87_main

Все частіше українці задають питання, чи потрібно їм перереєстровувати свої особисті документи та документи про власність на виконання Закону України «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки», адже відбудеться масове перейменування вулиць та назви населеного пункту.

Щодо внесення змін про місце проживання фізичної особи

Стаття 19 Конституції України гарантує, що ніхто не може бути примушений робити те, що не передбаченозаконодавством.

Місце реєстрації («прописка») та відмітку в паспорті змінювати не потрібно. Зміна назви вулиці не є зміною місця проживання. Перереєстрація місця проживання особи може відбуватися під час заміни паспорта, вклеювання нових фотокарток, зміни прізвища тощо, тобто коли в особи виникає потреба.

Таким чином, після перейменування вулиці чи міста ніхто не мусить бігти до паспортиста, щоб зробити відмітку про нову адресу.

Щодо внесення змін до установчих документів

Зміна відомостей про місцезнаходження юридичної особи та фізичної особи підприємця підлягає державній реєстрації відповідно до  Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань».

Законом не встановлено граничних термінів для проведення зміни відомостей щодо місцезнаходження, таким чином, суб’єкт господарювання сам може вирішувати, коли необхідно провести реєстрацію змін.

Щодо внесення змін до правовстановлюючих документів на нерухоме майно (відмінне від земельної ділянки)

Законодавством України не передбачено обов’язку власника вносити зміни до правовстановлюючих документів (свідоцтва про право власності, свідоцтва про право на спадщину, договору купівлі-продажу, договору міни, договору дарування тощо) у зв’язку з перейменуванням вулиць, на яких знаходиться об’єкт нерухомого майна, а тому вони є чинними та не потребують заміни чи отримання нового правовстановлюючого документа.

У той самий час, з власної ініціативи або у разі необхідності (продаж, дарування тощо) власник майна (в тому числі земельної ділянки), відносно якого відбулись зміни у назві вулиці (проспекту, провулку тощо), відповідно до законодавства має право самостійно (або уповноважити на це іншу особу за довіреністю) звернутись до органу державної реєстрації прав на нерухоме майно з заявою про внесення змін до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно у зв’язку із зміною назви чи перейменування вулиці (проспекту, провулку тощо).

У разі необхідності здійснення нотаріальних дій з нерухомістю (продаж, успадкування, дарування тощо) в органах містобудування та архітектури місцевого самоврядування чи місцевих державних адміністраціях можна отримати довідку про перейменування вулиці. На підставі правовстановлюючих документів зі старою назвою вулиці і довідки органу містобудування та архітектури нотаріус видає новий правовстановлюючий документ з новою назвою адреси.

Експерт Інституту “Республіка” Микола Яцков

Фото tonis.ua