Клуб Активної Громади розпочав серію зустрічей із активними українцями, які живуть закордоном.Перша наша зустріч пройшла з активістом Товариства Українців Фінляндії Миколою Костюком.

Про спікера: Микола Костюк родом із міста Червоноград Львівської області. Все своє свідоме життя займав активну життєву позицію: ще у 1987-1989 роках брав активну участь у боротьбі за незалежність України разом із Степаном Хмарою, Левком Лук’якненком, В’ячеславом Чорноволом. Був одним із засновників Української Гельсінскої спілки у Червонограді. На початку 1990-х поїхав працювати закордон у Польшу, потім – у Німеччину, де прожив близько 15 років. У 2007 році поїхав працювати у Фінляндію, отримав посвідку на постійне місце проживання, де і працює по сьогодні. Брав участь у Помаранчевій революції та Революції Гідності, починаючи з 2014 року – займається волонтерською діяльністю, допомагає добровольцям та ЗСУ, активіст Товариства Українців Фінляндії.

Під час вебінару пан Микола розповів свою історію знайомства з різними країнами, як живеться вихідцю із України закордоном, розповів про те, як Євромайдан згуртував українців у Фінляндії та поділився своїми враженнями про націонапльну політику й ідентичність фінів.

Фото (скріншот): вебінар із Миколою Костюком

Як переїхав закордон

«З 90-х років, з часу проголошення незалежності, я відчув потребу освоювати Європу, поїхав до Польші, потім – в Німеччину. Там я пропрацював 15 років. Не на постійній основі. Перших 3 роки я добирався в Німеччину з Польші нелегально, перепливаючи річку. Це була неофіційна робота, я був не захищений. Я мріяв просто офіційно легально працювати. В 2007 році переїхав у Фінляндію. Працюю 12 років поспіль на одній і тій самій будівельній фірмі».

З Україною в серці

«До Революції Гідності – зі мною завжди була вишиванка і український прапор. Де б я не був. До Революції – збиралися з громадою на вечорниці: Євро-2012, святкували День незалежності. Коли в Україні почався Євромайдан – це нас всіх згуртувало. Ми стали збиратися частіше, підтримували один одного і Україну. Ми навіть виходили до фінського парламенту з протестами, з плакатами, на яких було написано «Зверніть увагуна те, що відбувається в Україні!». Саме в той період я подав документи на постійне місце проживання. Ми активно допомагали, організували 3 волонтерських рухи, допомагали військовим на фронті, пораненим».

Волонтерство і допомога українській армії

«Займатися волонтерством почали з 20114-го. Активність була дуже високою. Треба було допомагати армії. Але люди не можуть постійно скидатися. Ми почали думати, як заробити. Тут є ресторанні дні, щось на кшталт, Фестивалю вуличної їжі. В ці дні кожна людина може продавати будь-яку страву без дозволів чи документів. Потім ті кошти без жодних податків залишає собі. В 2014 році ми провели перший ресторанний день: тоді ми продали 200 вареників, 10 літрів борщу, розставили намети, українські прапори. Ми заробили за перший день 1,5 тис. євро. 90 відсотків коштів ми передали в Одеський госпіталь. Інші 10 – пішли на часткову компенсацію вартості продуктів. Так ми зрозуміли, що ми можемо заробляти для благодійності. Далі в хід пішли деруни з червоною рибою».

Реакція влади Фінляндії на мітинги українців

«Вони не перешкоджали. В більшості, фіни нас підтримують».

Розвиток громадянського суспільства в Фінляндії

«Фіни не будуть терпіти. Якщо відбувається в країні щось не так – вони завжди виходять на мітинги, протести».

Як функціонує місцеве самоврядування, як працює місцева влада

«Місцева влада дуже допомагає розвитку громадян, навіть, діаспорі. Наприклад, нам держава надавала приміщення понад 100 кв м безкоштовно. Щоп’ятниці протягом двох років ми використовували це приміщення для зустрічі українців, які живуть у нашому місті. Більше того, у нас протягом 2-х років діяла школа для вивчення української мови. Не завжди влада оплачує це все, але кошти виділяє. А ми зі свого боку – звітуємо за використання всіх коштів».  

Як відбувається виборчий процес у Фінляндії

«Тут є обмежена кількість коштів на рекламу. Не може 1 кандидат вкласти 10 тисяч євро, а інший – 100 тисяч євро. Для всіх умови рівні. Також рівнозначний час для дискусій на телебаченні для всіх кандидатів. Те саме стосується і білбордів».

Як виборці голосують, наскільки відповідально

«На постійній основі проводяться зустрічі кандидатів із виборцями. Виборці добре розуміють, хто є хто із кандидатів».

Національна політика Фінляндії

«Фіни дуже люблять свою націю, свою країну. Вони стараються завжди купувати вітчизняні продукти, навіть, якщо вони набагато дорожчі за імпорт. Фіни себе поважають, пишаються собою і своєю країною. Дуже бережуть природу, тварин. Всюди саджають дерева. Дуже оберігають ліси».

Рівень комунікації політичних партій і громадян

«У депутатів однакова активність: що у передвиборчий період, що у звичайний. Вони приймають громадян, спілкуються. Бо ж фіни ніколи не мовчать, якщо їм не подобаються дії влади чи керівництва».

Чого не вистачає у Фінляндії з того, що було в Україні?

«Для українців комунікабельність, зустрічі з друзями – це дуже важливо. Важливо відстоювати свою громадянську позицію. Я навіть відпрошувався з роботи, щоб сходити на мітинг. Фіни на це дивляться по-іншому. Я раніше був в якості заробітчанина, зараз – в якості звичайного працівника. Заробітчани на всьому економлять. А от коли ти вже постійно живеш в країні – ти починаєш розуміти, що якщо є бажання і можливості, то не треба в цьому собі відмовляти».

Яким рисам фінів треба повчитися українцям

«Фіни живуть для себе, зважають на здоров’я, відпочинок, насолоджуються життям».

Штрафи у Фінляндії

«У Фінляндії до цього питання ставляться дуже відповідально. Тут неважливо, хто ти: президент чи працівник заводу. Ти, все одно, відповідаєш по закону, якщо, наприклад, перевищив швидкість. Більше того, штрафи не однакові для всіх, як в Україні, коли і олігарх, і робітник заводу має заплатити, наприклад, 500 грн за порушення правил дорожнього руху. Тут штраф вираховується, в залежності від зарплати. І це мені дуже подобається. От що б я взяв Україні, то це штрафи із Фінляндії, поліцію з Німеччини, а суди зі США».

Довідка. Клуби «Активної Громади» – це діалог із громадянами про політичні реформи та розвиток громад. Клуб “Активної Громади: діаспора” – це обмін досвідом з активними українцями із закордону.


Примітка. Місія «Активної Громади»: досягнути добробуту через демократичний розвиток громад України. Мета на 2025 рік: активізувати та залучити щонайменше 1% громадян до участі у прийнятті рішень та просуванні реформ в Україні на системній основі для добробуту в громадах України. Ініціатива створена в межах діяльності Інституту «Республіка». Ми працюємо задля підвищення свідомої активності громадян.

Автор: керівниця прес-служби ВІ “Активна Громада”

Тетяна Кавуненко