Новини, поради та успішні історії від Всеукраїнської ініціативи “Активна Громада” 

за період 15.10 – 31.10.2019

Жовтень був насичений для команди ВІ “Активна Громада” різноманітними інформаційними годинами, а значить спілкуванням з громадянами. Наші розмови дають нам розуміння того, що українське суспільство змінюється, а українці прагнуть знати більше та бути активними учасниками важливих процесів, а не пасивними спостерігачами. А нас це ще більше мотивує щодня виконувати нашу діяльність.

***

Хмельницький

Під час інфогодини команда ВІ “Активна Громада” Хмельницького спілкувалася з громадянами на досить актуальну тему – “Громадянська освіта в Україні”. Цікавилися, що хмельничани розуміють під цим поняттям, якою є громадянська освіта сьогодні в Україні та якою б мала бути, чи потрібно навчати громадській участі і якщо так, то з якого віку?

Учасники охоче ділилися своїми думками, дискутували та наводили приклади, аргументи щодо реалізації громадянської освіти. Однак, мало хто зміг однозначно відповісти на запитання: що таке громадянська освіта? Більшість говорили що це наука про права і свободи людей, інші – що це ознайомлення з нормами Конституції, треті зазначали, що це надання знань про історію держави, зародження громадянства, були й такі хто пов’язували її зі знаннями про становлення націоналізму.

У відповідь на запитання про те, якою є громадянська освіта сьогодні в Україні? почули такі думки:

 • Громадянська освіта в Україні сьогодні є, але це частіше просто слова, тому що вона виконується лише”для галочки”, присвячено якісь певній події;
 • Знаю, що в школах вводяться уроки присвячені громадянській освіті;
 • Чесно, не знаю достеменно про стан громадянської освіти, але головне щоб її не перетворили на пропаганду та набір гасел.

Тобто, можемо зробити висновок, що хмельничани дуже по-різному ставляться до громадянської освіти та обізнані про її стан в Україні.

Хм, дайджест,інфогод

Учасниці інформаційної години у Хмельницькому.

– Ми цікавилися якою містяни хотіли б, щоб була громадянська освіта в Україні. Багато думок почули про те, що це має бути не “радянщина”, а комплексний та системний підхід. Якщо починати з шкіл та садочків, то це повинно бути цікаво, не монотонно та з прикладами, практикою. Також, люди говорили, що хотіли б бачити громадянську освіту у всьому: у навчанні, у вихованні, у мистецтві, у музиці, в розмовах. Це, на їх думку, повинен бути безперервний процес зростання громадянської свідомості у суспільстві. І такі знання потрібно давати з дитинства, у садочку та школі, а найголовніше у своїй сім’ї, потрібно показувати власним прикладом. Ми були приємно вражені таким коментарям від жителів нашого міста, – розповідає регіональна координаторка ВІ “Активна Громада” Юлія Мазур.

Також ми розмовляли з мешканцями міста про те, що громадянська освіта – це поняття набагато ширше за просто патріотизм та любов до України. Це навчання дітей життю в правовій демократичній державі. Ознайомлення молодих людей з наявними в них правами та інструментам, якими вони зможуть їх захищати та відстоювати.

Усі погоджувалися, що діти – це майбутнє української держави, свідомості, культури. Тому з перших років життя потрібно виховувати в дітях патріотизм, політичну свідомість і бажання брати участь у житті суспільства. Навчати відповідальності за своє життя, життя свого міста та країни потрібно виховувати не двічі на рік, 24 серпня і 28 червня, а кожного дня: в навчанні, на телебаченні, в книгах та смартфонах.

***

Дніпро

20 жовтня активіст ВІ “Активної Громади” у  Дніпрі Максим Дегтярьов під час інформаційної години спілкувався з громадянами про публічні консультації. Він розповідав про приклади публічних консультацій, які вже були реалізовані Інститутом “Республіка” в інших містах за допомогою сайту “Ваша думка”. Також активіст розпитав у дніпрян щодо яких питань місцевій владі їх міста слід було б проконсультуватися з громадянами та які взагалі проблеми їх турбують.

Основні проблеми, які озвучили мешканці Дніпра це:

 • у парку Глоби в озері помирають качки та лебеді. Весь парк треба рекоструювати та почистити озеро;
 • погана реклама вищої освіти у місцевих ВНЗ;
 • поганий стан доріг по всьому місту;
 • вулиці неякісно прибираються;
 • з Нового мосту в окремі дні не можливо з’їхати через погану розв’язку;
 • потрібно оновити автопарк громадського транспорту;
 • на лівому березі міста не буде метро;
 • планетарій не працює.

