Новини, поради та успішні історії від Всеукраїнської ініціативи “Активна Громада” 

за період 01.02 – 29.02.2020

Останній місяць зими приніс нам багато різних подій в різних містах нашої Батьківщини. Координатори ВІ “Активна Громада” працювали з різними цільовими аудиторіями та над різноманітними темами. До наших постійних напрямів роботи додалися ще й такі, як тренінги в об’єднаних територіальних громадах (ОТГ). Інформаційні години, всеукраїнські акції, Клуби “Активної Громади”, форуми, публічні консультації і це все лише за лютий місяць! Читайте про наші активності та долучайтеся, будемо змінювати світ разом!

***

Дніпро

24 лютого регіональний координатор ВІ “Активна Громада” в Дніпрі Дмитро Чернишов провів тренінг на тему “Управління громадою” у Слобожанській ОТГ. На навчання в селищній раді зібралися як керівниці відділів селищної ради, так і представники комунальних закладів та громадських організацій смт. Слобожанське.

Спочатку була проведена інтерактивна вправа “Хто така громада?”. Учасники розповіли, за що вони люблять Слобожанське та намалювали свою рідну громаду. Примітно, що всі присутні бачать громаду, як органічну складову з багатьох елементів, кожен з яких є важливим. Громада – це і мешканці, і комунальні підприємства, і різні заклади, і громадські об’єднання, і ОСББ, і бізнес, і місцева влада.

Дніпро, Як управляє громада

Дмитро Чернишов, регіональний координатор ВІ “Активна Громада” у Дніпрі. 

– Наразі громада хоче менше витрачати на ті статті видатків, які можна покрити за допомогою інвестицій/грантів та інших проєктів. Тож всіх у громаді цікавить, як можна залучити більше інвестицій. Тренінг мені сподобався, адже ми змогли розглянути багато різних питань, – розповідає Таміла Жорняк, начальниця відділу інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю Слобожанської ОТГ.

Дмитро Чернишов розповів про те, як ухвалюються рішення в громаді, які повноваження мають селищний голова та депутати, що таке бюджет громади. Також учасники дізналися про те, як можна впливати на ухвалення рішень в громаді.

Слобожанська ОТГ складається з смт. Слобожанського та села Степового, а невдовзі до громади приєднаються Балівська, Партизанська та Олександрівська сільські ради Дніпровського району. Бажаємо їм успіху в розбудові та розвитку громади!

 ***

Хмельницький

У Хмельницькому до обговорення конституційних змін долучилися школярі! Захід відбувся 26 лютого в форматі світового кафе в Хмельницькій СЗОШ І-ІІІ ступенів №6. Про переваги та ризики пропонованих Президентом України змін дискутували старшокласники, які поглиблено вивчають правознавство. Учні 10-11 класів проаналізували три законопроєкти, якими пропонується змінити Конституцію України:

  • про внесення змін до статті 106 Конституції України (щодо закріплення повноважень Президента України утворювати незалежні регуляторні органи, Національне антикорупційне бюро України, призначати на посади та звільняти з посад директора Національного антикорупційного бюро України і директора Державного бюро розслідувань);
  • про внесення змін до статей 76 та 77 Конституції України (щодо зменшення конституційного складу Верховної Ради України та закріплення пропорційної виборчої системи);
  • про внесення змін до статті 81 Конституції України (щодо додаткових підстав дострокового припинення повноважень народного депутата України).

колярі хмельницький

Школярі СЗОШ І-ІІІ ступенів №6 під час обговорення конституційних змін у Хмельницькому. 

Учні розглянули можливості, які надають ініційовані зміни та порівняли їх з ризиками, які можуть виникнути, якщо ці зміни реалізують. Також, до кожної з цих змін учасники напрацювали свої рекомендації.

1. Щодо внесення змін до статті 106 Конституції України школярі висловили такі пропозиції: необхідно створити авторитетну конкурсну комісію; встановити суворіші вимоги до претендентів на посади директорів НАБУ та ДБР; залучати незалежних спостерігачів до процесу відбору директорів НАБУ та ДБР.

