Новини, поради та успішні історії від Всеукраїнської ініціативи “Активна Громада” 

за період 17.12.19 – 15.01.2020

Регіональні команди ВІ “Активна Громада” не дивлячись на зимові свята, які стартували 25 грудня (для тих, хто святкує Різдво за григоріанським календарем) та продовжуються й зараз (завершальне зимове свято Водохреща) не припиняли своєї роботи. Координатори продовжували спілкуватися з українцями про зміни до Конституції, розповідати про публічні консультації, проводити всеукраїнські акції, налагоджувати співпрацю та мотивувати мешканців українських міст об’єднуватися для вирішення проблем місцевого значення.

***

Запоріжжя

18 грудня у місті Запоріжжі відбувся інтерактивний воркшоп для молоді “Що нам цікаво?”, який організувала команда ВІ “Активна Громада” Дніпра спільно з регіональної коаліцією РПР “Запорізька Рада Реформ”. Було проведено майстер-класи з молоддю міста на тему залучення громадян до суспільно-політичних процесів. Молодим людям презентували інструменти, за допомогою яких вони можуть впливати на прийняття рішень, мотивували їх бути активними, створювати громадські організації та співпрацювати з коаліціями РПР “Запорізька рада реформ” та “Дніпровські реформи”.

Координатори ВІ “Активна Громада” м. Дніпро поділилися власним досвідом проведення заходів та фандрайзингу. Зокрема, Дмитро Чернишов розповів про Dnipro Euro Forum 2017, співорганізатором якого був. Також координатори розказали про проекти, над якими працював Інститут “Республіка”, залучаючи громадян до обговорення реформ. Учасники заходу розробили “дерево проблем”, які потрібно вирішити у місті Запоріжжі та намагалися зрозуміти, яким чином громадяни можуть їх вирішувати самостійно.
запоріжжя молодь

Учасники/ці інтерактивного воркшопу для молоді “Що нам цікаво?” у Запоріжжі.

– Робота з молоддю це один з основних напрямків, який може вивести нашу країну на інший рівень розвитку. Людей старшого віку, які народилися в іншій системі цінностей важко “перевчити” та переконати в чомусь. Однак, молодь, сучасна молодь – неймовірно рухлива. Молоді люди самі хочуть ініціювати та реалізовувати проєкти. І саме їм ми маємо створити всі умови розвитку у власній країні, – розповідає комунікаційний координатор ВІ “Активна Громада” Дмитро Твердохліб (Дніпро).

Комунікаційний координатор ВІ “Активна Громада” Дмитро Твердохліб розповів про досвід проведення “Патріотичної політичної школи” та “Практичної політичної школи” з Мустафою Найємом. А також про проведення ігор-симуляцій на тему роботи органів місцевого самоврядування та на тему фінансової грамотності для молоді з ОТГ Дніпропетровщини за програмою DOBRE.

У заході взяли участь учасники дебатних турнірів Інституту “Республіка” на тему історичної правди, які відбулися у чотирьох містах (Ужгород, Кропивницький, Запоріжжя, Харків) протягом листопада 2019 року, а також комунікаційна координаторка ВІ “Активна Громада” у м. Запоріжжя Олеся Лапікова.

Всеукраїнська акція “Святкуємо День Святого Миколая Разом!”.

Команда ВІ “Активна Громада” знає, що дорослі теж люблять отримувати подарунки, хоча й усі звикли, що Святий Миколай приходить лише до дітей. Ми вирішили розвінчати цей міф і привітати дорослих також. Але, якщо дітки весь рік намагаються бути слухняними, щоб отримати подарунки, то як же визначити кому дарувати подарунки серед дорослих людей? І нам спала на думку чудова ідея: перевірити знання українців стосовно змін до Конституції. Адже, це дуже важливі зміни, які стосуються кожного з нас і всі ми повинні розуміти суть цих нововведень.

Нам вдалося провести всеукраїнську акцію “Святкуємо День Святого Миколая Разом” у форматі інформаційної години. Але цього разу, не лише координатори ВІ “Активна Громада” розповідали про реформи, зміни та актуальні події з життя країни, а самі учасники відповідали на запитання. А за правильні відповіді отримували солодкі подарунки від помічників Святого Миколая.

кропивницький миколай

Учасники/ці акції у місті Кропивницький. 

– Майже кожного дня дивлюся новини, тому трохи орієнтуюся у подібних питаннях. Знаю, що планують скоротити кількість депутатів Верховної Ради (здається до 300 депутатів), і вважаю, що це правильно. Їх там занадто багато, зарплатню вони отримують часто не виконуючи свою роботу. Ще знаю, що хочуть скасувати депутатську недоторканність, може вже й скасували. Дані ініціативи підтримую, було б добре, щоб вони дали результат, – розповідає учасниця акції Марина.

За словами регіональних координаторів ВІ “Активна Громада” багато учасників знають про зміни до Конституції, однак дізнаються інформацію з телевізора, тому не завжди розуміють суть цих змін. Однак, були й ті, хто називали усі подані Президентом законопроекти. Тим, хто не знав про зміни до Конституції, координатори розповідали про майбутні нововведення. А хто знав і відповідав на запитання – отримав подаруночки. Звісно всі мають різні думки з даного приводу. Хтось підтримує більшість ініціатив Президента України, хтось ні. Є й такі, котрі просто не вірять, що дані ініціативи покращать життя громадян.

***

Презентація посібника “Інструментарій для активних громадян”

У грудні ВІ “Активна Громада” вже третій рік поспіль проводить презентацію посібника “Інструментарій для громадян. Посібник із залучення громади до політичних процесів”. Після Революції Гідності стало зрозуміло, що будь-які реформи не можливі без залученності до процесу реформування українців та широкого громадянського діалогу. Тому, громадські організації разом з міжнародними партнерами почали спільно працювати задля побудови діалогу навколо питань, які стосувалися в першу чергу реформ (децентралізація, виборча реформа) та таких питань, як боротьба з корупцією. У посібнику Інститут “Республіка”, громадський рух “Чесно” та “Центр UA” зібрали найкращі практики, успішні історії та рекомендації, як використовувати інструменти залучення громадян до вирішення місцевих питань.

Однак, презентація “активного посібника” для активних громадян не може бути просто розповіддю про зміст книги та користь, яку від неї можна отримати. Тому, регіональні команди ВІ “Активна Громада” не лише презентують посібник, а проводять тренінг-презентацію або воркшоп. Це допомагає учасникам одночасно досягнути двох цілей:

 • дізнатися про посібник та загалом ознайомитися з тими кейсами, які в ньому містяться;
 • поділитися власним досвідом та напрацювати можливі спільні кроки для реалізації ідей.

80782347_2187014208271624_7136784866128953344_n

Учасники/учасниці презентації посібника у Дніпрі.

– Мені сподобалися практичні приклади. Цікаво було дізнатися, що зацікавленими сторонами у вирішенні проблеми розбитих доріг є не тільки водії, а й пішоходи. Сам посібник дуже інформативний, хоч я й не люблю читати, але цей дійсно винятковий. Буду використовувати його аби якісно втілювати свої ідеї у громадському секторі, – розповідає учасник заходу, студент Михайло.

Учасники за допомогою посібника могли швидко визначити, хто є зацікавленими сторонами у проблемних ситуаціях, які існують в їх містах, з ким та як потрібно налагоджувати комунікацію для їх вирішення. А головне вони спробували покроково продумати вирішення цих питань від “А до Я”.

Також, координатори ВІ “Активна Громада” презентуючи посібник у 25 містах України звертали увагу і на зміни до Конституції. Наразі проходять Форуми стосовно цієї теми і вони є гарним прикладом залученості громадян та показують можливості взаємодії влади, громади та політичних партій. Форуми допомогли привернути увагу до важливої теми, що стосується змін до основного закону в нашій державі, до Конституції та можливих наслідків цих змін.

