Всеукраїнська акція

“Розвивай українську! Щебечи солов’їною!”

пройшла в різних куточках України.

З нагоди Дня української писемності та мови, який традиційно святкують 9 листопада активісти ВІ “Активна Громада” вирішили креативно привітати українців! Починаючи з 8 і по 11 листопада наші регіональні команди мотивували мешканців українських міст розвивати українську мову за допомогою такої активності, як кросворд. Питання кросворду стосувалися української мови та літератури, а також історії розвитку нашої мови.

Метою всеукраїнської акції “Розвивай українську! Щебечи солов’їною!” було підвищити інтерес до вивчення української мови, перевірити, як добре українці знають рідну мову та літературу. А також дізнатися, що значить українська мова для кожного громадянина?

Було приємно бачити, що українці охоче долучалися до акції та із зацікавленням ділилися своїми знаннями про мову. Акція проходила в 25 містах України на центральних площах міст. Загалом, участь в акції взяло близько 500 українців.

Фото_1

Учасниця акції “Розвивай українську! Щебечи солов’їною!” у м. Київ

– Українська мова – це дійсно наш генетичний код. Ми хотіли звернути увагу українців на цікаві моменти розвитку української мови, а також цікаві сучасні слова. Можу сказати, що українці легко давали відповіді на запитання: До якої групи мов відносять українську мову? яким епітетом звично описують українську мову? А от відгадати вирази сказані відомими українцями вдавалося не всім. Більшість людей одразу шукали відповіді за допомогою телефону, в інтернеті. Можу сказати, що у Києві добре знають українську мову та її історію, і це не може не радувати, – розповідає виконавча директорка Інституту “Республіка” Олександра Гліжинська.

До акції, що проходила у столиці долучилися не тільки пересічні громадяни, а також спостерігачі від ОБСЄ та представники ЗМІ. Їм було цікаво взяти із собою до редакції кросворди, щоб пізніше розгадати та дізнатися свій рівень знань про мову та її історію. Також, вони обіцяли ділитися з колегами не лише кросвордами, але й підготовленим матеріалом до кожного з питань. Питання були не легкі та мали на меті поглибити знання українців. Більшість учасників зазначали, що розвивати українську мову потрібно саме так, пояснюючи її особливості, розповідаючи про її історію, про сучасний розвиток, про те, яка вона красива, милозвучна та сучасна. Найбільше посмішок викликали сучасні українські слова, якими ми намагаємося замінити англіцизми, одне з них – “Вподобайки”.

Фото_2

Учасники акції “Розвивай українську! Щебечи солов’їною!”у м. Київ

– Не дивлячись на холодну погоду кияни активно долучалися до акції. Вони розгадували кросворд та коментували його. Цікаво було спостерігати за їх здивованими обличчями коли вони вперше чули найдовше українське слово, і вигукували “ого, аж тридцять літер!”. Повірте, цікаво було і дорослим, і дітям, я б навіть сказав, що дорослі захоплювалися розгадуванням кросворду більше ніж діти. А нам, як організаторам акції, приємно було чути позитивні відгуки про акцію та про те, що наша робота важлива, – розповідає один із організаторів акції у Києві, аналітик Інституту “Республіка” Олександр Журик.

В Запоріжжі команда ВІ “Активної Громади” пропонувала громадянам назвати улюблені українські слова та здогадатися, хто є автором крилатих виразів про мову, назвати прізвища видатних українських письменників. За правильну відповідь учасники на згадку отримували листівки з закликами “Будь собою” та “Підтримуй українське”. Запоріжжани, як виявилося, дуже сучасні та знають багато українських слів, типу “вподобайки”, “усміхайлик”, “реченець”, “спільнокошт”, які все частіше використовують в українській мові.

Фото_3

Учасники акції “Розвивай українську! Щебечи солов’їною!” у м. Запоріжжя

– О, це просто чудова ідея! Ми щодня розмовляємо і не помічаємо, як мова змінюється. Я звикла до традиційного диктанту у цей день. Однак, розгадати кросворд та покумекати над тим, що було, як мова змінювалася, яка вона сьогодні дуже цікаво.. Приємно було поспілкуватися з командою, яка проводила акцію. Вони допомагали відгадувати слова, пояснювали та спілкувалися з учасниками. Думаю саме так і потрібно популяризувати мову, в першу чергу, через спілкування один з одним, – розповідає учасниця акції у Запоріжжі Світлана.

