Команди ВІ “Активна Громада” спілкуються з українцями про зміни до Конституції.

Незважаючи на зимові свята представники регіональних команд ВІ “Активна Громада” продовжили інформувати українців про зміни до Конституції у форматі інформаційних годин. Цей формат спілкування з мешканцями українських міст для нашої команди зовсім не новий і лише за вже минулий 2019 рік наші регіональні команди провели 1298 годин. Їм вдалося охопити 23 818 учасників/ць та дізнатися їх думку стосовно суспільно-важливих питань. Виборча реформа, громадянська освіта, повноваження депутатів, зміни до Конституції і не лише ці питання ми обговорювали всією Україною. І у 2020 році ми збираємося покращити цей результат! Тому, інформувати та спілкуватися з українцями ми почали одразу після свят, сподіваючись, що у Вас є трішки вільного часу.

До прикладу, “відкриття нового сезону” проведення інфогодин відбулося 2 січня у місті Зіньків. Щоб дізнатися чи цікавляться мешканці Зінькова внесеними Президентом України законопроєктами щодо змін до Конституції координатори розпочали спілкування саме з запитань:

  • чи чули Ви щось про зміни до Конституції?
  • скільки законопроєктів було ініційовано Президентом України?
  • чи підтримуєте Ви запропоновані зміни?

Здавалося, що така важлива тема, яка вже не перший день обговорюється в експертних колах не повинна була залишитися поза увагою наших громадян. Однак, як зазначають координатори ВІ “Активна Громада”, люди мало обізнані щодо змін до Конституції. Серед тих, з ким вдалося поспілкуватися під час інфогодини у Зінькові лише деякі мешканці змогли пояснити, що ж за зміни нас очікують. Інші учасники або “щось чули” або не чули про зміни взагалі. У таких випадках, координатори самі розповідають мешканцям міст про зміни і запланований діалог, на жаль, перетворюється на лекцію. Однак, вислухавши інформацію від активістів, більшість учасників погоджуються з тим, що ці зміни необхідні. 

Важливою темою для спілкування з містянами стало утворення Зіньківської об’єднаної територіальної громади, перші вибори до якої відбулися 22 грудня 2019 року. Тому, координатори запитували у зіньківчан, що вони знають про реформу децентралізації влади та яких позитивних змін чекають від новоствореної громади.

Ще одна інфогодина відбулася 5 січня у приміщенні читальної зали центральної бібліотеки Кам’янця-Подільського. Це перша інфогодина у цьому місті в Новому, 2020 році.

камянець

В’ячеслав Полятинчук, координатор ВІ “Активна Громада” у місті Кам’янець-Подільський.

– Ми проводимо інфогодини стосовно змін до Конституції не вперше, однак щоразу трапляються люди, які не те, що не розуміють про що ці зміни, вони навіть про них не чули. З одного боку це нас мотивує, показує важливість та необхідність нашої роботи. А з іншого боку, це показує рівень обізнаності населення, точніше не обізнаності та не зацікавленості у важливих процесах, які відбуваються в нашій країні. Сподіваємося, що після спілкування з нами учасники будуть більше цікавитися тим, що відбувається в країні, адже нам тут жити, – розповідає В’ячеслав Полятинчук регіональний координатор ВІ “Активна Громада” у місті Кам’янець-Подільський.

В’ячеслав Полятинчук зазначив, що є потреба в постійному інформуванні населення щодо актуальних змін, адже для 80% людей, з якими вдалося поспілкуватися інформація про зміни була невідомою. Він розповів учасникам інфогодини про:

  • розширення повноважень Верховної Ради;
  • посилення статусу Президента;
  • доповнення переліку підстав дострокового припинення повноважень народного депутата;
  • скорочення кількості народних депутатів до 300;

Більшість учасників позитивно реагували на зміни, особливо про скорочення кількості народних депутатів. Не дивлячись на те, що вони зазначали, що нам потрібні депутати, які будуть якісно працювати незалежно від того скільки їх – 450 чи 300. Однак, більшість всеодно прихильно ставляться до скорочення кількості народних обранців, часто пояснюючи це можливістю зменшити фінансове навантаження для утримання депутатів та їх помічників.

дніпро

Учасники/ці інформаційної години у м. Дніпро.

– Загалом інфогодина була досить інформативною для учасників, хоча й зацікавити людей важко. Всі кудись поспішають або просто відмовляються говорити, особливо, коли мова заходить про щось, пов’язане з політикою. Видно, що люди втомилися від великої кількості інформації та не цікавляться навіть такими важливими речами, як зміни до Конституції, – зазначив активіст ВІ “Активна Громада” у м. Дніпро Смоляр Олег.

Від своїх колег не відстають команди з Дніпра та Кропивницького, які також провели перші інфогодини у Новому Році. Активіст ВІ “Активна Громада” у м. Дніпро Смоляр Олег розповів мешканцям Дніпра про зміни, що стосуються зменшення кількості народних депутатів України, зменшення строку повноважень органів місцевого самоврядування та можливого посилення впливу Президента. А регіональні координатори з міста Кропивницький, Анатолій Стоян та Леся Міронова, мотивували українців знати більше про стан справ у державі. Зокрема, говорили і про децентралізацію влади та, яку роль в цих процесах мають відігравати префекти. Це посадовці, які стоятимуть на чолі округів (замість районів), областей та міста Києва. Вони великою мірою візьмуть на себе функції голів державних адміністрацій, яких призначатиме Президент за поданням Кабміну.

Виходячи зі змін до Конституції, префект матиме право:

– наглядати за місцевою владою: чи виконує вона Конституцію та закони. Раніше таку функцію мала прокуратура;

– стежити, чи виконує місцева влада акти Президента та Уряду, координує місцеві представництва центральних органів влади;

– спрямовувати та координувати діяльність територіальних органів, центральних органів виконавчої влади. Забезпечує їхню взаємодію з органами місцевого самоврядування в умовах воєнного або надзвичайного стану;

– робити подання президентові про скасування місцевих рішень, які, на думку префекта, не відповідають Конституції України або загрожують суверенітету чи національній безпеці;

– видавати акти, які є обов’язковими на території, на якій працює префект. Їх можуть скасувати Президент або Уряд України;

– префект може мати й інші функції, якщо вони передбачені законом.

Ці та багато інших питань розглядаються нашими координаторами під час проведення інформаційних годин двічі на тиждень у 25 містах. Долучайтеся до нас, адже обговорення актуальних змін та проблем є першим кроком до їх вирішення.

Примітка. Всеукраїнська ініціатива “Активна Громада” – об’єднання людей та громадських рухів задля самоорганізації та участі у вирішенні місцевих проблем. Ініціатива створена в межах діяльності Інституту “Республіка”. Ми працюємо задля підвищення свідомої активності громадян.