Згідно із Законом України “Про статус депутатів місцевих рад” та Закону України “Про доступ до публічної інформації” кожен депутат має обов’язок звітувати перед виборцями один раз на рік. 

Протягом травня-липня 2021 року, Інститут “Республіка” проводив аналіз звітів Депутатів Сумської міської ради.

Було проаналізовано діяльність 42 депутатів Сумської міської ради  за період роботи: 2020 рік.  Аналіз був проведений персоналізовано та у розрізі фракцій. Було виявлено основні напрями діяльності народних обранців та проаналізовано їхню діяльність в місцевій раді.

Серед усіх депутатів у 2020 році прозвітували лише 4 депутати (звіти 38 депутатів не були опубліковані на сайті міської ради).  Наявні звіти були подані в різних форматах: документи PDF та скановані документи. За даними цих 4-ох документів було проаналізовано роботу чотирьох депутатів: Гризодуба Геннадія Павловича, Жиленко Віталія Миколайовича, Перепеки Ігора Олександровича та Перепеки Юрія Олександровича. Всі звіти опубліковані на порталі: smr.gov.ua.

Неопубліковані звіти не дають нам можливості говорити про те, що 38 депутатів не прозвітували, адже свої звіти вони могли висвітлити в іншій формі (прозвітували під час зустрічі з громадянами або в мережі Інтернет та ін.). Проте відсутність звітів на сайті міської ради знижує шанси сумчан побачити результати роботи їхніх народних обранців. 

Проаналізувавши партійну приналежність депутатів ми виявили наступне:

• Фракція “Батьківщина” – 12 осіб;

• Фракція “Європейська солідарність” – 9 осіб;

• Фракція “За життя” – 9 осіб;

• Фракція “Слуга народу” – 7 осіб;

• Фракція “Сила і честь” – 3 особи;

• Безпартійні – 2 особи.

Серед наявних звітів депутатів ми виявили що найбільшу увагу депутати приділяли питанням благоустрою прибудинкових територій та ремонту доріг. Адже аналізуючи їхню діяльність ми виявили 5 топових позицій у діяльності сумських депутатів:

Варто зазначити що проаналізовані звіти відповідали всім встановленим вимогам та нормам чинного законодавтва, не дивлячись на те, що затвердженої форми звітування в Закони України “ Про статус депутатів місцевих рад” на сьогоднішній день не існує. Вся інформація про кількість відвіданих сесій та прийомів громадян містилась у звіті, що надало змогу швидко та оперативно опрацювати цю інформацію.

А от щодо неопублікованих звітів: було надіслано запит до Сумської міської ради щодо публічної інформації стосовно звітів депутатів місцевих рад. На що була надана відповідь про те, що у зв’язку з невеликим терміном роботи після виборів (25 жовтня 2020 р.) та беручи до уваги термін строки звітування, депутати звіти за 2020 рік не подавали.

Примітка. Дані, на основі яких було зроблене дослідження, постійно оновлюється у зв’язку з отриманням нових звітів депутатів. Окрім цього, для дослідження бралися лише ті звіти, які відповідають вимогам чинного законодавства та здійснені у спосіб, передбачений ЗУ «Про статус депутатів місцевих рад» та ЗУ «Про доступ до публічної інформації».

Довідка. Проєкт “Активна Громада: право вибору” підтримується Національним Демократичним Інститутом (NDI) за фінансування наданим Агентством США з Міжнародного Розвитку.

Примітка. Місія “Активної Громади”: досягти добробуту через демократичний розвиток громад України. Мета на 2025 рік: активізувати та залучити щонайменше 1% громадян до участі у прийнятті рішень та просуванні реформ в Україні на системній основі для добробуту в громадах України. Ініціатива створена в межах діяльності Інституту “Республіка”. Ми працюємо задля підвищення свідомої активності громадян.