За словами координаторів ВІ “Активна Громада” в місті Суми, під час акції. багато громадян відкрили для себе нові українські слова, про які раніше навіть і не здогадувалися. Усі учасники висловлювали думку про те, що треба розвивати українську мову, нести її у маси та світи.  Багато учасників звертали увагу на слово “лінгвоцид”. Вони зазначали, що з історії знають, що українську мову забороняли і не раз, однак, що є спеціальний термін для позначення процесу нищення мови це для них новина. Але, українську мову спеціально та постійно нищили, забороняли, змінювали, тому “лінгвоцид” відповідне слово, щоб описати розвиток нашої мови.

фото_4

Учасниці акції “Розвивай українську! Щебечи солов’їною!” у м. Суми

– Боже, я гадала що і українською лайки – це лайки. Тепер знатиму, що це не так. Вподобайки звучить набагато краще, миліше і сучасно. Думаю, що молодь та діти знають більше таких новомодних слів та частіше ними користуються. А от те, що раніше з горнятка їли борщ та кашу – взагалі сюрприз. Якось вже звикли до того, що горнятко асоціюється з запашною кавою. Дякую команді, яка організувала цю акцію та розповіла нам такі цікаві подробиці стосовно нашої мови, – розповіла жителька Сум Ірина.

ВІ “Активна Громада” Зіньківщини також привітала Україну з Днем писемності та мови. Слова, які були використанні в кросворді стали пізнавальними для всіх залучених зіньківчан. Термін “лінгвоцид”, що означає мововбивство, виявився для всіх учасників акції новим. Не знали учасники й те, що іншомовне слово “лайк” має прекрасний український відповідник – “вподобайка”. Сюрпиризом для них стало і найдовше українське слово, яке має аж 30 літер. Це хімікат “дихлордифенілтрихлорметилметан”.

Учасники зазначали, що для них звично вивчати українську мову у школі, коли багато часу відводиться граматику та правила написання. Але наш кросворд став для них чимось новим та відповідно цікавим. Було приємно чути, що в учасників під час розгадування слів виникала думка: “потрібно прийти додому та більше почитати про деякі слова та моменти в розвитку  української мови”.

фото_5

Учасники акції “Розвивай українську! Щебечи солов’їною!” у с. Зіньків (Полтавська обл.)

–  Для мене найпростішим запитанням було запитання про назву диктанту, який ми пишемо щороку у цей день. А найважчим було відгадати питання про “козацький скоропис”. Зате, завдяки цій акції я тепер знаю що це, – розповідає Аліна, учасниця акції у Зінькові.

У Кропивницькому містяни та гості міста підходили до великого кросворду та з задоволенням відгадували слова. Головний девіз акції “Слово, моя ти єдиная зброя” сподобався учасникам, які зазначали, що слово – дійсно важлива зброя. Тим, хто поспішав пропонували кросворди А4, які вони могли взяти з собою додому. Також, учасники брали з собою роздатковий матеріал, де була коротко викладена інформація про відповіді до кожного питання.

Регіональний координатор ВІ “Активна Громада” у Кропивницькому запитував учасників, чи важливо вивчати та розвивати українську мову? З його слів, не було жодного учасника, який би сказав, що українська мова не важлива. Більшість мешканців міста навпаки зазначали, що мова отримала новий розвиток та щодня змінюється, наповнюється новими словами, стає сучасною та модною.

Учасники акції “Розвивай українську! Щебечи солов’їною!” у м. Кропивницький

– Ми проводимо вже не першу акцію до різних важливих для нашої країни свят і варто зазначити, що ця акція одна з найкращих. Багато людей долучилося до нас, багато не зупинялися на розгадуванні кросворду, а хотіли поспілкуватися про важливість мови, про необхідність її розвитку. Були й такі учасники, які у відповідь нам також задавали запитання, і варто зізнатися ми не на всі запитання знали відповіді. Ця акція принесла натхнення, мотивацію та віру в те, що наша мова житиме і розвиватиметься далі, – розповідає регіональний координатор ВІ “Активна Громада” у Кропивницькому Анатолій Стоян.

