Під час засідання Клубу “Активної Громади” в Ужгороді учасники дізналися, як контролювати діяльність ВРУ.

Тема Клубу “Активної Громади”: “Верховна Рада України IX скликання: слідкуй, контролюй, впливай. Он-лайн інструменти” досить об’ємна та в той же час корисна. Парламентські вибори 2019 року вже позаду і ІХ скликання Верховної Ради України працює з помітним завзяттям. Однак, це не означає, що обравши народних депутатів, виборці повинні про них забути. Вони виконали свій обов’язок у день голосування, але делегувавши своїх представників, виборці також повинні протягом наступних 5-ти років брати участь у здійсненні державної політики, впливати на прийняття законів, долучатися до громадських обговорень, акцій, тощо.

Саме тому, засідання Клубу “Активної Громади” мало на меті переконатися, чи знають громадяни про он-лайн інструменти, які дозволяють знайти інформацію про діяльність народних депутатів? Чи вміють вони користуватися такими інструментами та чи вірять взагалі у можливість впливати на владу постійно, а не лише у день голосування?

пк закарпаття

Учасниці семінару разом з тренером, координатором ВІ “Активна Громада” Миколою Яцковим. 

Вибори пройшли, а діяльність Верховної Ради настільки суперечлива, що навчання, щодо контролю діяльності депутатів залишаються актуальними. Приємно бачити зацікавлених учасників, а ще приємніше розуміти, що частину матеріалу вони знають, деякими ресурсами користуються та розповідають про них іншим. Засідання “Клубу” вийшло досить насиченим, адже ми не просто спілкувалися, але й говорячи про кожен ресурс, одразу його використовували, шукаючи всі разом інформацію про діяльність найбільш одіозних депутатів. Це було корисно і весело водночас, – розповідає Микола Яцков, координатор ВІ “Активна Громада”.

Громадяни мають можливість слідкувати за діяльністю своїх обранців. Як мінімум – за їх присутністю на робочому місці в сесійній залі та в комітетах, за законопроектами, які вони подають чи підтримують. Також – слідкувати за тим, чи виконують депутати свої обіцянки, чи підтримують фактично те, що декларували у своїх передвиборчих програмах. Можемо слідкувати за тим, як депутат ставиться до важливих тем, як голосує за ті чи інші питання. Це важливо, як для самих громадян, так і для депутатів. Адже, непослідовність може суттєво вплинути на їх репутацію та рейтинг, і привести до втрати довіри виборців. Для моніторингу діяльності нардепів громадянам можуть допомогти численні сайти, бази та інструменти, покликані спростити цей процес. Учасники “Клубу” розглянули декілька найвідоміших он-лайн інструментів.

пк закарпаття4

Учасники/ці засідання Клубу “Активна Громада”, м. Ужгород.

Сайт Верховної Ради України.

На даний момент інформація про новообраних депутатів поки що цілком не оновлена. Проте, це дуже корисний ресурс, який дає змогу дізнатися не лише свіжу та достовірну інформацію про роботу Верховної Ради з першоджерела, але й дізнаватися інформацію про кожного депутата. А саме:

  • членом якої фракції є депутат;
  • яку партію депутат представляє;
  • до якого мажоритарного округу належить;
  • до якого комітету входить;
  • хто є помічниками депутата;
  • які законопроекти та правки були подані депутатом;
  • скільки пленарних засідань було відвідано, тощо.

Цей сайт можна вважати основним та найбільш надійним, а інформацію з нього – достовірною.

Сайт Rada for you.

Це інструмент від Громадянської мережі “ОПОРА”. Він допомагає відслідковувати, як народні депутати голосують за ті чи інші питання. Приміром, депутат може публічно підтримувати певний законопроект, або обіцяти його підтримати. Проте фактично, він може не брати участі в голосуванні (не бути присутнім в сесійній залі в той день, або просто не голосувати) або проголосувати проти. Ця платформа дуже легка у користуванні та дозволяє перевірити, чи послідовний депутат у своїх словах та чи підтримує він певні теми не лише словом, але й ділом. Платформа має також візуалізатор – інструмент, який перетворює дані у прості та зрозумілі графіки.

пк закарпаття2

Сайт “Рада Говорить” – це інструмент, який дозволяє аналізувати стенограми всіх виступів та промов в Верховній Раді України.

Сайт “Сумісне голосування” – дозволяє проаналізувати сумісні голосування різних фракцій Верховної Ради України та побачити реальний розподіл законодавчого органу на коаліцію та опозицію.

Сайт Polit.hub – це інструмент від громадського руху “ЧЕСНО”, який дозволяє дізнатися інформацію про кнопкодавів, прогульників та фігурантів антикорупційних розслідувань серед народних депутатів. А також про історію створення партій, їх основних донорів та результати роботи.

Не менш цікавими та корисними є такі ресурси:

“Рейтинг” – інструмент, що показує інформацію про діяльність депутатів-мажоритарників в округах.

пк закарпаття3

– Дякую за таку важливу та цікаву інформацію. До участі у “Клубі” я чула про “Слово і Діло”, звісно знала, що є офіційний сайт Верховної Ради, однак користувалася цими ресурсами дуже рідко. Про інші он-лайн інструменти я не чула взагалі. Після участі у “Клубі” я буду частіше використовувати ці та інші ресурси, щоб перевірити, як працюють депутати, зокрема мажоритарники з Закарпаття. Хочу подякувати тренеру заходу за те, що детально та цікаво усе розповів, подякувати вашій організації за те, що займаєтеся освітою громадян, і звичайно, розробникам усіх цих ресурсів, адже вони дають можливість кожному українцю знати більше і знати правду, – розповідає учасниця “Клубу” Марина.

Слово і діло – аналітичний портал, який перевіряє виконання депутатами їх обіцянок та веде облік виконаних/провалених/в процесі виконання обіцянок. Цей інструмент дозволяє дослідити, хто з депутатів дає найбільше публічних обіцянок, хто має найбільший чи найменший відсоток виконаних обіцянок. Всі зараховані депутату обіцянки підкріплені посиланням на першоджерело.

База декларацій – сайт, на якому можна проглянути декларації про доходи та статки народних обранців.

Більшу частину цих інструментів наразі можна практично застосовувати лише до тих депутатів, які вже були присутні у Верховній Раді 8 скликання, і які встигли зробити багато обіцянок та публічних заяв. Однак, в майбутньому, ці ресурси будуть дуже корисними і для теперішніх новообраних депутатів по мірі накопичення інформації про їх діяльність.

Для того, аби влада була ефективною, їй потрібно не довіряти, а її потрібно контролювати!

Долучайтеся до нашої діяльності, аби знати більше та творити зміни разом!

Примітка. Всеукраїнська ініціатива «Активна Громада» – об’єднання людей та громадських рухів задля самоорганізації та участі у вирішенні місцевих проблем. Ініціатива створена в рамках діяльності Інституту «Республіка».