Як бачимо чимало проблем є у місті та мешканці Дніпра охоче висловлюють свою думку, щодо їх вирішення.

дніпро, дайджест, пк

Учасники інформаційної години разом з активістом ВІ “Активна Громада” Максимом Дегтярьовим в Дніпрі.

– Під час спілкування я почув багато різних думок і я впевнений, що якби місцева влада теж їх чула, тоді проблеми вирішувалися б швидше. Ба навіть не швидше, а просто з кращою мотивацією, адже люди активніше підтримували б нововведення чи зміни до прийняття яких самі долучилися. Мені було приємно, що більшість людей вірять і сподіваються на зміни, що хочуть бути активними. Коли я розповідав про публічні консультації більшість висловлювали зацікавленість та стверджували, що хотіли б взяти участь у такому процесі і у власному місті,  – розповідає Максим Дегтярьов.

Максиму вдалося також поспілкуватися з місцевими активістами, які намагаються змінювати місто самотужки. До прикладу, за словами активістки Олени, вона разом з командою на Воронцовському пляжі прибирали 180 кг сміття як волонтери, припливши туди на каяках. Також вона розповіла, що у місті немає чим дихати, забагато викидів. Тому, впровадження публічних консультацій з радістю б підтримала.

Будемо сподіватися та працювати над тим, щоб і у Дніпрі були проведені публічні консультації на важливі теми для мешканців міста.

***

Покровськ

25 жовтня в приміщенні Покровського професійного ліцею, відбулося засідання Клубу “Активної Громади” на тему: “Політичні партії: що про них варто знати?”.

Студенти ліцею спілкувалися з координатором ВІ “Активна Громада” про те, чим партії відрізняються від комерційних фірм та громадських об’єднань та чому важливо формувати порядок денний не лише для депутатів, але й для партійних центральних офісів.

Був також зроблений екскурс в історію створення партій, обговорили типи голосування.
покровськ дайджет

Регіональний координатор ВІ “Активна Громада” у Покровську Олександр Таненок. 

– Ми докладно зупинилися на питанні про те, де можна дізнатися інформацію щодо звітності політичних партій за отримані кошти – сайт НАЗК та сайт “Золото партій” від громадського руху “Чесно”. Тут окрім інформації щодо звітів партій, можна почитати аналітичні матеріали та дізнатися чи Ви самі випадково не фінансуєте політичну партію. Було приємно, що двоє осіб приєдналися до нас та виявили бажання брати участь в роботі Клубу “Активної Громади” в майбутньому. Сподіваємося, що вони стануть долучатися не лише до “Клубів”, а й до інших активностей, які ми реалізовуємо, – розповідає регіональний координатор ВІ “Активна Громада” Олександр Таненок.

Під час тренінгу Олександр Таненок розповів і про “життя” політичних партій в Україні після виборів, і про депутатські фракції та групи. Учасники обговорили державне фінансування, адже після дострокових виборів до парламенту, які відбулися 21 липня, державне фінансування будуть отримувати політичні партії, які отримали більше ніж 2% голосів виборців.

Сподіваємося, що студенти використовуватимуть отриманні знання для моніторингу інформації та під час виборів.

***

Южне

26 жовтня погода сприяла провести заплановані заходи на свіжому повітрі. Команда ВІ “Активна Громада” дуже хотіла порадувати учасників тренінгами у форматі пікніка. Ми вирішили обрати локацію, яка б дозволила приєднатися до заходу усім охочим. І, дійсно, в цей день чимало людей прогулювалися біля моря, підходили до нас, цікавилися дійством, а деякі, навіть, долучалися до участі.

Тренінг “Інформаційна гігієна та медіаграмотність” мав на меті озброїти громадян знаннями стосовно суті та особливостей таких понять, як фейки, маніпулятивна інформація та пропаганда.

Під час тренінгу учасники мали можливість отримати теоретичні знання та практичні навички щодо таких понять, як критики, хейтери та тролі. Дехто був знайомий з даними термінами, а от для когось це було щось нове. Тобто, люди подібну поведінку людей у соціальних мережах помічали, але не знали, що це все має певну назву, особливості та способи реагування. Учасники навчилися визначати риси кожного із запропонованих понять (представників), дізналися чим вони відрізняються одне від одного, а також, як мудро реагувати на подібні речі у просторах інтернету.