Активісти ВІ “Активна Громада” в Дніпрі зібралися в центрі міста, на Європейській площі та пропонували всім охочим долучитися до спільного розгадування кросворду про українську мову. Люди охоче підходили, цікавилися та долучалися. Усім мешканцям Дніпра сподобався ключовий вираз: слово – моя ти єдиная зброє! Вони погоджувалися, що зараз, наша мова – це дійсно зброя і дуже важливо її розвивати, підтримувати та популяризувати.

Однак, вони не лише розгадували кросворд, але й писали свої улюблені слова. До прикладу, такі слова, як “гніздечко”, “кохання”, “муркотіти”, “чарівниця”, “крашанка”, “врода”, “генделик”, “бузька”, “легінь”, “зашарітися” та інші. Ці слова ще раз показали нам, якою красивою та багатою є наша мова. Не дарма її визнано другою у світі за мелодійністю після італійської та завжди називають солов’їною.

фото_6

Учасники акції “Розвивай українську! Щебечи солов’їною!” у м. Дніпро

– Ми вирішили запропонувати українцям розгадувати кросворд, аби мотивувати їх дізнаватися більше про українську мову та її історію, щоб українці цікавилися власною культурою, зокрема мовою й літературою. Учасники мали дати відповіді на 21 запитання кросворду. Відгадавши ці слова вони могли відгадати й ключове слово. Його обрали не випадково, це слова Лесі Українки: “Слово, моя ти єдиная зброє”, – розповів регіональний координатор ВІ “Активна Громада” у Дніпрі Дмитро Чернишов.

Представники ВІ “Активна Громада” у Скадовську з задоволенням долучилися до проведення акції у форматі розгадування кросворду. Деякі запитання кросворду змусили учасників напружити мозок, добряче подумати, щоб згадати правильні відповіді. Однак, більшість запитань розгадували легко.

Після розгадування кросворду ми запитували: чи готові учасники розвивати та підтримувати українську мову? чи вважають її важливою та потрібною для себе та своїх дітей? Відповіді нас порадували. Усі учасники погоджувалися, що розвиток української мови дуже важливий для нашої держави. Також, вони розповідали власні приклади, як вони вчать українську мову, як пояснюють її важливість дітям. За словами наших активістів, одразу було зрозуміло, що це питання важливе для людей. Вони, після розгадування кросворду, ще довго не розходилися і спілкувалися щодо розвитку мови.

фото_7

Учасники акції “Розвивай українську! Щебечи солов’їною!” у м. Скадовськ

– Скадовськ теж не стояв осторонь. У нас невеличке місто, але з власної практики можу сказати, що наші містяни дуже охоче долучаються до таких акцій. Ми розгадали кросворд, написали свої улюблені українські слова, згадали основні моменти розвитку української мови, обговорили методи, якими можна її популяризувати. Акція видалася дуже насиченою. Такі акції надихають нас працювати далі. Ми на правильному шляху, – розповідає координаторка ВІ “Активна Громада” у Скадовську Валентина Пономаренко.

У Харкові люди охоче долучалися до акції та ділилися враженнями від заходу. Акція допомогла містянам підвищити рівень знання про українську мову та дізнатися цікаві факти про неї. Найважчими словами для харків’ян виявилися слова “лінгвоцид” та “спільнокошт”. Однак, після спілкування з координаторами ВІ “Активна Громада” учасники дізналися про ці слова більше.

Багато харків’ян зазначало, що саме у такому форматі потрібно працювати, як з дорослими, так і з дітьми. Саме таким шляхом можна більше розповісти про мову, ніж на шкільних уроках. Це цікаво і дітям, і дорослим. І це не змушує формально щось вивчати, якісь правила чи граматику. Однак, це допомагає дізнатися багато нового, швидко, легко і звичайно замислитися над тим, що це дійсно важливо.

фото_8

Учасники акції “Розвивай українську! Щебечи солов’їною!” у м. Харків

– В наш час у Харкові мало хто знає про особливості української мови, про наше минуле. Необхідно це досліджувати та виправляти. Те, що ви робите дуже актуально і необхідно. Я сьогодні дізнався багато корисних моментів стосовно розвитку нашої мови. І до того ж, це було в дуже легкій формі, – розповідає мешканець міста Харків Василь.

