Публічні консультації (ПК) — двосторонній процес спілкування між владою та громадськістю. Мета таких заходів полягає у включенні громадян до обговорення державної політики, яка безпосередньо вплине на їхнє життя.

ВІ “Активна Громада” проводила такі публічні консультації в партнерстві з різними міністерствами та Верховною Радою:

  • ПК про реформи НУШ та дошкільної освіти;
  • публічне обговорення законопроєкту “Про національний референдум”;
  • розробка законопроєкту “Про політичні партії”.

Наші експерти Олександра та Віталій Гліжинські діляться з вами порадами щодо організації та проведення ПК, а також розповідають про успішні кейси “Активної Громади”.

Досвід нашої організації доводить, що публічні консультації є найбільш ефективним інструментом комунікації влади із зацікавленими громадянами. “В результаті публічних консультацій надаються ширші відповіді не лише стосовно конкретного законопроєкту, – каже Олександра Гліжинська. – Але також з приводу суміжних законів”. І всьому полягає найбільший плюс ПК.

До цих заходів залучаються різні стейкхолдери: політики, громадські активісти, експерти, працівники цієї сфери, тощо.

Віталій Гліжинський зауважує, що не завжди громадськість налаштована позитивно до змісту реформи. Однак якщо доступно подати свою ідею, то під час обговорення риторика іншої сторони зміниться, і консультація обов’язково набуде атмосфери дружності. На погляд Віталія Гліжинського, часто люди налаштовані негативно щодо реформи, адже просто не мають достатньо інформації або сформували про неї хибну думку. Саме тому треба поінформувати громадськість та знайти агентів змін, які будуть реалізовувати ідею на місцях.

Під час публічного обговорення про реформу середньої освіти учасникам ставили такі запитання: 

Якщо ви проводити ПК в форматі живого обговорення, то сформулюйте для учасників максимум 5 питань. Зауважимо, що можна поставити однакові запитання всім цільовим групам або вивести окремі питання для кожної з них.

Хто є стейхолдерами реформ? Всі, на кого вплинуть зміни.

Подбайте, щоб вибірка була максимально розподіленою. Наприклад, якщо мова йдеться про реформу медицини, треба долучити лікарів різних спеціалізацій.

Віталій Гліжинський також розповів про механізм підготовки до ПК.  Спочатку треба відповісти на такі запитання:

  • З ким ми консультуємось?
  • Які квоти учасників?

Зверніть увагу, що і найбільш впливова категорія, і така, що не має достатньо влади, мають бути обов’язково включеними в ПК. Однак в другому випадку квота має бути меншою. Також треба залучити людей з критичним ставленням до питання консультації.

Тепер приклади

Стейкхолдери реформи НУШ:

Стейколдери реформи дошкільної освіти:

Які бувають формати ПК?

  • Жива зустріч
  • Онлайн-обговорення
  • Онлайн анкета

На що варто звернути увагу під час планування події офлайн?

А що стосується онлайн-консультації?

Це були головні поради з приводу організації та підготовки до проведення публічної консультації. А про безпосередню роботу під час ПК експерти розкажуть незабаром.

Довідка. Проєкт “Активна Громада: право вибору” підтримується Національним Демократичним Інститутом (NDI) за фінансування наданим Агентством США з Міжнародного Розвитку.

Примітка. Місія «Активної Громади»: досягти добробуту через демократичний розвиток громад України. Мета на 2025 рік: активізувати та залучити щонайменше 1% громадян до участі у прийнятті рішень та просуванні реформ в Україні на системній основі для добробуту в громадах України. Ініціатива створена в межах діяльності Інституту «Республіка». Ми працюємо задля підвищення свідомої активності громадян.