Команда ВІ «Активна Громада» розповідає про результати своєї діяльності!

Нарешті настав той день до якого команда Інституту «Республіка» так довго готувалася. На базі Інституту «Республіка» вже не один рік здійснює свою діяльність Всеукраїнська ініціатива «Активна Громада». І саме перед Днем закоханих (13 лютого) наша команда вирішила презентувати результати своєї діяльності за останніх 5 років. Однак, ми не лише поділилися досягненнями, а й розповіли нашим колегам, партнерам та друзям про найближчі плани, які ми не могли б втілювати без їх допомоги та підтримки.

Відкрив захід Володимир Чемерис – один із засновників Інституту «Республіка». Він коротко розповів про історію створення організації (1997 рік) та основні напрями її роботи, серед яких правозахисний напрям.

_DSC0955

Володимир Чемерис, співзасновник Інституту «Республіка».

– Інститут «Республіка» з самого початку свого існування ставив собі за мету залучати громадян до демократичних процесів в Україні. Треба подивитися, що таке є активізм в сучасний період. Є ряд правозахисників, активістів, які щоразу відстоюють права, або ж виступають проти того чи іншого рішення на місцевому або державному рівні. Але справжній демократичний розвиток настане тоді, коли з’явиться значна кількість людей зі своєю позицією та з бажанням втілити свої думки/ідеї в життя. Саме для цього і була створена ВІ «Активна Громада», – розповідає Володимир Чемерис, співзасновник Інституту «Республіка».

Виконавча директорка Інституту «Республіка» Олександра Гліжинська розпочала свій виступ зі спогадів, які є в кожного з нас. Олександра розповіла про 20 лютого 2014 року. У той день вона перебувала в Києві, в готелі «Україна» і на власні очі бачила поранених активістів Майдану, чула обстріли, надавала допомогу. Однак, поза центром Києва вирувало звичне життя: хтось поспішав на роботу, хтось на зустріч, а хтось просто прогулювався містом.

Це стало поштовхом до створення проєкту, який би зосереджувався саме на активізації громадян та мотивації їх системно брати участь у змінах як на місцевому, так і на національному рівні. Українці повинні дбати про свої міста щодня, разом вирішувати всі проблеми, а не виходити раз у 5-10 років на масштабні протести та віддавати життя за зміни в країні. Так і народилася ідея створити ВІ «Активна Громада» – ініціативу, яка охопить всю країну та стане підґрунтям для щасливого майбутнього. І хоча події, що передували створенню ВІ «Активна Громада» трагічні для української історії, але саме вони підкріпили відчуття того, що необхідно діяти, адже саме від кожного з нас залежить розвиток наших сіл/містечок/міст/громад та, як наслідок, країни в цілому.

_DSC0023

Олександра Гліжинська, виконавча директорка Інституту «Республіка».

– Це важко уявити, але існує ніби два світи, ніби паралельна реальність. Вона тут, зовсім поруч. І якщо одна реальність – це захист прав та свобод усіх українців, це зміни себе та свого міста, то інша реальність – це пасивність, не бажання змінювати та змінюватися. Це відсутність розвитку. Саме в 2014 році ми зрозуміли, що потрібно працювати на місцях щодня і допомагати українцям бути більш залученими до втілення змін та реформ як на місцевому, так і на національному рівні, – розповідає Олександра Гліжинська, виконавча директорка Інституту «Республіка».

ВІ «Активна Громада» спочатку функціонувала як пілотний проєкт у 2 громадах Київської області. У 2015 році Ініціатива вже нараховувала мережу з 14 представництв, а у 2019 році – до 30 представництв.

Під час презентації результатів діяльності Ініціативи за останні 5 років Олександра розповіла про якісні та кількісні показники. До кількісних показників належать: кількість громадян, яких вдалося долучити до заходів; кількість подій та всеукраїнських кампаній, які вдалося провести; кількість організацій, які стали партнерами або долучалися до співпраці; кількість згадок у ЗМІ, переглядів публікацій на сайті організації та в соціальних мережах.

Звіт та Стратегія

Окрім, кількісних показників результатів є звісно й якісні. Вони чітко відображають проблематику та питання, задля вирішення яких команда ВІ «Активна Громада» працює на місцях. Адже, головною цільовою аудиторією Ініціативи є потенційно активні громадяни, які бажають долучатися до змін, але не знають як це зробити, або ж бояться нерозуміння та осуду з боку суспільства.

Саме тому, щоб підвищити рівень участі українців у вирішенні питань місцевого значення ми працюємо з темами громадської освіти, розвитку молоді та громадських організацій, налагодження діалогу між владою та громадою. Значним компонентом нашої діяльності є пояснення та просування інструментів демократії та реформ, а також моніторинг впровадження реформ на місцевому та національному рівні.

Звіт та Стратегія (2)

Особливу увагу ми приділяємо проведенню всеукраїнських кампаній. За час своєї діяльності команда ВІ «Активна Громада» разом з партнерами провела 9 масштабних кампанії на підтримку різних реформ або ж щодо привернення уваги до давно невирішених питань. Остання з них «Роль історичної правди в політичному дискурсі», яка направлена на боротьбу з фейками та дезінформацією шляхом навчання молоді (студентів 1-2 курсів ВНЗ). А щоб студентам було цікаво засвоювати інформацію кампанія проходила у формі дебатів за форматом Карла Поппера. Це дало змогу їм навчитися відстоювати власну точку зору, аналізувати інформацію, використовувати аргументи для переконання опонентів та вести професійну дискусію.