2. Щодо внесення змін до статей 76 та 77 Конституції України були такі рекомендації: закріпити пропорційну виборчу систему саме з відкритими списками; зменшити кількісний склад ВРУ не на третину, а пропорційно до кількості населення України; скоротити термін повноважень ВРУ з 5 до 4-3 років; постійно проводити моніторинг ефективності роботи народних депутатів; встановити “верхню” вікову межу для народних депутатів.

3. Щодо внесення змін до статті 81 Конституції України учасники зауважили: потрібно використовувати сучасні електронні системи для виявлення “кнопкодавства”; необхідно збільшити відповідальність народних депутатів за неналежне виконання своїх обов’язків.

Дякуємо учням за активну участь та керівництву школи за допомогу в організації заходу.

***

Закарпаття

27 лютого в Іршавській ОТГ відбувся тренінг – “Бюджет громади”. Захід відвідало більше 20 активних людей різного віку, які бажають якісних змін у своїй громаді. І навіть жителі сусідніх населених пунктів (серед них і депутати селищних рад).

Комунікаційна координаторка Ганна Мелеганич пояснила присутнім як функціонує місцевий бюджет, звідки та які кошти надходять до бюджету громади, а також куди вони витрачаються. Показово, що більшість учасників хотіли дізнатися про інструменти впливу мешканців ОТГ на місцевий бюджет. Після обговорення деякі учасники, навіть, обрали інструменти, які готові застосовувати на практиці.

іршава бюджет

Учасники/ці тренінгу “Бюджет громади” в Іршавській ОТГ.

– Якісні зміни впроваджуються, якщо громадяни контролюють органи місцевого самоврядування, особливо, контролюють питання “грошей”. Сьогодні ми розглянули не лише сам бюджет громади, але й шляхи контролю за витратами з бюджету. Однак, найголовніше, що ми сьогодні визначили декілька ідей, які б могли сприяти розвитку громади та зрозуміли, як за участі місцевих мешканців їх реалізувати. І цілком можливо, що саме завдяки учасникам цього тренінгу в ОТГ з’явиться кінотеатр, басейн, шкільний автобус чи сміттєпереробний завод, – розповідає Ганна Мелеганич, комунікаційна координаторка ВІ “Активна Громада” у місті Ужгород.

Учасники за допомогою тренінгу зрозуміли найголовніше – вони можуть та повинні контролювати владу, у тому числі, місцеву. Вони повинні цікавитися розвитком своєї громади, у тому числі, витратами з бюджету громади. І головне, вони повинні брати відповідальність на себе за розвиток громади, лише працюючи спільно можна досягнути мети.

***

Полтава

Проведення інформаційних годин – одне з завдань, які ставить перед собою ВІ “Активна Громада”. Протягом лютого місяця основною темою для обговорення з місцевими мешканцями була тема змін до Конституції України. 4 лютого Верховна Рада України попередньо схвалила законопроєкт №1017 про зменшення конституційного складу народних депутатів з 450 до 300. Передбачається також прописати в конституції вільне володіння державною мовою для тих осіб, які хочуть стати депутатами та повернення до пропорційної виборчої системи.

29 лютого регіональна команда ВІ “Активна Громада” у Полтаві Лілія Гарбузюк запитала полтавців, як вони ставляться до даної ініціативи. Більшість учасників інфогодини підтримали скорочення кількості народних депутатів. Показовим є те, що у всіх містах українці погоджуються зі зменшенням народних депутатів, однак у більшості випадків вони не можуть назвати кількість депутатів, яка повинна бути відповідно до Конституції, кількість народних обранців, яка є на даний момент і чому вирішили скоротити кількість депутатів саме до 300 осіб. Однак, у більшості випадків, учасники інфогодин стверджують, що депутати нічого не роблять, тому від скорочення їх кількості біди не буде. Хоча були й такі, які зазначили, що варто обирати гідних людей у депутати, а не скорочувати їх кількість.

інфогодина полтава

Учасниці інформаційної години в Полтаві. 

Вільне володіння державною мовою повинно бути основним критерієм! Давно треба було так зробити! Не знаєш мови – йди спочатку вчися, а потім балотуйся, – розповіла Катерина, учасниця інфогодини.

Питання української мови також викликало позитивну реакцію в полтавчан. Більшість учасників зазначили, що це гарне рішення і депутати повинні розмовляти державною мовою. Були й цікаві пропозиції, щоб розмовляли суржиком, як у Полтаві. Однак, всі учасники зазначили, що народні депутати мають бути прикладом для своїх громадян і володіти не лише державною мовою, але й англійською.

