14 лютого у 25 містах України пройшла акція «За що ми любимо своє місто?»

Проведення всеукраїнських акцій вже стало старою доброю традицією команди Інституту «Республіка». Більшість з них приурочено до святкових днів або ж важливих подій для держави. Не залишився осторонь і День закоханих, який традиційно святкують 14 лютого.

Саме цього дня команда ВІ «Активна Громада», що діє на базі Інституту «Республіка» провела акцію «За що ми любимо свої міста». Акція відбулася у 25 містах, де діють регіональні представництва ВІ «Активна Громада». Мешканці міст мали можливість розповісти за що вони люблять своє місто, що хотіли б вдосконалити/змінити та яким чином можуть втілювати ці зміни самостійно. Занотовували учасники свої ідеї на різнокольорових стікерах у формі сердечок.

Поділимося результатами акції з різних міст. Почнемо зі столиці!

***

Київ.

Кияни, які 14 лютого з 12:00 до 13:00 прогулювалися в парку Т. Шевченка, або ж йшли у своїх справах розповіли нам за що вони люблять Київ. Більшість відповідей стосувалося саме краси міста. Майже всі учасники зауважували, що їм подобається архітектура, музеї, театри, а особливо зелені зони міста: парки, сквери, клумби, великі простори. Вони люблять Київ за схили Дніпра, за Поділ, за каштани, за Арку дружби народів, за красиві вулички та кав’ярні, за смачну їжу.

Також багато учасників вказали, що люблять Київ саме за людей, за місцевих жителів та туристів, за їх щирість та позитив, за приємну атмосферу та свободу. Адже саме тут вони знайшли справжніх друзів та однодумців.

АкціяКиїв — копия

Не менш важливим для киян є культурне різноманіття та можливості для розвитку, які дає столиця. Учасники зазначали, що їм подобається діяльність громадських організацій, цікаві заходи, коворкінги, фестивалі, які тут постійно відбуваються. Були й такі цікаві відповіді: це столиця слов’ян; за червоний корпус КНУ; за його швидкість та ритм; за особливий дух міста; за його унікальність, він не схожий на інші міста; люблю Київ за те, що він в мене є.

Учасники також поділилися думками щодо того, що варто вдосконалити. Проаналізувавши їх відповіді ми виділили такі основні групи проблем, які згадували найчастіше:

 • Екологія – учасники вказували, що хотіли б бачити Київ чистим та доглянутим, щоб було менше бруду та більше зелених зон.
 • Інфраструктура – більшість учасників зазначили, що їм не подобається стан доріг, постійні затори, відсутність парковок та не зручна логістика. Були й прохання щодо розбудови нових гілок метро та створення нових актуальних маршрутів громадського транспорту.
 • Комунікація – учасники зауважували, що хотіли б більше уваги до себе з боку влади та більше поваги один до одного. Є також потреба в інформуванні щодо проблем міста та можливих шляхів їх вирішення.

Були й такі відповіді, як: менше хаотичних забудов у місті; створення плану розвитку міста, погодження його з громадськістю та втілення; покращення медичних послуг, які надають в лікарнях; не закривати бібліотеки; піклуватися про комфорт людей з обмеженими можливостями; створити програму щодо збереження історичної спадщини та пам’яток; потрібно більше коворкінгів та парків для дітей.

акціякиїв2

Щоб мотивувати киян долучатися до вирішення проблем ми запропонували їм подумати, що вони можуть робити самостійно для розвитку міста. Більшість учасників зазначили, що варто почати з себе. Бути не байдужим, сортувати сміття, не смітити, садити дерева та квіти, бути більш вихованим та толерантним. Багато учасників зазначили, що варто організовуватися в групи за інтересами, писати петиції, організовувати акції та мітинги, а також об’єднуватися з сусідами і спільно піклуватися про свій будинок та район. Були учасники, які наголошували на важливості формування культури взаємодопомоги не лише у киян, але й загалом в українців, щоб всі знали свої права та обов’язки. Необхідно популяризувати громадську активність та роботу на волонтерських засадах, залучати до спільної діяльності більше людей, проводити роз’яснювальні роботи починаючи з садочка і до невідворотності покарання за засмічення.

Серед відповідей були й такі: обрати певний напрямок, постійно працювати та досягати результату; йти у владу та змінювати місто; створити «банк ідей» по вдосконаленню міста; займати активну громадську позицію; проводити громадські слухання; залучати населення до прийняття рішень; писати звернення до депутатів та мера міста.