южне дайджест

Учасники тренінгу у Южному. 

– Людям треба вчитися більш об’єктивніше ставитися до отриманої інформації, перевіряти її на достовірність за допомогою корисних ресурсів, вміти аналізувати, відрізняти якісні новини від фейків. Тому, ми мали можливість обговорити риси, ознаки та методи виявлення пропаганди та фейків. Увагу звертали на такі ознаки, як: маніпулятивний заголовок, хибна аргументація (без цифр, даних), відсутність джерел та використання емоційних фраз і слів. Окрім цього ознайомилися із сайтами та виданнями, яким можна довіряти, а яким не варто. Визначали способи перевірки тієї чи іншої новини. Наводили чимало прикладів фейків, які активно поширювались у соціальних мережах. Тренінг був насиченим та інформативним, – розповідає учасниця Ольга.

Наприкінці даного заходу ми поговорили про Верховну Раду України та інструменти контролю за її діяльністю. Южненці дізналися, як можна моніторити діяльність депутатів Верховної Ради, а саме: перевіряти присутність народних обранців в сесійних залах та комітетах, дізнаватися, які законопроекти вони подають чи підтримують. Також, як слідкувати за тим, чи виконують депутати свої обіцянки, чи підтримують фактично те, що підтримували декларативно, на словах чи в своїх передвиборчих програмах. Це важливо як для самих громадян, так і для депутата. Адже така непослідовність може суттєво вплинути на його репутацію та електоральний рейтинг через втрату довіри виборців.

Для моніторингу діяльності нардепів громадянам можуть допомогти численні сайти, бази та інструменти покликані спростити цей процес. Саме з такими інструментами ми ознайомлювали учасників нашого заходу.

***

Зіньківщина

25 жовтня в Бобрівницькій загальноосвітній школі Зіньківського району для учнів старших класів було проведено тренінг «Інформаційна гігієна. Медіа-грамотність». Представники ВІ “Активна Громада” Ігор та Лариса Мельник розповіли учням:

 • про необхідність критичного ставлення до інформації, яка знаходиться в інтернеті;
 • про ознаки фейкових новин;
 • про небезпеку зловмисної пропаганди;
 • про дотримання медіа-гігієни.

Тренери познайомили учасників тренінгу з результатами дослідження Інституту Масової Інформації щодо кількості фейкових новин на різних сайтах. Працювали під гаслом: “Хочете бути поінформованими – відсіюйте фейки та пропаганду!”.

зіньків дайджест

Учасники тренінгу та регіональна координаторка ВІ “Активна Громада” Лариса Мельник.

– Ми раді працювати саме з учнями. Сучасний інформаційний простір часто негативно впливає на дорослих, не кажучи вже про дітей. Тому, особливу увагу варто приділяти школярам та молоді, які є найбільшими споживачами інформації. Нам сподобалося, що діти розуміють важливість “власної гігієни у сфері інформації”. Їх активність під час уроку показала, що деяка інформація їм відома, а іншу варто ще засвоїти. Загалом, я впевнений, що більшість дітей будуть краще перевіряти інформацію в інтернеті після нашого заняття, – розповідає тренер Ігор Мельник.

Існують міжнародні організації, місією яких є розвінчання фейків у засобах масової інформації. Вони дотримуються принципів безпартійності та прозорості. В Україні діють такі сайти перевірки інформації: Vox Ukraine, Stop Fake та Fact Check. На цих сайтах можна перевірити, чи не потрапила у список фейків новина в якій ви сумніваєтеся. У другій частині заходу учасники працювали над образом депутата своєї мрії, а також говорили на про те, що потрібно знати про депутата та його роботу? Звідки можна черпати інформацію?

***

Тернопіль

75,5% всієї інформації в інтернеті є фальшивою, точно так само, як і цифра про цих 75,5%.  Саме з таких слів почався сьогоднішній тренінг на тему “інформаційна гігієна та медіа грамотність”.

Інформаційна гігієна – дуже важлива складова сучасного суспільства. Потрібно вміти фільтрувати інформацію, виявляти фейки, щоб не піддаватися їх впливу. Учасниками тренінгу знову стали студенти ТНЕУ, однак це були вже студенти першого курсу навчання. 

ернопіль

Учасники тренінгу у Тернополі. 