Звіт та Стратегія (1)

Після представлення Олександрою Гліжинською результатів діяльності ВІ «Активна Громада» виступив співзасновник Українського інституту майбутнього Анатолій Амелін. Він розповів про важливість існування та створення відкритих екосистем.

– Я сам народився в Донецьку і до окупації часто намагався об’єднувати людей за інтересами. На жаль, люди в моєму місті складно об’єднувалися, і як наслідок, їм було складно реалізувати свої ідеї. Щодо відкритих систем, то вони часто більш прогресивні, ніж ієрархічні. Я не одноразово був у Кремнієвій долині – в офісі Фейсбуку, Інстаграму, Твітері. Це саме ті організації, які працюють у форматі відкритих систем. При них створюються групи, що генерують ідеї і створюють продукт. І це працює швидко та ефективно. В Україні таким прикладом відкритої системи є Аспен Інститут. Наш аналітичний центр я теж створював за прикладом відкритої системи. Саме так, у партнерстві та будучи відкритими до ідей ми досягаємо успіху, – розповідає Анатолій Амелін, співзасновник Українського інституту майбутнього.

_DSC1008

Анатолій Амелін, співзасновник Українського інституту майбутнього. 

Далі Олександра Гліжинська презентувала візію та місію організації, а також мету, яку команда ВІ «Активна Громада» хоче досягнути до 2025 року.

Візія – зробити громадян України активними та відповідальними розбудовниками своїх громад та країни в цілому шляхом забезпечення діалогу та сприяння конкуренції ідей з розвитку громад та України між різними групами суспільства.

Місія – досягнути добробуту через демократичний розвиток громад України.

Мета 2025 – активізувати та залучити щонайменше 1% громадян до участі в прийнятті рішень та просуванні реформ на системній основі для добробуту в громадах України.

Відповідно до мети було визначено цілі, які команда планує досягти до 2025 року:

Звіт та Стратегія (3)

– Новим етапом в Ініціативі є сталість та системність активності залучених громадян. Ми беремо на себе відповідальність за наступні 5 років залучити до системної активності щонайменше 1% українців для розвитку добробуту громад України. Ми вирішили ще більше розширити коло партнерів і нам є що запропонувати їм для співпраці. Щоб зрозуміти, хто впливає на якість громади, ми вибрали такі критерії: громадська освіта, активність населення, рівень культури, безпека, розвиток підприємництва, відкрита, прозора та відповідальна політика, інформаційний простір, збір та аналіз даних. Саме за цими критеріями ми і визначили партнерів, які значно посилять наш вплив на активізацію громадян, – розповідає Олександра Гліжинська, виконавча директорка Інституту «Республіка».

Цікавим виявилося обговорення гостей презентації, яке відбулося після виступу Олександри Гліжинської. Представники як державних, так і громадських організацій та бізнесу висловили свою підтримку визначеним цілям та бажання співпрацювати. Наприклад, Андрій Єрьоменко, керівник компанії «Актив Груп» прокоментував розвиток регіонів та інвестицій в регіони. На його думку, українці мають гарний потенціал, але не використовують його. Говорячи про залучення іноземних інвестицій ми забуваємо, що не всі українські компанії та організації мають англійську версію сайту, де б іноземні інвестори могли ознайомитися з їх діяльністю.

_DSC0959

– Всюди на місцях є люди, які мають свій невеличкий бізнес. Вони піклуються про свої міста, роблять дороги, ремонтують школи, адже вони їздять цими дорогами щодня. Вони не розуміють навіщо платити податки державі та чекати поки хтось щось для них зробить. Це недовіра до держави, як механізму, а не до держави Порошенка чи Зеленського, – Андрій Єрьоменко, керівник компанії «Актив Груп».

Представниця Міністерства розвитку громад та територій України Лілія Попова зазначила, що зараз є 1045 об’єднаних громад і в багатьох із них є успішний досвід реалізації проєктів. Реформу децентралізації допомагали втілювати й інші Міністерства, громадські організації, профспілки, тому співпраця дуже важлива.

Єгор Шишенок співзасновник консалтингової компанії «Якість гарантовано» зауважив, що в регіонах є запити на освітні проєкти і варто залучати не лише активну молодь, але й людей різного віку в яких є потенціал та бажання долучатися до громадської діяльності.

_DSC0885

Ми дякуємо нашим партнерам та колегам, які завітали на захід. А саме, представникам:

  • Національного Демократичного Інституту та USAID;
  • Національної поліції та Альфа-Банку;
  • Асоціації міст України та партії «Сила людей»;
  • Міністерства соціальної політики та Міністерства розвитку громад та територій України;
  • Українського культурного фонду та Києво-Могилянської бізнес школи;
  • Фонду ім. Ф. Наумана та фонду ім. Ф. Еберта в Україні;
  • Посольства Королівства Нідерланди в Україні та посольства Фінляндії в Україні;
  • Компанії «Актив груп» та «UAitlab», консалтингової компанії «Якість гарантовано» та компанії «НЕКСТСОЛІКС».

Також, дякуємо представникам ЗМІ, які були присутніми на презентації результатів діяльності ВІ «Активна Громада». Як національні, так і регіональні ЗМІ є постійними та надійними партнерами нашої організації, адже інформування – важлива складова діяльності ВІ «Активна Громада».

Впевнені, що продовжуючи свою діяльність та зміцнюючи партнерство ми неодмінно досягнемо поставлених цілей!

Примітка. Всеукраїнська ініціатива «Активна Громада» – об’єднання людей та громадських рухів задля самоорганізації та участі у вирішенні місцевих проблем. Ініціатива створена в межах діяльності Інституту «Республіка». Ми працюємо задля підвищення свідомої активності громадян.