***

Черкащани продовжують обирати слоган своєї області.

У Черкасах вперше проходить перша загальнообласна публічна консультація, яка була ініційована Департаментом регіонального розвитку Черкаської ОДА. 13 грудня 2019 року було оголошено про старт публічної консультації під час проведення Туристичного Форуму. Тепер черкащани мають нагоду обрати слоган, який слугуватиме туристичною візитівкою області.

Публічна консультація буде тривати до 19 січня 2020 року включно.

Відповідаючи на запитання “Який слоган найкраще презентує Черкаську область?” учасники публічної консультації можуть обрати одну відповідь з трьох запропонованих:

 1. Черкащина-місце сили.
 2. Черкащина-земля переможців.
 3. Черкащина-тут починається Україна.

Звертаємо увагу, що адміністратори системи “Ваша думка” щоденно аналізують хід публічної консультації. Система демонструє спроби накрутки голосів та дозволяє їх видаляти, що дає змогу уникнути маніпуляцій.

Станом на 10 січня участь в обговоренні взяло 1224 особи та є такі проміжні результати:

82160710_574140676468623_2376356519559036928_n

Обрати слоган можна на сайті “Ваша думка” за посиланням: https://www.vdmk.org/8175 або відправити SMS (вартість за ціною оператора) на номер 093-177-00-35 з текстом “8175(пробіл) номер відповіді”.

Аби краще розуміти зміст кожного слогану радимо переглянути короткі відео ролики з поясненням кожного варіанту слогану на сайті Черкаси Бренд.  

Запрошуємо усіх, хто ще не долучився, взяти участь у публічній консультації та обрати один із запропонованих варіантів. Лише від Вашої думки залежить слоган за яким будуть впізнавати Черкаську область в Україні та світі.

***

Кампанія від дверей до дверей (КВДД)

Поряд з інформаційними годинами, які мають на меті інформування громадян стосовно суспільно-значущих проблем та тренінгами, мета яких сформувати навички, наші команди проводять кампанії від дверей до дверей. Регіональні координатори ВІ “Активна Громада” використовують цей спосіб спілкування для налагодження відносин між людьми, адже особисті зустрічі дозволяють мотивувати містян власним прикладом.

Під час кампанії від дверей до дверей, координатори здійснюють обхід квартир певного будинку або ж організовують зустрічі з мешканцями району. Це допомагає визначити існуючі проблеми, що турбують громадян, сформувати ініціативні групи та допомогти їм зробити перші кроки для вирішення цих проблем.

Ініціативна група – це група людей, які вирішили згуртувати свої зусилля для вирішення певної проблеми району міста/області. Ініціативною групою може вважатися, як 3-є осіб, так і мешканці усього будинку, які активно відстоюють свою позицію.

кропивницький квдд

Координатори ВІ “Активна Громада” у Кропивницькому Анатолій Стоян та Леся Міронова. 

До прикладу, у 2020 році кампанію “Від дверей до дверей” вже провели координатори ВІ “Активна Громада” у  Кам’янці-Подільському. Славко Полятинчук поспілкувався з мешканцями дворів вулиць Гагаріна 40 та 42а і Драгоманова 13. Як виявилося однією з головних проблем для їх мешканців наразі є опале листя, яке не прибирається з дворів.

Славко Полятинчук разом з ініціативною групою написав лист-звернення до начальника КП “Житловик” та передав його особисто. Пан Свідерський В.А. зареєстрував звернення та запевнив, що протягом двох тижнів проблема вивезення опалого листя буде вирішена. Представники ВІ “Активна Громада” у Кам’янці-Подільському продовжать стежити за цією ситуацією та допомогати мешканцям міста у вирішені проблем. Наразі, координатори ВІ “Активна Громада” разом з ініціативною групою готують звернення до начальника управління житлово-комунального господарства міста з проханням відремонтувати проїжджу частину їх двору.