У Полтаві акція відбулася поблизу торгового дому ЦУМ. Окрім відгадування слів, полтавчани могли ще й написати найулюбленіші слова українською мовою. І Полтава звісно ж не підвела! Саме у Полтаві легко відгадували сучасні українські слова “вподобайки”, “спільнокошт”, “реченець”, “горнятко”. Навіть “лінговоцид” відгадало більшість учасників.

Однак, деякі питання і для полтавчан були важкими. Тому, захід допоміг і їм дізнатися деякі цікаві факти про рідну мову. Тепер тут знають, що таке “козацький скоропис”, яке найдовше українське слово і скільки у ньому букв, згадали тут і про “Тореодорів з Васюківки”.

Улюблених слів у полтавчан багато: “незламність”, “гартувати”, “галушка”, “ярмарок”, “свобода”, “небокрай”, “вишиванка”, “посиденьки”, “каблучка”, “проліски”, “прянощі”, “смаколики”, “люстерко”, “мереживо”, “полуничка”, “вдосвіта” та багато інших.

фото_9

Учасники акції “Розвивай українську! Щебечи солов’їною!” у м. Полтава

Я давно не пам’ятаю такої акції. Це щось нове та сучасне. Легко мені не було, однак під час розгадування кросворду хотілося знати більше. Дякую організаторам за те, що допомагали розгадувати, і пояснювали, і ще й матеріал підготували до кожного питання. Я спеціально писала на кросворді олівцем, щоб вдома показати його дітям. Цікаво скільки слів зможуть відгадати вони? Думаю, що у нас люблять кросворди, особливо якщо вони на таку важливу тему, як от розвиток нашої української мови, – розповідає учасниця акції у Полтаві Наталія.

До Дня української писемності та мови акція відбулася і у Волноваській центральній районній бібліотеці. До акції долучилися старшокласники Волноваської ЗОШ №1. Під час розгадування кросворду юні учасники поспілкувалися та проявили свою ерудицію. Школярі не лише написали свої улюблені слова, але й на завершення, на вже розгаданому кросворді, кожен з учасників зустрічі написав свої побажання Україні.

На думку нашої регіональної координаторки Яни, акція буде мати гарний інфомативний ефект. Адже було дуже приємно чути, що деякі з школярів вирішили почитати “Теодорів з Васюківки” книгу В.Нестайка стосовно якої було питання кросворду. Як зазначила одна учасниця, якщо книга відома у всьому світі та визнана кращою книгою для дітей, то і ми повинні її прочитати. Акція допомогла не просто дізнатися щось нове про українську мову, але й пишатися нею, бо її визнає весь світ і вона справді чудова.

76921825_2431426426904970_5336881827493707776_n

Учасники акції “Розвивай українську! Щебечи солов’їною! ” у м. Волноваха

Працювати з дітьми не завжди легко, тому доводиться вигадувати різні формати, які б у першу чергу їх зацікавили. Кросворд, як виявилося, ідеальний для цього метод. Діти розгадували кросворди окремо, потім почали дискувати з приводу важких слів, звичайно ж почали “гуглити”, куди ж без цього. Було цікаво спостерігати за їх діями, – розповідає регіональна координаторка ВІ “Активна Громада” у Волновасі Яна Твереза.

Команда Інституту “Республіка” й надалі буде проводити всеукраїнські акції присвячені важливим святам та подіям. Ми сподіваємося, що з кожним роком до акцій будуть долучатися все більше українців, адже за нашими спостереженнями цей формат спілкування набуває популярності. Дякуємо усім, хто разом з нами розгадував кросворд під час акції “Розвивай українську! Щебечи солов’їною!”.

Дуже дякуємо усім українцям, адже не було жодного, від кого б ми почули, що українська мова не важлива чи не сучасна. Ваша позиція та активність надихають і надають нам сили працювати далі.

Творимо зміни разом!

Примітка. Всеукраїнська ініціатива “Активна Громада” – об’єднання людей та громадських рухів задля самоорганізації та участі у вирішенні місцевих проблем. Ініціатива створена в рамках діяльності Інституту “Республіка”.