– Першокурсники неймовірно активні! Я був вражений їх гарними знаннями про наш інформаційний простір. Тренінг пройшов швидко, адже не лише я розповідав учасникам про інфогігієну та важливість перевірки інформації, а й вони ділилися своїм досвідом. Мені навіть здалося, що вони краще ніж я вміють відрізняти тролів, хейтерів, критиків. Однак, сайти та онлайн-інструменти для перевірки інформації стали для них новинкою. Впевнений, що тепер вони ще краще будуть розбиратися в якості інформації, яку читають, – розповідає тренер заходу.

Всім відомо, що теорія без практики ніщо. Тому, учасникам було дане завдання, аби вони знайшли 1-2 новини і оцінили її. Чи вважають вони її правдивою, чому вважають або ні, як можна це перевірити.  Як виявилося більшість новин не містили достатньо даних, а тим паче підтверджених даних, з посиланнями на джерело, щоб говорити, що це якісні новини.

Приємно, що учасники висловили бажання  взяти участь у інших тренінгах та заходах, які проводить ВІ “Активна Громада”.  прослухати ще ряд тренінгів. Обов’язково зустрінемося ще.

 ***

Чернівці

У столиці Буковини – комунікаційна й регіональна координаторки ВІ “Активна Громада” – Ольга Данілова та Інна Пашанюк – провели тренінг на тему: “Політичні партії: що про них варто знати?”, який відвідали 21 учасник/ця. В ході навчання присутні поглибили свої знання з таких питань:

 • історія виникнення й становлення політичних партій;
 • розібралися із нюансами новоприйнятого Виборчого кодексу; 
 • обговорили позитивні моменти та виклики виборчої системи з відкритими списками.

Окремим блоком учасники розглянули питання про фінансування політичних партій: джерела формування, роль держави в даному процесі, інструменти контролю за доходами та витратами посадовців. Для цього використали приклад електронної платформи “Золото партій” та пояснили, як нею користуватися.

чернівці дайджест

Учасниці тренінгу у Чернівцях.

– Наша партія називається “Екофіли” й ми виступаємо за покращення екологічної ситуації в Україні. Для досягнення цієї мети плануємо: скоротити шкідливе виробництво, використання поліетилену, боротися із захопленням прибережної смуги, вирубкою лісів у Карпатах, запровадити екологічну просвіту громадян. Заручатимемося підтримкою молоді, сімейних людей, екоактивістів! – говорить студентка історичного факультету ЧНУ, учасниця тренінгу Анастасія Гуніна під час презентації “власної партії”.

Під час практичного завдання учасники змогли покреативити та проявити себе. Для закріплення пройденого матеріалу вони спробували себе в ролі справжніх політтехнологів і створили власні ідеальні політичні партії. Також, зобразили портрет свого виборця та склали програму, щоб максимально задовільнити його запити. Вийшло дуже креативно та надихаюче. Ще б пак, адже на засіданнях Клубу “Активної Громади” не буває сумно та нецікаво. Тому, запрошуємо всіх охочих стати частиною нашої великої родини у столиці Буковини – Чернівцях!

 ***

Острог

23 жовтня у Національному університеті “Острозька академія”, відбулося засідання Клубу “Активної Громади”. Темою засідання стала “Інформаційна гігієна: між правдою й фейками”. Тренерками заходу виступили: Наталія Малиновська, координаторка ВІ “Активна Громада” в м. Рівне та волонтерка ВІ “Активна Громада” Наталія Головач. Вони розповіли студентам-політологам про:

 • що таке фейки, фото та відеофейки;
 • як та за допомогою яких інструментів інформацію можна перевірити;
 • хейтери, критики, тролі – хто це, та що з ними робити?
 • за допомогою яких онлайн інструментів можна перевірити діяльність депутатів?

Тренінг видався дуже насиченим. Учасники багато дискутували про фейки? Хибна аргументація, маніпулятивний заголовок, абсолютний фейк – про ці та не тільки ознаки фейкових новин спілкувалися з учасниками під час засідання!

острог дайджест

Учасники тренінгу, студенти Національного університету “Острозька академія”.

– Дякуємо тренеркам, що приїхали з Рівного до нашого університету і поспілкувалися з нами на таку важливу тему, як інформаційна гігієна. Поширення неправдивих новин призводить до напруги та конфліктів у суспільстві. Але, на жаль, ми часто просто не в силах моніторити та перевіряти таку величезну кількість інформації, яка потрапляє до нас “на очі” протягом дня. Я зрозумів, що вірити маємо лише тій інформації, яку перевірили самостійно. Особливо легко ми піддаємося на інформацію, яку чуємо від друзів та рідних, але “чутки” і є найнебезпечнішими. Думаю, що тепер я буду частіше перевіряти усе, що чую, бачу та читаю, – розповідає учасник тренінгу Сергій.