***

Волноваха

Мешканці Ольгинської ОТГ ще очікують призначення виборів, однак це не заважає їм уже сьогодні, щодня та поступово, розвивати свою громаду. ОТГ розташована в Донецькій області, Волноваському районі та включає 5 громад, які вирішили об’єднатися: Ольгинська, Новотроїцька, Володимирівська, Благодатненська та Миколаївська громади. Щоби розвивати свою громаду місцеві мешканки об’єдналися в ініціативну групу та за незначний час своєї діяльності змогли започаткувати ряд різних ініціатив.

Починалося все, як завжди, з проведення інформаційних годин. Яна Твереза — координаторка ВІ “Активна Громада” у Волновасі, щотижня спілкується з мешканцями щодо питань, які потребують вирішення та мотивує їх вирішувати ці питання самостійно. Згодом, учасники/ці інфогодини, на запрошення Яни, відвідали засідання Клубу “Активної Громади” і вже не самі, а зі своїми друзями. Саме тут вони не просто обговорили існуючі проблеми, а й склали план подальших дій. Координаторка ВІ “Активна Громада” допомогла їм визначити перелік інтересів/проєктів, які б вони хотіли реалізувати у своїй ОТГ та заохотила об’єднатися в ініціативну групу, яка на початку складалася всього з 4 осіб.

83938942_223884908641404_834424682898784256_n

Виставка художниці Віри Ізотової організована учасницями ініціативної групи. 

Першим задумом, який вдалося втілити в життя, стали безкоштовні заняття фітнесом. Двоє дівчат, які входять до складу ініціативної групи безкоштовно проводять заняття для всіх охочих займатися фітнесом. А будинок культури надає приміщення та матеріально-технічне забезпечення для функціонування клубу. Заняття відбуваються 2–3 рази на тиждень. Спочатку було 7 відвідувачів клубу, але зараз їх близько 20 осіб.

Ще одним, не менш важливим задумом, який вдалося реалізувати стала виставка робіт місцевої художниці під назвою “Таланти поруч”. Учасниці ініціативної групи випадково побачили в соціальних мережах картини Віри Ізотової та вирішили допомогти художниці з організацією власної виставки. Вони домовилися про відкриття виставки в приміщенні бібліотеки смт. Новотроїцьке, допомогли з перевезенням картин та облаштуванням простору. Також ініціативна група долучилася до обговорення стратегії розвитку громади на 2020 рік.

Учасниці ініціативної групи мають намір висадити сад біля школи №4, смт. Новотроїцьке та організувати театральну майстерню. Команда ВІ “Активна Громада” щиро радіє за розвиток Ольгинської ОТГ і з радістю буде допомагати та підтримувати ідеї ініціативної групи та громади.

***

 Одеса, Харків та Краматорськ

Зміни до Конституції є надважливим питанням для всього суспільства, адже, ці зміни стосуються кожного з нас. Тому, з листопада 2019 року в різних містах України проходять форуми “Конституційний процес в Україні: відкритий діалог з громадянами”. На даний момент відбулося вже 10-ть з запланованих 10-ти Форумів. У лютому пройшли три крайні Форуми в Одесі, у Харкові та Краматорську.

До обговорення конституційного процесу долучилося близько 100 учасників. Серед них були місцеві активісти, науковці, лідери й активісти громадських організацій, політичних партій, молодіжних організацій, народні депутати України та місцевих рад, журналісти.

IMGP8834

Спікери пресконференції під час Форуму в Одесі, 3 лютого.

– Ми не прагнемо говорити про зміни до Конституції України з позиції “добре – погано”. Натомість, ми закликаємо владу до діалогу з громадянами. Процес внесення змін до Конституції має бути публічним. Конституція стосується кожного з нас, це договір між громадянами та інститутами влади. Як філософ за освітою, можу сказати: теорія суспільного договору, у нашому випадку Конституція, – це спільна угода, тому й будь-які зміни необхідно ухвалювати спільно, обговорюючи всі деталі. Інакше громадяни не будуть дотримуватися Основного документа держави, – зазначила Вікторія Орисюк.

