10 грудня щороку у світі відзначається Міжнародний день прав людини.

Для українців 2019 рік запам’ятається багатьма знаковими подіями, одна з яких розведення сил у зоні операції об’єднаних сил. У зв’язку з розведенням сил українською владою плануються різноманітні превентивні заходи, щодо попередження випадків порушення прав людини на цих територіях. Також, громадськістю проводяться різні акції на правозахисну тематику, які звертають увагу українців до можливих випадків конфронтації та насильства у зоні проведення ООС. Тому, до міжнародного Дня прав людини, ми вирішили запитати думку стосовно цієї ситуації в українського правозахисника та голови Інституту “Республіка” Володимира Чемериса. 

Володимир Чемерис ІР (1)

На жаль, ситуація щодо порушення прав людини, особливо у зоні проведення операції об’єднаних сил не втішна. Права людини постійно порушуються, у тому числі, із застосуванням фізичного насилля та гострої конфронтації на різному підґрунті. Про це свідчать дані правозахисних організацій та Міжнародної Моніторингової місії ООН. До прикладу, звернемося до двадцять сьомої доповіді Управління Верховного комісара Організації Об’єднаних Націй з прав людини (УВКПЛ) щодо ситуації з правами людини в Україні. Вона охоплює період з 16 травня до 15 серпня 2019 року. Доповідь підготовлена за результатами роботи Моніторингової місії Організації Об’єднаних Націй з прав людини в Україні. В ній зазначається, що з початку війни на Донбасі вбито понад 3 тисячі цивільних осіб та 9 тисяч поранено. Лише за період з 16 травня до 15 серпня 2019 року загинуло вісім цивільних осіб та поранено 60 осіб, серед яких 8 дітей. Постраждалі є з обох боків лінії розмежування.

Можна також звернутися до звіту Харківської правозахисної групи та ГО “Мирний берег” під назвою “Насильницькі злочини, скоєні в ході збройного конфлікту на Сході України у 2014-18 рр.” У ньому подано зібрані факти діянь, які мають ознаки злочинів проти людяності та воєнних злочинів з боку обох сторін конфлікту. Також йдеться про незаконне позбавлення волі українських громадян за “неправильні” погляди та симпатії, як “добровольчими батальйонами”, так і збройними формуваннями ДНР та ЛНР.

Ще одним джерелом звідки можна дізнатися про порушення прав людини є опубліковані свідчення про таємні тюрми Служби безпеки України у Харкові, Маріуполі, Краматорську, де незаконно утримувалися громадяни України. Цю інформацію опублікували Міжнародні правозахисні організації Amnesty International та Human Rights Watch.

Проаналізувавши усі вищезазначені документи видно, що порушення основоположних прав на життя та свободу відбуваються у зоні ООС, як на підконтрольній, так і непідконтрольній території. Викладені факти свідчать про порушення Римського Статуту та відповідні матеріали передані до Міжнародного кримінального суду в Гаазі. Щоправда, очікувати результатів розслідування цих фактів доведеться ще довго…

Найчастіше у зоні проведення ООС спостерігається порушення саме соціальних прав українських громадян. Як відомо, військові дії, які відбуваються на Сході України негативно позначилися на житті та добробуті українців, які проживають у сірій зоні та поблизу лінії зіткнення. Зокрема, умови проживання погіршилися саме через пошкодження важливих інфраструктурних об’єктів, таких як школи, садочки, лікарні. У доповіді Моніторингової місії ООН також вказується, що політика Уряду України та відсутність доступу до базових послуг продовжили негативно впливати на права населення. Найбільше люди страждають від порушень прав на свободу пересування та доступу до пенсій, соціальної допомоги. Свобода пересування через лінію зіткнення на Сході України залишається істотною проблемою, яка впливає на мільйони людей.

У останньому звіті за період з 16 травня до 15 серпня 2019 року вказано, що продовжуються порушення права на свободу і особисту недоторканність. Моніторинговою групою зафіксовані свавільні арешти, катування та залякування затриманих. Повідомляється про продовження практики тридцятиденного “адміністративного арешту” і “превентивного арешту” на території, як контролюється ДНР та ЛНР. Це свавільне тримання особи під вартою без зв’язку з зовнішнім світом протягом 30-ти діб за її погляди.

За даними ООН понад 560 тис. українських громадян на непідконтрольній території України позбавлені пенсій, не зважаючи на те, що право на соціальне забезпечення у старості гарантоване Конституцією України. Тому, ООН закликає український уряд відновити виплату пенсій українським громадянам, які мешкають на непідконтрольних територіях (в ДНР/ЛНР). Особи, які бажають отримати свою пенсію повинні щоразу проходити принизливі черги на контрольних пунктах (КПВВ). Варто зазначити, що ЗМІ неодноразово повідомляли про випадки смертей літніх людей саме під час перетину ними пунктів пропуску.

Як українцям захистити свої громадянські та соціальні права у зоні ООС?

Можна, звичайно, черговий раз запропонувати звертатися до суду. Але при цьому потрібно розуміти, що зважаючи на стан нинішньої судової системи України, сподіватися на відновлення своїх прав у судах у більшості випадків марно. І звертаючись до суду також потрібно звертати увагу на можливе затягування процесу розгляду справи.

В черговий раз хочу наголосити: звертайтеся до правозахисних організацій! До українських правових організацій або ж міжнародних, які працюють у зоні проведення ООС. Вони й справді можуть Вам допомогти відстояти Ваші права та домогтися правосуддя у конкретних випадках. Однак,  при цьому треба розуміти, що через суди і з допомогою правозахисників можна досягнути справедливості і відновлення прав також у поодиноких випадках з тисячі.

Потрібно розуміти, що зменшення та припинення системних й масових порушень громадянських і соціальних прав українських громадян на Донбасі можна лише припинивши бойові дії. Сподіваємося, що в результаті припинення бойових дій  відбудеться поширення на Донбас гарантій захисту прав людини. Так, наприклад, після розведення збройних сил у Станиці Луганській, Золотому та Петрівському, там припинилися системні обстріли. А обміни утримуваних осіб у вересні цього року привели до того, що ув’язнені з політичних мотивів як в Росії, так і в Україні, нарешті отримали свободу.

Щоправда, нам ще необхідно буде “демократизувати та соціалізувати” законодавство, яке діє на підконтрольній території. Правозахисники розглядають процес “декомунізації”, заборони інтернет сайтів, які проводять проросійську політику, правопорушення з боку ультраправих формувань, як порушення громадянських прав.

Отже, для системного відновлення громадянських та соціальних прав українців, як в зоні проведення ООС, так і в усій Україні, необхідно зробити кілька кроків:

  • припинити бойові дії;
  • демократизувати та соціалізувати правове поле України;
  • повернути в українське правове поле українських громадян, які мешкають у зоні проведення ООС та на непідконтрольній території.

Володимир Чемерис

***

У матеріалі викладена особиста думка автора, яка не відображає позицію організації чи її партнерів.