Питання взаємодії мешканців громади із місцевими депутатами, зокрема, заслуховування звітів депутатів, є важливою складовою політичної культури. Однак, значна частина виборців навіть не здогадується, хто представляє їх інтереси в округах. А депутати, своєю чергою, не поспішають на зустрічі з громадою.

Втім, ситуацію можна покращити, якщо розуміти цінність звіту. А про те, як змінювати підходи до звітування, – в конспекті тренінгу Олександри Гліжинської.

Законодавче підґрунтя звітування

Експертка також наголошує, що в законодавстві немає терміну, який би дозволяв депутатам не звітуватись. Втім, наш моніторинг показав, що новообрані депутати уникали подання звітів, посилаючись на те, що у 2020 році вони були депутатами всього місяць.

Звітування. Чому це корисне для депутатів?

Про що писати у звіті?

Депутати не звітують. Що робити?

Моніторинг звітів депутатів. Досвід Інституту “Республіка”

ВГО Інститут «Республіка» та ВІ «Активна Громада» вже 5 років досліджує звіти депутатів в 30 громадах.

Впродовж травня-липня 2021 року команда Інституту “Республіка” проводила аналіз звітів депутатів 29 місцевих рад, які представляють 1 277 депутатів.

Джерелом даних для дослідження були офіційні вебсайти міських рад та відповіді на запити на інформацію щодо звітів депутатів від місцевих рад. У більшості відповідей на запити від “Активної Громади” щодо звітування депутатів, відповідальні особи місцевих рад посилалися на надто короткий строк каденції депутатів 8 скликання для здійснення свої повноважень. Отже, потреби у звітуванні за 2020 рік не вбачали.

У більшості місцевих рад немає затвердженої форми звітування депутатів. Внаслідок цього депутатські звіти відрізняються один від одного структурою та змістом, що не дає змоги порівняти роботу депутата, як в раді, так і на окрузі. І серед 331 депутатів, що переобрались, лише 28% прозвітували за останній рік своєї попередньої каденції.

Довідка. Захід організований за підтримки Національного Демократичного Інституту.

Примітка. Місія «Активної Громади»: досягнути добробуту через демократичний розвиток громад України. Мета на 2025 рік: активізувати та залучити щонайменше 1% громадян до участі у прийнятті рішень та просуванні реформ в Україні на системній основі для добробуту в громадах України. Ініціатива створена в межах діяльності Інституту «Республіка». Ми працюємо задля підвищення свідомої активності громадян.

Авторка: Діана Делюрман, менеджерка по роботі з Telegram та Tik-Tok ВІ «Активна Громада»