Така ж кампанія (КВДД) відбулася 13 січня у Кропивницькому. Координатори ВІ “Активна Громада” розповідали про успішні історії громадян в різних містах України, аби мотивувати мешканців міста бути активнішими та про інструменти громадської участі, які можна використовувати для вирішення суспільно-важливих проблем. Під час спілкування з’ясувалося, що серед локальних проблем найбільше громадян турбує:

 • відсутність освітлення у під’їздах;
 • відсутність бесідок для відпочинку та спортивних майданчиків для молоді;
 • непрацюючі ліфти;
 • пошкодженні тротуари між під’їздами будинків;
 • велика кількість безпритульних тварин.

Цього ж дня координатори провели зустріч з представниками ініціативної групи та сформували план дій щодо вирішення нагальних питань. В першу чергу було складено проект звернення до посадових осіб та депутатів міської ради, закріплених за відповідними виборчими округами. Після надсилання зверненнь відповідним особам представники ініціативної групи та ВІ “Активна Громада” контролюватимуть хід їх розгляду та вирішення.

***

Інформаційні години стосовно змін до Конституції

Незважаючи на зимові свята представники регіональних команд ВІ “Активна Громада” продовжили інформувати українців про зміни до Конституції у форматі інформаційних годин. Цей формат спілкування з мешканцями українських міст для нашої команди зовсім не новий і лише за вже минулий 2019 рік наші регіональні команди провели 1298 годин. Їм вдалося охопити 23 818 учасників/ць та дізнатися їх думку стосовно суспільно-важливих питань. Виборча реформа, громадянська освіта, повноваження депутатів, зміни до Конституції і не лише ці питання ми обговорювали всією Україною. І у 2020 році ми збираємося покращити цей результат! Тому, інформувати та спілкуватися з українцями ми почали одразу після свят, сподіваючись, що у Вас є трішки вільного часу.

До прикладу, “відкриття нового сезону” проведення інфогодин відбулося 2 січня у місті Зіньків. Щоб дізнатися чи цікавляться мешканці Зінькова внесеними Президентом України законопроєктами щодо змін до Конституції координатори розпочали спілкування саме з запитань:

 • чи чули Ви щось про зміни до Конституції?
 • скільки законопроєктів було ініційовано Президентом України?
 • чи підтримуєте Ви запропоновані зміни?

СКадовськ інфогодина

Здавалося, що така важлива тема, яка вже не перший день обговорюється в експертних колах не повинна була залишитися поза увагою наших громадян. Однак, як зазначають координатори ВІ “Активна Громада”, люди мало обізнані щодо змін до Конституції. Серед тих, з ким вдалося поспілкуватися під час інфогодини у Зінькові лише деякі мешканці змогли пояснити, що ж за зміни нас очікують. Інші учасники або “щось чули” або не чули про зміни взагалі. У таких випадках, координатори самі розповідають мешканцям міст про зміни і запланований діалог, на жаль, перетворюється на лекцію.

Зокрема, представники ВІ “Активна Громада” розповідають учасникам інфогодин про:

 • розширення повноважень Верховної Ради;
 • посилення статусу Президента;
 • доповнення переліку підстав дострокового припинення повноважень народного депутата;
 • скорочення кількості народних депутатів до 300;

Однак, вислухавши інформацію від активістів, більшість учасників погоджуються з тим, що ці зміни необхідні. Більшість учасників позитивно реагують на зміни, особливо про скорочення кількості народних депутатів.

Ці та багато інших питань розглядаються нашими координаторами під час проведення інформаційних годин двічі на тиждень у 25 містах. Долучайтеся до нас, адже обговорення актуальних змін та проблем є першим кроком до їх вирішення.

Примітка. Всеукраїнська ініціатива “Активна Громада” – об’єднання людей та громадських рухів задля самоорганізації та участі у вирішенні місцевих проблем. Ініціатива створена в межах діяльності Інституту “Республіка”. Ми працюємо задля підвищення свідомої активності громадян.