Після пресконференції учасники Форумів обговорювали питання конституційних змін, в групах у форматі світового кафе. Вони обговорювали запропоновані Президентом зміни та ті зміни, які не були запропоновані, однак, на думку учасників, є необхідними. Завершенням роботи в групах стала презентація напрацюваних пропозицій учасниками.

Під час кожного Форуму учасники пропонують своє бачення конституційного процесу та вносять рекомендації щодо внесення змін до Конституції України. За результатами проведених Форумів буде розроблено спільний документ, який буде переданий народним депутатам України.

***

Київ

На базі Інституту “Республіка” вже не один рік здійснює свою діяльність Всеукраїнська ініціатива “Активна Громада”. 13 лютого наша команда вирішила презентувати результати своєї діяльності за останніх 5 років та розповісти про найближчі плани. Відкрив захід Володимир Чемерис – один із засновників Інституту “Республіка”. Він коротко розповів про історію створення організації (1997 рік) та основні напрями її роботи, серед яких правозахисний напрям.

Після виступу пана Володимира, розпочалася безпосередня презентація результатів діяльності ВІ “Активна Громада”. Виконавча директорка Інституту “Республіка” Олександра Гліжинська розпочала свій виступ зі спогадів, які є в кожного з нас. Олександра розповіла про 20 лютого 2014 року. У той день вона перебувала в Києві, в готелі “Україна” і на власні очі бачила поранених активістів Майдану, чула обстріли, надавала допомогу. Однак, поза центром Києва вирувало звичне життя: хтось поспішав на роботу, хтось на зустріч, а хтось просто прогулювався містом. Це стало поштовхом до створення проєкту, який би зосереджувався саме на активізації громадян та мотивації їх системно брати участь у змінах як на місцевому, так і на національному рівні.

_DSC0023

Олександра Гліжинська, виконавча директорка Інституту “Республіка”.

ВІ “Активна Громада” спочатку функціонувала як пілотний проєкт у 2 громадах Київської області. У 2015 році Ініціатива вже нараховувала мережу з 14 представництв, а у 2019 році – до 30 представництв. Під час презентації результатів діяльності Ініціативи за останні 5 років Олександра розповіла про якісні та кількісні показники. До кількісних показників належать: кількість громадян, яких вдалося долучити до заходів – 226 тисяч; кількість подій та всеукраїнських кампаній, які вдалося провести – 9994 події та 9 кампаній; кількість організацій, які стали партнерами або долучалися до співпраці – 180 організацій партнерів; кількість згадок у ЗМІ – 2407, переглядів публікацій на сайті організації та в соціальних мережах – 3 мільйони переглядів.

Якісні показники чітко відображають проблематику та питання, задля вирішення яких команда ВІ “Активна Громада” працює на місцях. Адже, головною цільовою аудиторією Ініціативи є потенційно активні громадяни, які бажають долучатися до змін, але не знають як це зробити, або ж бояться нерозуміння та осуду з боку суспільства. Саме тому, щоб підвищити рівень участі українців у вирішенні питань місцевого значення ми працюємо з темами громадської освіти, розвитку молоді та громадських організацій, налагодження діалогу між владою та громадою. Значним компонентом нашої діяльності є пояснення та просування інструментів демократії та реформ, а також моніторинг впровадження реформ на місцевому та національному рівні.

Далі Олександра Гліжинська презентувала мету, яку команда ВІ «Активна Громада» хоче досягнути до 2025 року. А саме, активізувати та залучити щонайменше 1% громадян до участі в прийнятті рішень та просуванні реформ на системній основі для добробуту в громадах України.

Дякуємо нашим партнерам та колегам, які завітали на захід. Ми впевнені, що продовжуючи свою діяльність та зміцнюючи партнерство ми неодмінно досягнемо поставлених цілей!

***

Київ

Відповідно до прийнятої Програми діяльності Кабінету Міністрів України кожне з Міністерств має декілька стратегічних цілей на реалізацію яких направлена їхня діяльність. Міністерство соціальної політики працює над Концепцією досягнення цілі “3.4”, яка має на меті вирішити проблему щодо матеріального забезпечення та гідних умов життя пенсіонерів. Однак, перед прийняттям Концепції представники міністерства презентували її проєкт та провели публічну консультацію у форматі експертного обговорення (20 лютого 2020 року).