Наталія Головач розповіла учасникам на що потрібно звертати увагу якщо новина, яку ми читаємо викликає підозру. В першу чергу звертайте увагу на заголовок і текст – чи співпадають вони? Бувають випадки коли заголовок говорить про одну новину, а інформація в тексті може бути про інше. Досить часто загалом використовують для привернення уваги, щоб отримати більше “кліків”. Однак, коли відкриваєш саму новину стає зрозуміло, що вона не просто не відповідає заголовку, але й містить інформацію невідомого чи сумнівного походження.

Не обійшлося й без практичної частини. Учасники розглянули приклади фейків, які поширювалися в соціальних мережах. Учасники самостійно знаходили 2-3 новини, які можуть бути фейками і пояснювали чому вони так вважають. Це допомогло одразу закріпити отримані знання.

Наприкінці засідання тренерки розповіли про електронні інструменти за допомогою яких можна контролювати діяльність депутатів Верховної Ради та знайти цікаву інформацію!

***

Київ

18-19 жовтня до Києва з’їхалися близько 60 журналістів з усієї України, щоб взяти участь у Четвертій Академії Політичної Журналістики. Учасники працювали у двох групах вивчаючи теоретичну інформацію та виконуючи практичні завдання. Участь у “Академії” взяли, як студенти, так і представники регіональних ЗМІ, які мають 5-10 років практичного досвіду. Це свідчить, що у “медійному суспільстві” є запит на нові знання та вдосконалення методів роботи журналістів. Знайомство показало, що на навчання з’їхалися представники зі Сходу, Півночі, Півдня, Заходу та Центру України. Вони представляли не лише різні міста та області, але у різні види ЗМІ: регіональні радіо, телебачення, друковані ЗМІ, он-лайн медіа та студенти.

За два навчальні дні вони розглянули багато важливих тем. Зокрема, з Євгеном Якуновим спілкувалися щодо фейків, маніпуляцій, дезінформації та російської пропаганди. Розглядали шляхи протистояння цим процесам та методи підвищення якості журналістських матеріалів.

Анастасія Багаліка, ведуча програм “Громадська хвиля”, “Ранкова хвиля”, “Київ-Донбас” розповідала учасникам про політичну рекламу та джинсу, а також про права журналістів та їх захист. А її колега Валентина Троян, редакторка регіональної служби Громадського радіо вчила учасників самостійно розпізнавати фейкові новини. Головний меседж спікерки стосувався того, що необхідно не просто перевіряти інформацію, а посилатися саме на першоджерело. Навіть якщо ви довіряєте медіа, яке опублікувало новину, ви все одно маєте писати свою новину опираючися на першоджерело.

photo5289654101275159482

Учасники IV Академії політичної журналістики. 

– Від участі залишилися неймовірні враження! Нам пощастило з дійсно досвідченими спікерами. Цікаво було визначати феки та неякісні матеріали. Також, цікавою була розмова про журналістську етику та редакційну політику. Я краще зрозумів, що потрібно для підвищення рівня журналістської діяльності в Україні та якості матеріалів. Дякую Вашій команді за навчання. Ми будемо змінюватися та розвиватися і очікуємо на нові навчання, – ділиться враженнями учасник “Академії” Олександр Підручний.

Не менш цікавим був виступ заступниці генерального директора Укрінформу Марини Сингаївської. Поряд з теоретичним матеріалом стосовно методів впливу та маніпуляцій, пані Марина подала багато практичних прикладів. Це дало можливість не просто зрозуміти як діють маніпуляції, але й навчитися їм протидіяти. Часто ми самі стаємо жертвами маніпуляцій і навіть не помічаємо цього.

Учасники дискутували щодо висвітлення в ЗМІ таких ситуацій, як повернення українських моряків та полонених, прес-конференція Президента України Володимира Зеленського, заява про звільнення Андрія Богдана, акція у Києві 14 жовтня та інші.

Щиро дякуємо усім учасникам за два мегакруті дні. Сподіваємося, що Ви будете не лише використовувати набуті знання, але й продовжите спілкуватися та обмінюватися досвідом.