Олександр Солонтай, експерт Інституту політичної освіти, на тренінгу розповів про статус та діяльність помічників народного депутата.  Ділимося найцікавішим: найпоширенішими міфами про роботу помічника, інформацією про обов’язки, графік та розмір заробітної платні.

Якщо вам цікаво детальніше дізнатися про діяльність помічників народних депутатів, рекомендується ознайомитись з двома документами: постановою ВРУ та змінами від 2020 року. 

Хоча кожен народний депутат має квоту на 31 помічника, на практиці депутат створює маленьку, але близьку для себе команду. Тож якщо ви хочете працювати помічником, то місце для вас завжди знайдеться. Олександр Солонтай рекомендує долучитись до безплатного курсу “Помічник місцевого депутата”.

За останні роки роль помічника значно змінилась. Раніше інститут помічника був елементом розбудови партійної мережі на місцях. Так, в офісах політичної сили працювали державні службовці – оплачувані помічники. Депутат міг ніколи не бачити свого помічника, але віддав свою квоту на користь політичної сили.  “Це була ледь не данина, яку платив депутат своїй партії” – каже Олександр Солонтай.

Однак державне фінансування партій змінило цю ситуацію. Тепер нардепам не доводиться віддавати своїх помічників як “данину” партії. Помічники більше не є державними службовцями, а уявляють собою команду депутата.

Немає конкретної схеми, як можна отримати позицію помічника. Навіть якщо ви просто напишете депутату особисто в Facebook з пропозицією вашої допомоги, є шанс, що ви станете помічником.

Найменша плата за роботу помічника  – 6000 грн (мінімальна заробітна плата в Україні). Найбільша  – весь фонд помічника (наприклад, 52 тисячі грн, каже Олександр Солонтай).

Експерт зауважує, що часто-густо графік помічника не є нормованим. Все залежить від специфіки роботи конкретного помічника. Якщо це головний фахівець в команді, то швидше за все він буде працювати стільки ж, скільки й народний депутат – 24/7. Однак є такі помічники, яким відведене розв’язання конкретних питань, тому вони працюють менше.

Запис тренінгу доступний на нашій сторінці в Facebook.

Довідка. Захід проводиться Всеукраїнською ініціативою “Активна Громада” від Інституту “Республіка” в межах Програми USAID РАДА, що виконується Фондом Східна Європа.

Примітка. Місія «Активної Громади»: досягти добробуту через демократичний розвиток громад України. Мета на 2025 рік: активізувати та залучити щонайменше 1% громадян до участі у прийнятті рішень та просуванні реформ в Україні на системній основі для добробуту в громадах України. Ініціатива створена в межах діяльності Інституту «Республіка». Ми працюємо задля підвищення свідомої активності громадян.

Авторка: Діана Делюрман, менеджерка по роботі з Тік-Ток та Telegram ВІ “Активна Громада”