Змінювати – Конституцію це змінювати символ та сутність нашої Незалежності.

Конституційні зміни в Україні не проходять без уваги громадськості, це завжди викликає хвилю обговорення, окрім неформального обговорення від представників громадянського суспільства, відбувається розгляд змін на рівні Конституційного Суду.

Станом на 3 грудня Конституційний Суд надав свої висновки щодо законодавчої ініціативи, а також щодо уповноважених Верховної Ради України. Рекомендаціями щодо законодавчої ініціативи стали: зміна формулювання (коректнішого визначення суб’єктів), а щодо уповноважених ВРУ – не відповідає вимогам Конституції. Це свідчить про правильність кроків, про вірний шлях обговорення у форматі форумів щодо змін до головного Закону країни.

IMG_8081

4 грудня у Черкасах пройшов форум “Конституційний процес в Україні: відкритий діалог з громадянами”. Під час форуму обговорили конституційні зміни, які 29 серпня 2019 року вніс Президент України до Верховної Ради. Йдеться про 7 законопроєктів внесення змін до Конституції, що стало приводом для активізації громадянського суспільства. Рішення про обговорення трансформувалося у серію публічних заходів. Це третій захід із серії форумів, де пройшли обговорення конституційних змін.

Перед форумом відбувся прес-сніданок, де присутні Олександр Марусяк та Денис Гартвіг від Центру політико-правових реформ, Боженко Сергій та Марина Гур’янова з Інституту “Республіка” надали коментарі для журналістів про конституційні зміни. Представники Інституту “Республіка” розповіли, що відсутність комунікацій з населенням щодо пропонованих змін призведуть до падіння рейтингу Президента, створять платформу для маніпуляцій. Учасники прес-сніданку надали власні рекомендації, як покращити законодавство та уникнути непорозумінь.

Форум розпочався з презентації дослідження, що стосується довіри до інститутів влади, політичних партій та виклики для українців. Результати дослідження представила Олена Боцко з Національного Демократичного Інституту.

IMG_8064

Олександр Марусяк, , к.ю.н., аналітик Центру політико-правових реформ (на фото по центру)

Продовжив виступ на форумі Олександр Марусяк, к.ю.н., аналітик Центру політико-правових реформ. Він розповів, що Україна не готова до класичної парламентської республіки, найкраща система для країни є змішаною, коли всі гілки влади (законодавча, виконавча, судова) балансують та не дають змоги захопити всю вертикаль  влади.

IMG_8167

Ігор Коліушко, голова правління, Центр політико-правових реформ під час виступу на форумі зазначив, що більшість депутатів в Україні йшли у Верховну Раду, щоб захистити себе від кримінальної відповідальності. Питання, яке постійно обговорювалося, питання дуже болюче для населення. Через призму популізму, люди сприймають позитивно зняття депутатської недоторканності, але закон про зняття недоторканності є популістичним, поки не відбулися зміни до нормативно-правових документів (статус народного депутата). Формально зняли, але на практиці притягнути до відповідальності не існує інструментів.

Формат форуму після виступів експертів з Центру політико-правових реформ змінився на панельну дискусію, де експерти та представники політичних партій дискувати щодо реформи Конституції.

Всі спікери панельної дискусії погодилися із твердженням, що зміни, які були внесені до Парламенту не мали достатньо часу для якісного опрацювання. Навіть, якщо уникати оцінки “збільшення повноважень Президента” існують інші проблемні питання. Для прикладу це законопроєкт про законодавчу ініціативу, який був розглянутий Конституційним Судом (висновок – доопрацювати), має безліч недоліків, починаючи від відсутності точного формулювання про суб’єкта подання, закінчуючи повторенням вже існуючих механізмів законодавчої ініціативи як референдум. Особливо, експерти та представники політичних партій звернули увагу на чисельність законопроєктів (чому сім, а не один комплексний пакет змін) до Конституції. Дискусія підтвердила позицію громадськості – необхідно публічно спілкуватися команди Зеленського заради якісних рішень.

В дискусії взяли участь:

Модератор: Олександр Марусяк, к.ю.н., аналітик Центру політико-правових реформ

– Олександр Черненко, народний депутат України VIII скликання;

– Олег Кашко, голова Черкаської регіональної організації партії “Опозиційна Платформа – За Життя”;

– Надія Івашкова, членкиня обласного територіального осередку партії “Голос”;

– Ігор Коліушко, голова правління, Центр політико-правових реформ;

– Денис Гартвіг, аналітик, Центр політико-правових реформ;

– Олег Савичук, аналітик, Центр UA.

IMG_8226

Після панельної дискусії, учасники заходу працювали у форматі “світового кафе”, де напрацьовували власні рішення покращення тих 7 законопроєктів, які були подані Президентом України. Команда робота сприяла конструктивному діалогу в групах, що дозволило в кінцевому етапі представити якісні напрацювання. Нагадаємо, що після закінчення серії форумів з обговорення конституційних змін – напрацювання учасників будуть передані народним депутатам для ознайомлення. Це і є зворотній зв’язок від активних представників населення країни.

IMG_8323

Учасники працюють у форматі “світового кафе”

Нагадаємо, що у листопаді 2019 – лютому 2020 року відбудеться серія публічних форумів “Конституційний процес в Україні: відкритий діалог з громадянами”. П’ятий форум відбудеться 16 грудня у Запоріжжя.

Більш детальніше про серію публічних форумів за посиланням – https://bit.ly/2Qp0Isi

Примітка. Захід організував Національний Демократичний Інститут у співпраці з Інститутом “Республіка”, Центром політико-правових реформ (ЦППР), Реанімаційним Пакетом Реформ (РПР), Громадською мережею публічного права та адміністрації UPLAN, за підтримки американського народу наданої через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID).