У Києві відбувся Форум Активних Громадян. На захід потрапили 120 щасливчиків серед майже півтисячі бажаючих.
Форум Активних Громадян мав на меті три речі: підвести підсумки діяльності Всеукраїнської ініціативи «Активна Громада» за рік, розповісти членам мережі та іншим зацікавленим про реформи, а також нагородити найкращих координаторів. Наскільки вдався захід, що відбувався у форматі бар-кемпу – читайте у матеріалі.
Фокус не в тому, щоб змінити президента, а в тому, щоб змінити суспільство
Відкривали захід Директор Національного демократичного інституту міжнародних відносин в Україні Мері О’Хеган та Голова ВГО «Інститут Республіка» Володимир Чемерис.
“Уявіть собі світ, де громадяни абсолютно не беруть участь у громадській активності…Чи буде влада враховувати інтереси народу, чи буде така держава успішною?”, – таким риторичним запитанням відкрила Форум Мері О’Хеган.
А згодом координатори ініціативи «Активна Громада» відповідали на це питання власними прикладами перемог на місцевому рівні. Так, координатори з Полтавщини – Володимир Дмитренко (Комсомольськ) та Лариса Мельник (Зіньків) описали власні історії успіху громад. У Комсомольську жінки, що займаються рукоділлям, змогли з допомогою активістів створити власний центр для творчості, а силами жителів одного з мікрорайонів був відремонтований дитячий майданчик. А в Зіньківському районі громадянам вдалося відстояти озеро у знахабнілого орендаря, який забороняв людям купатися і виловлювати рибу. Договір з орендарем не буде продовжено і громада пошукає того, хто краще враховуватиме її інтереси.
– Цей орендар є рідним братом одного з депутатів Верховної Ради і активно цим користувався, але перед силою громади, звісно, не встояв, – коментує Лариса Мельник.
Справжнім проривом для громади Ужгорода стала перемога у тривалій судовій тяганині щодо заборони забудови міського «зеленого куточка» парку «Перемога», більш відомого як «Кірпічка». Тепер забудовник пропонує зведення лише одного будинку, лише на 1/8 території парку, а натомість – облагородження решти зеленої зони за власний кошт.
– Громада об’єдналася довколо цієї проблеми, адже «Кірпічка» – місце дозвілля для громади. Взимку там утворилася ковзанка, а навесні на озеро прилетіли лебеді, – розповідає координатор «Активної Громади» Ужгорода Микола Яцков.
Про ефективну співпрацю громадських діячів із владою розповіли координатори з Тернополя та Черкас. Так, координатор «Активної Громади» в м. Тернопіль Рустам Єргешов поділився досвідом співпраці з мером та депутатами міської ради у форматі інтернет-додатку «Відкрите місто». Сам Рустам є модератором цієї платформи, на яку містяни завантажують фото та опис міських проблем. Система скеровує їх на відповідний департамент, а волонтери «Активної Громади» слідкують за вирішенням проблемних питань.
– Якщо питання довго не вирішується – керівників відповідних управлінь та відділів отримують «на горіхи». Я особисто присутній на більшості нарад. Проте останніх кілька місяців моя присутність стала там необов’язковою. В це майже неможливо повірити, але скарг просто нема! – ділиться успіхами Рустам.
Не менш ефективною виявилася співпраця місцевих активістів з керівництвом м. Черкаси. Завдяки тандему громадськість-міськвиконком було створено стратегію розвитку міської велоінфраструктури, яка згодом переросла у Програму облаштування міста, дружнього до велосипедистів, розраховану на 5 років. Для привернення уваги до проблем велосипедистів громадські активісти влаштовували велодні, велопаради, а згодом навіть встановили Рекорд України!
– Підготовка до встановлення рекорду – справа непроста, кропітка і дороговартісна, але після того, як на вулиці вийшло понад півтисячі велосипедистів, про велотему заговорили всі.
Це неабияк посприяло у подальших голосування у Черкаському міськвиконкомі та міській раді, де велопрограма була ухвалена одноголосно і без жодного зауваження. Зараз важливо, щоб 22 мільйони, що закладені у програмі на розвиток велоінфраструктури, передбачили також і в міському бюджеті, – пояснює співкоординатор «Активної Громади» у м. Черкаси Сергій Слинько.
Усі координатори, в нагороду за вклад у розвиток своїх міст, отримали пам’ятні статуетки. Вручили їх Народний депутат, Голова Комітету закордонних справ України Ганна Гопко та керівник Всеукраїнської ініціативи «Активна Громада» Олександра Скиба.
Ганна у своєму привітальному виступі наголосивши на тому, що справжні зміни в країні розпочинаються не зі зміною президента чи прем’єра, а з початком активної роботи звичайних громадян – появою місцевих ініціатив та постійним контролем влади.
Далі протягом наступних двох днів на форумі учасники змогли отримати знання в рамках трьох панелей: методи залучення та активізації громадян, реформи в Україні та саморозвиток активістів. Саме те, що кожен із слухачів міг обрати тему, яка йому до смаку, більшість назвали величезним плюсом форуму.
– Найбільше, що мені сподобалося, це можливість вибору секцій. Доповідали реальні люди, справжні активісти, що ділилися своїми історіями успіху. Також порадував підбір спікерів – спеціалістів всеукраїнського масштабу, таких як Олесандр Солонтай та Віктор Таран, – коментує представник ГО «Європейська молодь України» Ілля Кононенко (Луганськ-Київ).
– Ми дізналися про інструменти роботи та впливу на владу, познайомилися з цікавими людьми, які, так само, як і ми, рятують Україну, – приєднується до розмови волонтерка ГО «Ситий солдат» Ангеліна Грінштейн (м. Комсомольск, Полтавщина).
– Серед переваг заходу, звичайно, молода, енергійна команда, нові форми комунікації, а також те, що нам розповідали не суху теорію, а давали керівництво до дії – реальні люди розповідали про реальні справи – підсумовує представник Ліги соціальних працівників Інга Гончаренко (Сміла, Черкащина).
По закінченню Форуму учасники підписали громадську Резолюцію, адресовану Уряду України та органам місцевого самоврядування.
“Резолюція направлена на те, щоб закликати владу до реалізації більш глибоких просвітницьких та інформаційних кампаній з приводу реформ. Громадяни не знають нюанси законодавчих змін та перебігу реформ, навіть довготривалих, таких як децентралізація. Це породжує маніпуляції та слідування власним інтересам органами місцевого самоврядування на місцях. Якщо люди не знатимуть про реформи і не застосовуватимуть нове законодавство, зміни ніколи не відбудуться в Україні. Тож змінюймо людей, щоб змінити країну!” – наголосила заступник Голови Інституту “Республіка” Олександра Скиба.
Ірина Коваль для Інституту “Республіка”