***

Дрогобич.

Дрогобичани, хоч і мають чим похвалитися, однак люблять своє місто, бо тут народилися, тут вчилися, тут і живуть. І цю любов не можливо пояснити словами. Учасники вказали, що Дрогобич – маленьке, патріотичне, україномовне місто, яке просто не можна не любити! Тут неймовірні люди, краса та атмосфера. Більшість з них хочуть вирішення екологічних проблем, щоб нарешті був побудований сміттєпереробний завод. Пригадали місцеві мешканці й річку Серет, яку необхідно рятувати та школу №15, яку необхідно відновити. Дрогобич місто туристичне, тому учасники зауважили, що потрібно берегти історичні пам’ятки та сприяти розвитку туризму.

акціядрогобич2

Однак, людям було важко відповісти на запитання, а що ж вони самі можуть зробити для розвитку міста та вирішення цих проблем. Щодо екологічних питань, то більшість учасників відповіли, що можуть сортувати сміття та використовувати менше пластику. Також вказували, що готові брати участь у місцевих толоках, спільно садити дерева, квіти. Були й такі, які пропонували створити фонд розвитку громади.

***

Полтава.

Насичено та активно акція пройшла й у Полтаві. Відоме своїми традиціями та культурою багатовікове місто не могло не отримати купу компліментів та освідчень в коханні від своїх мешканців. Більшість з них зазначили, що люблять Полтаву за чисту воду, повітря та ліси. Інші вказали, що Полтава – це духовна столиця та серце України. Були й такі, які зазначали, що це найзатишніше місто в світі. У більшості мешканців любов до міста пов’язана зі спогадами свого життя. Воно й не дивно, адже тут вони народилися, тут навчалися та одружувалися, народжували своїх дітей та щодня, саме тут, намагаються змінити місто на краще. Були й такі креативні відповіді, як «обожнюю полтавські галушки», або ж «багато красивих дівчат, які справжні Наталки-Полтавки» та ще «люблю наш суржик, люблю Гоголя, Котляревського та Вєрку Сердючку».

Якби не було, а Полтаву люблять всі!

АкціяПолтава2 — копия

А чи є в такому чудовому місті проблеми, які дошкуляють місцевим мешканцям і потребують вирішення? Як і в кожному українському місті, на жаль, є. Полтавчани повідомили, що хотіли б:

 • більше лавок у місцях громадського відпочинку та в парках;
 • більше турботи про пенсіонерів;
 • відремонтувати дороги та тротуари;
 • створити молодіжний хаб/центр для розвитку молоді;
 • відремонтувати зупинку на «Героїв АТО»;
 • створювати місця відпочинку в кожному мікрорайоні;
 • заборонити цирк з тваринами.

Всі учасники акції зазначили, що зміни варто починати з себе. І ці зміни стосуються кожної сфери, починаючи з усвідомленого голосування під час виборів та закінчуючи підтримкою чистоти в своєму будинку, районі, місті. Також вони вважають, що потрібно активніше взаємодіяти з владою, контролювати її та допомагати вирішувати питання місцевого значення.

***

Южне.

Не пасла задніх у проведенні акції й Одеська область. Саме тут, у місті Южному, координатори ВІ «Активна Громада» почули такі освідчення в коханні своєму місту:

 • за красу та чистоту;
 • за нашу душу – море;
 • за неймовірних жителів міста;
 • за комфорт, тут відчувається турбота про кожного;
 • за тепло та спокій;
 • любимо, тому що це наше рідне місто!

АкціяЮжне — копия

Окрім чудових слів про своє місто южненці розповіли і про проблеми, які б хотілося вирішити. Сюди мешканці відносять і освітлення у віддалених районах міста, і громадські туалети, і відсутність розваг для дітей. Деякі зауважили, що необхідно організувати притулок для бездомних тварин та спеціальну площу для катання на роликах та скейтах.

А от про шляхи вирішення місцевим мешканцям було говорити найважче. Більшість думок зводилися до того, що можна долучатися до акцій, спільно писати петиції, організовувати толоки. Були й думки щодо небайдужості один до одного та звернення по допомогу до депутатів для вирішення питань місцевого значення.

***

Скадовськ.

Як говорять самі скадовчани, їх місто – це дивовижна перлина Чорного моря! Вони люблять його за чудових людей, за творчість, за затишні вулиці та цікаві ініціативи.

 «За вулиці, що ведуть до моря, за світанки на воді, за посмішки людей та за повітря – солоне з медом» – ось вона така щира і відверта любов до рідного міста.

Містяни хочуть змін і поліпшення інфраструктури, щоб долучалося більше людей до розвитку міста та раціонального використання коштів громади. Серед бажань: більше парків та скверів, розважальних майданчиків для дітей та нових проєктів у місті, дружніх стосунків між людьми різного віку та гідні умови праці. Також хочуть залучати та розвивати молодь і свою культуру.

АкціяСкадовськ2 — копия

Учасники зазначили, що вже сьогодні для розвитку міста можуть:

 • постійно дбати про благоустрій;
 • виявляти більше любові до рідного міста і до оточуючих;
 • бути більш ініціативними;
 • зберігати попередні надбання.
 • здобувати знання та розвиватися;
 • наполегливо працювати та брати участь в озелененні міста.

Всі учасники зазначали, що головне почати з себе!

Приємно, що думки учасників акції «За що я люблю своє місто» співпадають з головним принципом діяльності ВІ «Активна Громада» – «Змінюємо людей, щоб змінити країну». І робимо ми це  – разом!

***

Кропивницький

Акція відбулася і в Кропивницькому. Місцеві жителі охоче долучалися та їх думки щодо проблем міста та їх вирішення були досить схожими.

Любимо: містяни найбільше люблять Кропивницький за гарні архітектурні будівлі та музеї, за тюльпани в дендропарку, за те, що місто – маленький Париж! Також люблять місто за добрих людей та за кохання, яке знайшли саме тут…

Змінюємо: набережну річки Інгул, зробити місто чистішим, облаштувати Ковалівський парк. Місту потрібен фонтан та більше зелених зон.

АкціяКропивницький2 — копия

Як змінюємо: Для того, щоб місто ставало кращим мешканці готові берегти культурну спадщину, висаджувати дерева та кущі, не смітити, брати участь у публічних консультаціях та писати петиції. А також активніше взаємодіяти з владою, контролювати її та робити свідомий вибір на місцевих виборах!

***

Запоріжжя

У Запоріжжі акція відбулася в Інженерному Інституті Запорізького національного університету. Студенти Факультету енергетики, електроніки та інформаційних технологій розповідали про свою любов до міста! Вони люблять Запоріжжя за:

 • доступність освіти;
 • цікаву історію та красиві краєвиди;
 • зручні транспортні розв’язки та маршрутки, які часто курсують;
 • велику кількість театрів і кінотеатрів;
 • нове відреставроване покриття греблі ГЕС;
 • появу великого і зручного муніципального транспорту;
 • велику кількість розваг, заходів, форумів;
 • острів Хортицю і річку Дніпро;
 • унікальну архітектуру та промисловість;
 • досягнення місцевих людей.

АкціяЗапоріжжя

Також під час спілкування зі студентами ми дізналися про недоліки міста:

 • небезпечне забруднення повітря (екологічний стан згадували найчастіше);
 • підвищена злочинність та велика кількість ДТП;
 • жахливий стан доріг;
 • високі вимоги щодо досвіду роботи від працедавців;
 • недобудовані мости;
 • слабка система освіти;
 • замало інформації в ЗМІ про соціальні проєкти;
 • закриття заводів, відсутність модернізації обладнання;
 • поганий стан парків і зелених зон;
 • велика кількість безхатченків і безпритульних тварин.

Що на думку учасників акції можна робити вже сьогодні для вирішення цих проблем:

 • ініціювати проведення освітніх та інших проєктів;
 • допомагати тим, хто цього потребує (волонтерство);
 • озеленювати місто, саджати дерева;
 • перевіряти інформацію та не поширювати слухи;
 • створювати перспективи для молоді

Користь від участі в акції отримали не лише учасники, але й організатори, тобто ми. Саме 14 лютого ми побачили багато неймовірних людей, які щиро люблять своє місто та державу, мріють, щоб їх міста були квітучими та готові докладати до цього зусилля. Ми почули сотні неймовірних освідчень, серед яких найкращими були: “Любимо просто так! Бо це наше місто, наша Батьківщина!”.

Примітка. Всеукраїнська ініціатива «Активна Громада» – об’єднання людей та громадських рухів задля самоорганізації та участі у вирішенні місцевих проблем. Ініціатива створена в межах діяльності Інституту «Республіка». Ми працюємо задля підвищення свідомої активності громадян.