ВІ “Активна Громада” починаючи з 2015 року працює над посиленням участі громадян у прийнятті рішень щодо активізації громадян та впровадження важливих для суспільства реформ. Так, з 2017 році за підтримки НДІ ми працювали над кампанією “Активна Громада: право вибору”, що має на меті сприяти політичній просвіті громадян та залучити їх до участі в обговоренні політичних реформ.

Основну увагу ми зосередили на проведенні різних активностей:

• проведення креативних акцій щодо громадської участі та політичних реформ;

• проведення тематичних інформаційних годин на тему прав людини, реформ, соціальних, політичних прав, різноманітні опитування для популяризації участі громадян у політичному житті;

• формування ініціативних груп і консультації;

• інтерв’ю з посадовцями, підготовка аналітичних документів за результатами проведених опитувань;

•  тренінги для представників влади, політичних партій і громадян, що спрямовані на поліпшення комунікаційних процесів у громадах;

• місцеві та національні публічні консультації

• інформаційні кампанії у соціальних мережах та ЗМІ.

За час діяльності проєкту “Право вибору” в мас-медіа опублікували щонайменше 900 матеріалів, Інститут “Республіка” створив щонайменше 15 репортажів на YouTube-каналі, щонайменше 350 публікацій на сайті Інституту “Республіка”, 400 і 300 публікацій у Фейсбук та Інстаграм відповідно.

Крім того, ВІ “Активна Громада” провела 30 локальних дебатних турнірів та 1 національний дебатний турнір для школярів та студентів.

Перш ніж почати серію місцевих турнірів та Національний турнір, Активна Громада провела серію тренінгів по темах дебатів та безпосередньо дебатному формату для школярів та студентів. Експертами по темах турнірів (виборча, судова реформи, місцеве самоврядування) виступали – Олександр Солонтай, Юлія Кириченко, по публічним виступам – Ірина Хоменко та Людмила Черненко, з дебатного формату – Олександра Гліжинська. Результатом даних тренінгів стало те, що учасники значно краще були підготовлені до дебатів і гарно дискутували, спираючись на аргументи експертів та ті, які знайшли самі.

Регіональні координатори ВІ “Активна Громада” провели у межах діяльності проєкту “Право на вибір” 733 Клуби Активної Громади (із яких більш ніж половина – 457 проведено у форматі онлайн) за участі 10 705 осіб. Тематика більшості КАГ стосувалася ознайомлення мешканців громади із політичними реформами в Україні, презентації посібника «Інструментарій для громадян», участь громадян у прийнятті рішень та функцій органів місцевого самоврядування, обговоренню оновленого Виборчого кодексу, і т.д.

Загалом спостерігався позитивний воротний зв’язок від учасників щодо важливості та цікавості КАГ.

Завдяки системній роботі із громадянами, під кураторством координаторів створені ініціативні групи у наступних містах: Кам`янець-Подільський, Жмеринка, Дрогобичі, Волновасі, Зіньків, Івано-Франківську, Краматорську, Кропивницький, Покровськ, Полтава, Южне, Тернопіль, Добропілля, Дніпро, Ужгород. Деякі ініціативні групи уже виконали свою місію та розв’язали поставлені проблеми. Наприклад, у м. Кам’янець-Подільську ініціативна група, яку хвилювало питання спилювання дерев на вул. Драгоманова, отримали позитивні результати.

Активна Громада в партнерстві з Національним Демократичним Інститутом та аналітичними центрами провели серії публічних обговорення та консультації на національному рівні.

Впродовж травня-червня 2020 року команда Інституту “Республіка” проводила аналіз звітів депутатів. У моніторинг були включені міста, як обласного, так і районного значення з різних регіонів України. За результатами опрацювання звітів 793 депутатів міст обласного значення та звітів 374 депутатів районного значення відмінності у кількості поданих звітів майже немає. Всього прозвітувало 532 депутати з 1 287, що становить 41,3%. Ці депутати представляють 39 політичних партії та 2 окремі фракції.

Загалом ВІ “Активна Громада” досягла високих результатів та має значні досягнення у реалізації проєкту “Право вибору”. Впевнені, що 2021 рік стане ще успішнішим, а тематичних заходів буде ще більше!

Довідка. Проєкт “Активна Громада: право вибору” підтримується Національним Демократичним Інститутом (NDI) за фінансування наданим Агентством США з Міжнародного Розвитку.

Примітка. Місія “Активної Громади”: досягти добробуту через демократичний розвиток громад України. Мета на 2025 рік: активізувати та залучити щонайменше 1% громадян до участі у прийнятті рішень та просуванні реформ в Україні на системній основі для добробуту в громадах України. Ініціатива створена в межах діяльності.