Незабаром ми підемо обрати місцевих депутатів. Можливо, хтось із вас навіть буде балотуватися. Підходимо до процесу максимально свідомо, адже від цього залежить, як будемо жити ми та наші діти. Для цього розберемось в усіх нюансах нового виборчого законодавства разом!

Депутат. Версія 2020

Спочатку коротко про еволюцію депутата місцевого. Колись усі депутати були народними та в 1990-х роках їх поділили на народних та місцевих. Але тільки в законі, в людській свідомості вони так і залишились “Та, усі ви депутати однакові!”

А різниця колосальна – статус, права, обов’язки, відповідальність, кількість, оплата, помічники тощо. 

На місцевому рівні існує 6 видів місцевих депутатів:

  • сільської ради,
  • селищної ради,
  • міської ради,
  • районні у містах,
  • районні,
  • обласні.

У всіх них – однакові характеристики та можливості.

Місцевий депутат в нових умовах

Що нового? Тепер усюди будуть ОТГ – таке рішення Кабміну (лінк). Вони покриють 100% території України і до них тепер йтимуть гроші платників податків. Є також і пропозиція уряду формувати не кілька РДА, а одну потужна на район (їх перелік також опублікував Кабмін), а її очільник, фактично, буде міні-губернатором.

Наступна особливість нових умов – у незрозумілості взаємовідносин між усіма радами і їх депутатами за такою системою. Логічним видається рішення “доробити” вже усі децентралізаційні процеси, а потім жити по-новому. Та поки маємо, що маємо!

Зміни до виборчого процесу

Ну і звісно, новий формат виборів. Давайте послухаємо, бліц-інфо від Олександра Солонтая в короткому уривку з вебінару:

Але в нас є ще одне – “зміна правил виборів по ходу виборів” – те, чим зараз займається Верховна Рада. Мова про застосування пропорційної та партійної виборчих систем. Що було раніше: обласна та міська громада з 90 тис. виборців – за партійними списками, інше – мажоритарна система. Проте, зараз кількісний поріг виборців нардепи хочуть зменшити до 15 тис. виборців.

Що по монеткам

Що це за депутат на зарплаті?

У кожній сільській\селищній\міській раді є як мінімум 12 депутатів. На зарплаті з них буде лише 1 і його обирають новообрані депутати. Інші 11 можуть мати доходи, але оплату роботи депутата отримує тільки один обраний.

Районна рада в місті – мінімум 26, на зарплаті – 2 (голова ради і його заступник).

Районна рада – близько 20 депутатів, на зарплаті – 2 (голова ради і його заступник).

Обласна рада – 3 гарантованих депутати на зарплаті (голова ради, перший заступник та заступник), голова бюджетної комісії – опціонально. 

Щодо інших депутатів, без зарплати. Кожна місцева рада може ухвалити програму забезпечення депутатського корпусу. Відповідно до неї, депутати й помічники можуть отримувати платню та\або відшкодування проїзду, витрат на необхідні для роботи засоби тощо.

Помічники

Кожен місцевий депутат може мати 5 помічників. Їх права регулюються ст. 29-1 Закону України про статус місцевого депутата і Положенням про помічника-консультанта депутата місцевої ради (у кожної ради положення своє). Але по факту розподіл обов’язків та участь помічників у роботі з депутатом дуже варіюється й часто не збігається з нормативним приписами.

Що почитати по темі

На сайті Інституту Політичної Освіти ви знайдете безліч цікавих книг та перекладів, з яких дізнаєтесь про особлвості роботи депутатів: http://ipo.org.ua/category/library/

Звісно, більше особливостей, тонкощів та деталей в повному відео:

Вдячні Олександру за змістовну розмову та відповіді на всі запитання учасників!