Етичні стандарти для народних обранців

Чи готова Україна до впровадження етичних норм для обраних осіб? – таке запитання відкрило дискусію на Національному форумі “Етичні стандарти для народних обранців: перспективи запровадження в Україні”, що відбувся 31 січня у Києві.

Присутні на заході народні депутатки, громадськість та представники органів місцевого самоврядування відповіли ствердно: впровадження етичних норм для народних обранців вже є на часі.

Голова підкомітету з питань законодавства про статус народного депутата України Комітету з питань регламенту та організаційної роботи ВРУ Світлана Войцеховська зауважила, що в парламенті вже з’явилось усвідомлення того, що етичну поведінку депутатів потрібно регламентувати. Однак вона наголосила, що не всі депутати однаково розуміють поняття “етика народного депутата”. На думку депутатки, етична поведінка містить як правила спілкування з виборцями, так і прозорість у способі життя, відкритість до громадськості, а не тільки відношення депутатів один до одного.

Етичні стандарти для народних обранців2

Ірина Суслова та Світлана Войцеховська

Ірина Суслова, голова підкомітету з питань гендерної рівності і недискримінації Комітету ВРУ з питань прав людини, національних меншин  і міжнародних відносин підкреслила, що етичний кодекс повинен вирішити проблеми неперсонального голосування, пропусків засідань парламенту та сутичок між депутатими. Водночас вона відзначила, що бійок у стінах ВРУ значно поменшало. Причина цього – публічне обговорення фактів такої поведінки  та суспільний осуд.

Загалом, народні депутатки зійшлися на думці, що найкращим запобіжником неетичної поведінки депутатів має бути публічний осуд з боку виборців. Адже те, як поводять себе обрані особи відображає наскільки виборці їм це дозволяють.

ЕК4

Олена Регеша, Світлана Матвієнко, Катерина Станкевич та Павло Пущенко

ЕК

Віталій Гліжинський та Віктор Тарасов

На заході також підіймалося питання впровадження етичних стандартів для обраних осіб місцевого рівня – депутатів та міського голови. Відтак, присутні закликали міста України переймати приклад міста Мена (Чернігівська обл.), які першими в Україні схвалили Кодекс Етики для голови та депутатів місцевої ради, а також Положення про етичну комісію.

У свою чергу, Секретарчиня Перечинської міської ради Олеся Вовканич публічно заявила, що ідея впровадження етичних стандартів у роботі виборних осіб знайшла підтримку серед місцевих депутатів. Тому очікується, що після перших виборів Перечинської ОТГ такий документ буде прийнято.

На “бум” прийняття Кодексів етики у Вінницькій області очікують й представники громадськості, які вже понад пів року адвокатують дане питання у Вінниці, Жмеринці та Хмільнику.

Олена Регеша

Олена Регеша, координатор кампанії у м.Вінниця

“Вперше ми пропагували не впровадження діючих норм, документів чи законів. Ми пропонували змінити підхід роботи депутатів – працювати не на підставі документів, а на підставі цінностей та принципів. Потрібно відходити від принципу законності, а брати до уваги принципи правосвідомості та правочинності. Цей інший вимір, до речі, поширений у Європі, на відміну від України”, – пояснив Віктор Таран, голова Центру “Ейдос”.

Етичні стандарти3

Віктор Таран, голова Центру “Ейдос”

“Для нас на порядку денному є питання етичності самої громади. Важливо, щоб громадяни пам’ятали про етику та нагадували про ці стандарти та цінності своїм депутатам, задавали тон їх діяльності”, – наголосила Олександра Скиба, заступник голови Інституту “Республіка”.

Примітка. Кампанія з імплементації етичних кодексів та створення етичних комісій органами місцевого самоврядування втілюється Інститутом “Республіка” та Центром “Ейдос” у співпраці з Національним демократичним інститутом міжнародних відносин за фінансової підтримки Уряду Канади.