Новини Всеукраїнської Ініціативи «Активна Громада» в період 26.07 – 01.08
м. Кропивницький
30 липня представники «Активної Громади» завітали до с. Грузьке. Координатори поспілкувалися з мешканцями села на тему: «З ким об’єднуватись, аби виграли всі?» Виявилося, що жодного інформаційно-просвітницького заходу чи роботи з населенням про процес децентралізації до цього часу ніхто не проводив. У ході зустрічі громадяни повідомили, що голова села Грузьке не бажає приєднуватися до будь-якого населеного пункту, обґрунтовуючи це надуманими етнічними особливостями. На щастя, люди не підтримують позицію голови та з цікавістю слухали про переваги та перспективи реформи з децентралізації.
Під час спілкування люди дуже уважно слухали інформацію про об’єднання громад. Серед проінформованих мешканців майже всі висловили бажання, щоб с. Грузьке увійшло до складу майбутньої Катеринівської об’єднаної громади. У результаті зустрічі визначилося декілька активістів, які зберуть місцевих жителів та запросять представників «Активної Громади» на подальшу зустріч, під час якої жителі зможуть більш детально дізнатися про можливості після приєднання. А також відбудеться інформування людей щодо відстоювання своїх прав на добровільне об’єднання.
27 липня відбулась зустріч учасників «Активної Громади» з виконавчим директором Кіровоградського регіонального відділення «Асоціації міст України» Валентиною Ільюшкіною. Під час розмови було обговорено план маршрутів із проведення публічних заходів з метою роз’яснення змісту реформи з децентралізації жителям сіл, селищ і міст Кіровоградщини. Захід «Децентралізаційний марафон», що ініційований «Активною Громадою» Кропивницького, має відбутись в Кіровоградському районі в серпні, із залученням до цієї справи представників нової команди з обласного «Офісу реформ».
м. Скадовськ
28 липня за ініціативи «Активної Громади» відбулося створення жіночої міської Платформи для жінок-лідерів. Метою місцевої платформи є активізація жінок та адаптація реформ до потреб прекрасної статі. Одне з головних питань – проведення просвітницької роботи, тобто створення просвітницького простору для жінок. Під час зустрічі присутні визначалися з головними напрямками роботи та актуальними темами сьогодення, а саме, що стосується жінки у владі, вплив жінок на прийняття рішень владними структурами, подолання негативних гендерних стереотипів, наближаючи реформи для жінок.
Навколо платформи будуть об’єднуватися позитивно налаштовані, відкриті до діалогу, активні жінки, які готові до обміну думками та дій. Участь в засіданні взяли депутати, бізнесменки, службовці та молодь. Зустріч пройшла під девізом : «Змінюємо людей, щоб змінити країну!»
с. Тарасівка, Київська обл.
27 липня року відбулася зустріч представників «Активної Громади» з Олександром Королем, сільським головою с. Бобриця, Києво-Святошинського району. Тема зустрічі: «Об’єднання громад. Що чекає громаду в результаті об’єднання та як можна вплинути на цей процес з найбільшою вигодою та найменшими втратами для громади?» Цього дня також відбулася офіційна зустріч з Олесею Бондаренко, сільським головою с. Забір’я, Києво-Святошинського району, на тему: «Об’єднання громад. Які виклики стоятимуть перед громадами найближчим часом».
Під час розмови, координатор «Активної Громади» ознайомив Олександра Короля та Олесю Бондаренко з результатами зустрічей з сільськими головами Новосілок (Макарівського району), Княжич, Білогородки, Юрівки та Тарасівки (Києво-Святошинського району), з директором департаменту містобудування та архітектури КОДА Наталією Мошинською. За словами координатора, кожна з попередніх зустрічей увінчалася домовленістю та розумінням керівників щодо важливості запровадження реформ. Таким чином, активіст запросив і голову с. Бобриці та с. Забір’я до участі в тренінгу з написання Проектів до ДФРР, який має відбутися ближчим часом.
Як зазначає представник «Активної Громади», у результаті зустрічі досягнуто консенсусу та домовленості про співпрацю. Сільголови обох населених пунктів підтримали ідею «круглого столу» з участю всіх голів сільських рад та Боярського міського голови. Також погодилися з доцільністю про проведення форуму з «Децентралізації» після проведення «круглого столу», щоб вийти на форум з конкретними результатами.
26 липня відбулася зустріч координатора «Активної Громади» з Максимом Зуєвим, сільським головою с. Білогородки, Києво-Святошинського району. Темою зустрічі та обговорення стало питання об’єднання громад та результати цього процесу. Як результат – сторони домовились про співпрацю. Координатор запропоновував зібрати всіх сільських голів, що входять у Боярську ОТГ у відповідності до Перспективного плану об’єднання громад Київської області, та провести «круглий стіл», на якому визначитись, що кожна із громад має отримати при об’єднанні.
Усі чудово розуміють, що процес добровільного об’єднання скоро закінчиться, і тому варто було б спільно обговорити ті пункти, на які громади сіл можуть вплинути.
Крім цього, активістами «Активної Громади», було проведено з мешканцями. Обговорювалися питання щодо діяльності Інституту «Республіка», реформи з децентралізації, яким чином прості громадяни можуть впливати на рішення влади та які інструменти участі можна задіяти для вирішення суспільно-значущих проблем. Координатор також розповів як просувається процес децентралізації в населених пунктах району.
м. Черкаси
26 липня координатор ініціативи «Активна Громада» Сергій Слинько взяв участь у роботі експертної групи з доопрацювання перспективного плану формування територіальних громад Черкаської області. Експертна група працювала над формуванням спроможних громад Шполянського району.
Участь у роботі взяли представники ОДА, профільних департарментів, голови РДА, райради та деякі голови сільрад району. Ситуація на Шполянщині непроста, оскільки з одного боку великі села всі хочуть бути адмінцентрами ОТГ, а з іншого боку – активність РДА у проведенні роз’яснювальної роботи щодо реформ не значна. Сергій Слинько звернув увагу присутніх, що компромісний варіант за принципом «Один район – одна громада», що пропонувався альтернативним, є неприпустимим згідно з методикою формування спроможних громад затвердженою КМУ. Адже сільські ради матимуть зону доступності до адмінцентру більшу, ніж 25 км. Координатор запропонував підтримати варіант об’єднання у три громади.
Також на зустрічі обговорювалося важливе питання щодо інфраструктури. Аби скоротити відстань до адмінцентру, необхідно створити якісне дорожнє покриття від Лип’янки до Соболівської і Товмацької сільрад. Заступник голови ОДА запропонував наступного тижня здійснити виїзд у Шполянський район і на місці провести консультації щодо того, як найкраще провести об’єднання, щоб громади були спроможними, а адмінпослуги ближчими до людей.
26 липня відбулася зустріч представників «Активної Громади» з громадянами з метою інформування про реформу децентралізації та інструментів участі у м. Звенигородка, Звенигородського району Черкаської області. У Звенигородському районі спостерігається значна пасивність у проведенні адмінреформи, оскільки люди мало обізнані з процесом децентралізації влади. Великою мірою побутує думка, що доцільно об’єднуватися в одну територіальну громаду цілим районом.
Під час зустрічі неодноразово громадяни озвучували побоювання, що їхню районну лікарню «в рамках децентралізації» збираються закрити, тому переважно негативно відгукуються і про всю реформу. Координатором ініціативи «Активна Громада» були надані роз’яснення щодо особливостей впровадження даної реформи, були спростовані стереотипи щодо закриття лікарень і надана інформація щодо перспектив медичної реформи в контексті формування госпітальних округів.
У ході роз’яснювальної роботи координатор «Активної Громади» також наголосив, що основою всіх місцевих реформ – є адмінреформа, що покликана сформувати спроможні громади, тому з неї варто починати. Він закликав людей стимулювати своїх депутатів, посадовців до більш активного ініціювання процесу об’єднання в ОТГ. З міським головою не вдалося поспілкуватися через його відсутність. Утім під час зустрічі було розповсюджено близько 100 газет жителям Звенигородщини, з якими вдалося поспілкуватися про реформи в Україні.
м. Тернопіль
У неділю 24 липня в с. Гаї Шевченківські на Тернопільщині представники «Активної Громади» взяли участь у громадських слуханнях щодо створення об’єднаної територіальної громади.
Під час заходу чимало запитань у присутніх виникало щодо переваг та недоліків об’єднання з селом, селищем чи містом. Учасники обговорення акцентували увагу на необхідності врахування наявності відповідної інфраструктури – школи, дошкільного навчального закладу, лікарні та пожежної команди.
Підбиваючи підсумки громадських слухань, більшість висловила думку, що об’єднуватись потрібно неодмінно. Проте варто врахувати позицію всіх мешканців села щодо питання з ким саме об’єднуватись, щоб досягти максимально ефективного результату. У результаті, планується провести референдум, щоб усі мешканці села змогли висловити свою позицію щодо того, з яким адміністративним центром (м. Тернопіль чи с. Байківці) має об’єднатися с. Гаї Шевченківські.