Як діяльність ініціативної групи може “розбудити” громаду.

Мешканці Ольгинської ОТГ ще очікують призначення виборів, однак це не заважає їм уже сьогодні, щодня та поступово, розвивати свою громаду. ОТГ розташована в Донецькій області, Волноваському районі та включає 5 громад, які вирішили об’єднатися: Ольгинська, Новотроїцька, Володимирівська, Благодатненська та Миколаївська громади. Щоби розвивати свою громаду місцеві мешканки об’єдналися в ініціативну групу та за незначний час своєї діяльності змогли започаткувати ряд різних ініціатив.

Починалося все, як завжди, з проведення інформаційних годин. Яна Твереза — координаторка ВІ “Активна Громада” у Волновасі, щотижня спілкується з мешканцями щодо питань, які потребують вирішення та мотивує їх вирішувати ці питання самостійно. Згодом, учасники/ці інфогодини, на запрошення Яни, відвідали засідання Клубу “Активної Громади” і вже не самі, а зі своїми друзями. Саме тут вони не просто обговорили існуючі проблеми, а й склали план подальших дій. Координаторка ВІ “Активна Громада” допомогла їм визначити перелік інтересів/проєктів, які б вони хотіли реалізувати у своїй ОТГ та заохотила об’єднатися в ініціативну групу, яка на початку складалася всього з 4 осіб. 

Посібник конкурс, копія (1)

–  Ми спробували обрати деякі напрями діяльності, які для нас були пріоритетними. Звісно, спочатку була недовіра та сумніви, насамперед, до себе особисто. Був, навіть, острах того, що в нас нічого не вийде. Однак, згодом, прийшло розуміння, що по всій Україні тисячі активістів уже втілюють в життя свої проєкти. Історії успіху з інших міст надихнули нас та додали впевненості, — розповіла учасниця ініціативної групи Катерина Азізова.

І під час інформаційних годин, і під час засідань Клубів “Активної Громади” учасниці ініціативної групи дізналися про інструменти громадської участі, розглянули проєкти, які були реалізовані в інших містах та познайомилися з історіями успіху інших ініціативних груп. Особливо мотивуючою для них виявилася історія, яку команда Інституту “Республіка” та всі ужгородці прозвали “Кірпічкою”. Це одна з найбільш яскравих та показових історій, коли мешканці міста об’єднуються, щоби захистити свої права. У цьому випадку – захист парку “Перемога” від забудови в Ужгороді. Одна з учасниць ініціативної групи, надихнувшись цією історією, навіть, самостійно облаштувала поряд зі своїм будинком дитячий майданчик.

Першим задумом, який вдалося втілити в життя, стали безкоштовні заняття фітнесом. Представниці ініціативної групи поспілкувалися з керівницею будинку культури та підписали меморандум про співпрацю. Саме будинок культури надає приміщення та матеріально-технічне забезпечення для функціонування клубу. Двоє дівчат, які входять до складу ініціативної групи безкоштовно проводять заняття для всіх охочих займатися фітнесом. Заняття відбуваються 2–3 рази на тиждень у зручний для дорослих час. Спочатку було приблизно 7 відвідувачів клубу, але за тиждень їх кількість зросла до 20 осіб.

84458614_2980645735313843_7038565380750573568_n

– У нас досить великий населений пункт, майже 10 000 мешканців разом з внутрішньо-переміщеними особами. Однак, для особистого розвитку у місті нічого немає, крім секції з волейболу. Ми багато разів чули від знайомих, друзів та колег, що вони мають бажання розвиватися, але немає умов для розвитку. Тому під час чергової зустрічі, ми обговорили, а що ми можемо організувати самостійно? Що буде цікаво та корисно кожному? Так і виникла ідея організувати фітнес-клуб, — розповіла учасниця ініціативної групи Оксана Дорошенко. 

