Тренінг з конституційного процесу для координаторів Інституту “Республіка”.

Зміни до Конституції ввійшли до публічного дискурсу країни після внесенням Президентом Володимиром Зеленським ряду законопроєктів до Верховної Ради. Питання стали актуальними для більшості громадян, бо заторкують суттєві речі як недоторканість народних депутатів, законодавчі ініціативи народу, зміцнення президентської вертикалі влади на противагу послаблення парламентаризму.

13 листопада експерти Центру політико-правових реформ (ЦППР) провели тренінг для координаторів Інституту “Республіка” з метою обговорити зміни до Конституції України, які пропонуються нинішньою владою, визначити слабкі та сильні сторони законопроєктів які опрацьовуються у Верховній Раді України.

Треніг розпочався із питань до координаторів, що для Вас є Конституція України?

_DSC0867

– Конституція – це громадянська Біблія, якщо люди будуть знати не тільки свої права, а також і обов’язки, якщо будуть дотримуватися цього, в країні все буде добре. Більшість знає про свої права, але ніколи не думає про обов’язки, не думає що може порушувати ці обов’язки, – координаторка Інституту “Республіка” Валентина Пономаренко із м. Скадовськ (по центру).

Після визначення термінології для кожного із учасників заходу щодо Конституції, експерти Олександр Марусяк та Юлія Кириченко (ЦППР) розповіли про зміни до Конституції України та тенденції Конституційного процесу.

DSC_0880

– Для того, щоб говорити про зміну Конституції України – потрібно знати історію. Під час зміни Конституції – потрібно приводити до відповідності інші нормативно-правові документи. Інакше не працює. Процес доволі складний, тому необхідно зважувати всі деталі. Для прикладу щодо недоторканності, краще було не знімати депутатську недоторканість, а обмежити, – Олександр Марусяк, експерт- конституціоналіст (ЦППР).

Ігор Коліушко, Голова правління (ЦППР), який був долучений до написання Конституції, ознайомив учасників тренінгу як розпочиналася підготовка до написання головного закону країни та яка зараз ситуація зі змінами.

DSC_08ссв53

Ігор Коліушко, Голова правління (ЦППР)

Ігор Коліушко розповів, що коли прийшла нова влада, в той же день з’явилося 8 законопроєктів про внесення змін до Конституції. Він зазначив, що Президент декларував право народу на законодавчу ініціативу, але Президент Зеленський не запропонував прописати більш детальніше у нормативних документах право законодавчої ініціативи для людей.

Після проведення інформативної частини щодо конституційних змін, учасники працювали в групах, а після презентували результати обговорення.

_DSC0881

Координатор Інституту “Республіка” Дмитро Чернишов у м. Дніпро

Результатами роботи під час презентації стали:

– Визначити законодавчу іціціативу народу у запропонованому проєкті, прописати конкретну процедуру. Щоб процедура регулювалася Конституцією;

– Проєкт Закону щодо зменшення кількості депутатів (300) та впровадження пропорційної системи. Територіальний поділ цьому буде цьому сприяти, формуючи новий склад Парламенту необхідно обов’язково враховувати територіальний поділ (ОТГ).

Координаторка Інституту “Республіка” Наталія Малиновська під час презентування роботи в групах запропонували звернути увагу на “сенсорну кнопку” для депутатів.

_DSC0887

– Ми працювали над аналізом законопроекту #1027 про додаткові підстави дострокового припинення повноважень народного депутата. Крім вже існуючих підстав для припинення повноважень, законопроект деталізує процедуру, а саме встановлення судом факту неособистого голосування та пропущення третини пленарних засідань, засідань комітету ВРУ без поважних причин. У нас виникло багато запитань, тому наша група запропонувала запровадити сенсорну кнопку для голосування. Завдяки цьому, потреба в законопроекті #1027 зникне і унеможливить неособисте голосування. , – координаторка Інституту “Республіка” Наталія Малиновська у м. Рівне

В результаті обговорення всі команди прийшли до висновку, що потрібно поширювати інформацію про зміни до Конституції України в таких форматах:

– відеоролики

– телебачення, радіо

– меми, листівки

– дебати

– телеграм канали

– більше інфографіки

– працювати з місцевими осередками партій

_DSC0925

Нагадаємо, що у листопаді 2019 – лютому 2020 року координатори  Інституту “Республіка”, які пройшли навчання, будуть залучені до проведення публічних форумів “Конституційний процес в Україні: відкритий діалог з громадянами”. Перший форум відбудеться 18 листопада у Львові.

Більш детальніше за посиланням – https://bit.ly/2Qp0Isi

Дякуємо усім за участь у тренінгу. Ваша щоденна діяльність, бажання та готовність змінювати нашу країну додає нам натхнення та сил.

Навчання проходило за підтримки Національного Демократичного Інституту у співпраці з Інститутом “Республіка”, Центром політико-правових реформ (ЦППР), за підтримки американського народу наданої через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID).