ВІ “Активна Громада” вже вдруге проводить серію тренінгів, які націлені на те, аби поглибити свої знання щодо функціонування державної влади та народних депутатів та дізнатись про те, чим займаються комітети ВРУ та як громадяни можуть впливати на діяльність парламенту.

Олександра Гліжинська, виконавча директорка Інституту “Республіка” та співзасновниця ВІ “Активна Громада” зазначила, що «навчання націлене на те, щоб допомогти громадськості взаємодіяти із владою таким чином, щоб це було ефективно”.

“ВІ «Активна Громада» почала свою діяльність після Революції Гідності. Основною нашою задачею є активізація громадян і залучення громад до участі у прийнятті рішень. На сьогодні наша ініціатива працює у 70 громадах України й маємо наших представників у 30 населених пунктах по Україні.  Ми працюємо на 3-х етапах: перший етап – коли ми допомагаємо громадянам об’єднатися і вирішити ті питання, які їх непокоять. Другий етап – ми допомагаємо людям долучатися до ініціатив, які стосуються місцевої політики, зокрема, це – розробки цільових програм, проєктів рішень, розробка стратегій міст, громад. Третій етап – коли ми залучаємо громадян до обговорення реформ шляхом долучення до Публічних консультацій, які проводить Інститут «Республіка» з міністерствами, з Верховною Радою тощо. Громадянам важливо розуміти, за що відповідає конкретний орган влади, які його функції, яким чином він співпрацює з іншими органами влади і процедуру подачі будь-яких пропозицій. Саме на те, щоб краще це зрозуміти, і націлене наше навчання», – зазначила Олександра Гліжинська.

Олександр Солонтай, експерт з політики Інституту політичної освіти, розповів про структуру державної влади та взаємодію її гілок.

«Коли ми говоримо про ВРУ і її взаємодію зі всіма іншими органами влади, то ми маємо розбіжність між тим, як прописано в документах і як є насправді в реальності. З точки зору паперів, ВРУ – це орган №1 в Україні. З точки зору фактажу, ухвалення рішень – це є орган №2. Закордоном, якщо держава президентська, то і по факту вона теж президентська. Так само, якщо в країні головний орган парламент, то не можна сказати, що рішення, в основному, ухвалюються за межами Верховної Ради. От в цьому різниця між Україною та іншими країнами світу. Ми на папері парламентсько-президентська держава і головна – ВРУ. По факту – парламент в Україні не завжди головний», – зазначив Олександр Солонтай.

За його словами, «хоч і повільно, хоч і важко, і тяжко, але прогрес у роботі ВРУ на сьогодні є».

«Все одно, наш парламентаризм розвивається. Ми як держава не стоїмо на місці. До прикладу, 10 років тому в Інтернеті не можна було прочитати декларацію народного депутата. 10 років тому не існувало таких програм та навчань, де кожен бажаючий може навчатися парламентаризму», – поділився своїми думками із учасниками Олександр Солонтай.

Наталія Малиновська, кандидатка політичних наук, експертка з політики Інституту «Республіка» та Всеукраїнської ініціативи «Активна Громада», розповіла про діяльність Верховної ради.

«В Україні існує один цікавий парадокс: партії, які є протилежними за програмними засадами та іншими аспектами своєї роботи, спільно знаходяться в опозиції, але не говорять про свою єдність з опозицією, а просто кожен окремо про опозицію заявляє. Наше законодавство і українські реалії через те, що немає чіткого розподілу не дають чітких меж, куди записувати партію. Тобто, партія одночасно може бути і в опозиції, і періодично голосувати разом з провладною партією в підтримку тих чи інших законопроєктів», – каже Наталя Малиновська.

Щодо слухань у ВРУ, Наталія Малиновська зазначила, що вони є одним із ключових форм роботи парламенту та його комітетів.

Також спікерка детально розповіла про склад, функції та діяльність апарату Верховної ради України.

Довідка. Школа реалізується реалізується Всеукраїнською ініціативою “Активна Громада” від Інституту “Республіка” в межах Програми USAID РАДА, що виконується Фондом Східна Європа

Примітка. Місія «Активної Громади»: досягти добробуту через демократичний розвиток громад України. Мета на 2025 рік: активізувати та залучити щонайменше 1% громадян до участі у прийнятті рішень та просуванні реформ в Україні на системній основі для добробуту в громадах України. Ініціатива створена в межах діяльності Інституту «Республіка». Ми працюємо задля підвищення свідомої активності громадян.

Авторка: Тетяна Кавуненко, керівниця пресслужби Інституту “Республіка” та ВІ “Активна Громада”