Ще одним, не менш важливим задумом, який вдалося реалізувати завдяки ініціативній групі, стала виставка робіт місцевої художниці під назвою “Таланти поруч”. Учасниці ініціативної групи випадково побачили в соцмережах гарні картини молодої та талановитої Віри Ізотової. Роботи їм так “запали в душу”, що вони вирішили допомогти художниці з організацією власної виставки, щоби її творчість побачили всі місцеві мешканці. Вони домовилися про відкриття виставки, 29 січня 2020 року, в приміщенні бібліотеки смт. Новотроїцьке, допомогли з перевезенням картин та облаштуванням простору, а також за власні кошти придбали всі необхідні канцелярські матеріали.

83938942_223884908641404_834424682898784256_n

– У нас неймовірно приємне враження від виставки картин, адже ми показали, що в маленьких містах також можна розвивати творчі напрями, що таланти є всюди. Ми сподіваємося, що картини Віри побачать і в Києві, і в інших містах України та світу. А ми будемо згадувати той маленький внесок, який ми зробили для цієї талановитої дівчини. Вона заслуговує, щоби її творчість була відомою, — розповіла учасниця ініціативної групи Ірина Кутненко. 

Також ініціативна група долучилася до обговорення стратегії розвитку громади на 2020 рік. Як зазначили самі дівчата та координаторка ВІ “Активна Громада” у Волновасі Яна Твереза, вони раділи, як малі діти, що в їх громаді, 30 січня, відбудеться обговоренням “програми соціально-економічного розвитку смт. Новотроїцьке на 2020 рік”. Обговорити стратегію розвитку зійшлися як дорослі, так і діти. Приємно було бачити серед учасників молодих людей віком 30–35 років, які активно налаштовані долучатися до різних заходів. Питання, які вдалося обговорити стосувалися розвитку громади, а саме культури та освіти в громаді. Віримо, що це перший крок до подальшої співпраці мешканців та місцевої влади задля втілення необхідних змін, розвитку громади та реалізації спільних проєктів.

81988161_513224835980222_4907524460992528384_n

 – Я особисто розповідала всім знайомим про обговорення стратегії. Думала, що прийде незначна кількість людей, але результат приголомшив. Приходили не просто ті, хто мав вільну хвилинку, а сім’ями. Я впевнена, що саме так, разом з дітьми, батьками, пенсіонерами, молоддю і повинна обговорюватися стратегія розвитку громади. Кожен із мешканців повинен розуміти куди рухається громада, які наші довгострокові цілі, яке майбутнє нас очікує. Люди показали, що їм це важливо, тому варто продовжити подібні обговорення, – розповіла координаторка ВІ “Активна Громада” у Волновасі Яна Твереза. 

Від початку створення ініціативної групи про її діяльність дізналися всі мешканці громади. Відповідно з’явилися нові учасники/ці, які хочуть долучатися до спільної реалізації ініціатив. Зокрема, це представниці місцевого клубу “Панянки” — фантастичні жінки пенсійного віку, які вражають своєю активністю та небайдужістю, та ладні долучатися до заходів, що сприяють розвитку ОТГ.

Досить показовим є те, що представниці ініціативної групи дуже різні, як за віком (30–45 років), так і родом своєї діяльності. Серед них є й бухгалтерка, і швея, і диспетчерка, а також працівниця підприємства з видобутку доломіту. Це ще раз підтверджує, що для вдосконалення свого міста не важливі такі критерії, як вік, стать, освіта, професія, а насамперед, важлива небайдужість та бажання змінювати і змінюватися, розвивати та розвиватися разом зі своєю громадою.

Відкриємо маленький секрет: учасниці ініціативної групи мають намір висадити сад біля школи №4, смт. Новотроїцьке та організувати театральну майстерню. Команда ВІ “Активна Громада” щиро радіє за розвиток Ольгинської ОТГ і з радістю буде допомагати та підтримувати ідеї ініціативної групи та громади. 

Примітка. Всеукраїнська ініціатива “Активна Громада” – об’єднання людей та громадських рухів задля самоорганізації та участі у вирішенні місцевих проблем. Ініціатива створена в межах діяльності Інституту “Республіка”. Ми працюємо задля підвищення свідомої активності громадян.