Представляв проєкт Концепції щодо досягнення цілі “3.4.” керівник експертної групи з питань накопичувальної системи пенсійного забезпечення Міністерства соціальної політики Олександр Індило. Також під час заходу були присутніми радник Прем’єр-Міністра України Роман Кобець та перша заступниця Міністерки соціальної політики Ненюченко Наталія. Модератором заходу виступив національний координатор ВІ “Активна Громада” від Інституту “Республіка” Віталій Гліжинський.

_DSC0475

До консультацій долучилося близько 50 осіб. Серед них були представники: профільних міністерств; депутати Верховної Ради України; представницьких органів роботодавців; громадських об’єднань та організацій; всеукраїнських асоціацій та профспілки; міжнародних інвесторів; міжнародних донорських організацій.

На розгляд були винесені такі питання:

  • спрощення системи солідарного пенсійного страхування;
  • стимули для сплати єдиного соціального внеску;
  • створення умов для добровільного пенсійного накопичення;
  • забезпечення розвитку та державного нагляду за наданням соціальних послуг особам похилого віку.

Учасники обговорили запропоновану політику Міністерства щодо досягнення цієї цілі та надали свої рекомендації та пропозиції. Наразі, всі запропоновані пропозиції та зауваження опрацьовуються аналітиками Інституту “Республіка” та готується комплексний звіт за результатами обговорення експертів.

***

Всеукраїнська акція “За що я люблю своє місто”

Проведення всеукраїнських акцій вже стало старою доброю традицією команди Інституту «Республіка». Більшість з них приурочено до святкових днів або ж важливих подій для держави. Не залишився осторонь і День закоханих, який традиційно святкують 14 лютого.

Саме цього дня команда ВІ «Активна Громада», що діє на базі Інституту «Республіка» провела акцію «За що ми любимо свої міста». Акція відбулася у 25 містах, де діють регіональні представництва ВІ «Активна Громада». Мешканці міст мали можливість розповісти за що вони люблять своє місто, що хотіли б вдосконалити/змінити та яким чином можуть втілювати ці зміни самостійно. Занотовували учасники свої ідеї на різнокольорових стікерах у формі сердечок.

АкціяКиїв — копия

Учасниця всеукраїнської акції “За що я люблю своє місто” у Києві. 

Більшість відповідей учасників стосувалося саме краси українських міст. Вони зауважували, що їм подобається архітектура, музеї, театри, а особливо природа та зелені зони: парки, сквери, клумби. Також багато учасників вказали, що люблять свої міста саме за людей, за місцевих жителів, за їх щирість та позитив, за приємну атмосферу. Саме тут вони знайшли справжніх друзів та однодумців.

Учасники також поділилися думками щодо того, що варто вдосконалити. Проаналізувавши їх відповіді можна виділили такі основні групи проблем, які згадували найчастіше:

  • Екологія – хотіли, щоб міста були чистими та доглянутими та більше зелених зон;
  • Інфраструктура – не подобається стан доріг, відсутність парковок та не зручна логістика;
  • Комунікація – хотіли б більше уваги до себе з боку влади та більше поваги один до одного.

Щоб мотивувати українців долучатися до вирішення проблем ми запропонували їм подумати, що вони можуть робити самостійно для розвитку свого міста. Більшість зазначили, що варто почати з себе! Бути не байдужим, сортувати сміття, садити дерева та квіти, бути толерантним. Варто організовуватися в групи за інтересами, писати петиції, проводити акції та мітинги, а також об’єднуватися з сусідами і спільно піклуватися про свій будинок та район. Необхідно популяризувати громадську активність та роботу на волонтерських засадах, залучати до спільної діяльності більше людей, проводити роз’яснювальні роботи починаючи з садочка і до невідворотності покарання за засмічення.

14 лютого ми побачили багато неймовірних людей, які щиро люблять свої міста та державу. Вони мріють, щоб їх міста були квітучими та готові докладати до цього зусилля. Ми почули сотні неймовірних освідчень, серед яких найкращими були: “Любимо просто так! Бо це наше місто, наша Батьківщина!”.

Примітка. Всеукраїнська ініціатива “Активна Громада” – об’єднання людей та громадських рухів задля самоорганізації та участі у вирішенні місцевих проблем. Ініціатива створена в межах діяльності Інституту “Республіка”. Ми працюємо задля підвищення свідомої активності громадян.