Новини, поради та успішні історії від Всеукраїнської ініціативи “Активна Громада” 

за період 01.10 – 15.10.2019

Початок жовтня приніс нам багато рутиної роботи. Українська приказка говорить “роблячи кожного дня маленькі кроки, ви непомітно втілюєте великі справи”. Так і ми, щодня спілкувалися з Вами на різні теми важливі для українського суспільства. Навчали Вас та навчалися разом з Вами. Ми провели багато зустрічей саме з молоддю і переконалися, що майбутнє України в надійних руках.

***

Добропілля

Ми віримо, що громадська активність не лише для дорослих, тому представники ВІ “Активна Громада” у Добропіллі провели ряд зустрічей з молоддю міста. Під час заходів представникам активної молоді розповіли про можливості долучитися до розвитку міста та країни в цілому використовуючи електронні механізми прямої демократії.

Учасники дізналися про плюси використання публічних консультацій для влади та для громади міста. Самостійно пропонували ідеї, які на їх думку можна вирішити за допомогою публічних консультацій і, які не можна вирішувати не порадившися з місцевими жителями.

Теоритичну частину учасники змогли закріпити практичними вправами. Вони спробували себе в ролі організаторів публічної консультації та в ігровій формі мотивували інших учасників долучатися до голосування.

добропілля

– Нас дуже порадували діти. Вони дуже розумні та цікавляться багатьма “дорослими” питаннями. Звичайно, вони не володіють всією інформацією про публічні консультації, але вони мають уявлення, що це за інструменти участі та для чого вони. З молоддю завжди приємно спілкуватися. Ми не лише розповіли їм про те, як вони можуть долучатися до розвитку свого міста, але й отримали від них хвилю позитивної енергії. З такими дітьми можна не хвилюватися за наше майбутнє, – розповідає координатор ВІ “Активна Громада” Сергій Калінін.

Також, багато обговорень стосувалося нинішньої ситуації в країні. Учасники поділилися враженнями з тренерами про діяльність політичних рухів та діяльність ЗМІ в Україні. Більшість учасників продемонстрували вміння моніторити інформацію, відрізняти правдиві новини від фейків та користуватися різними он-лайн ресурсами для моніторингу діяльності депутатів. Ми мали на меті донести до школярів важливість перевірки та правильного відбору інформації, обговорити поняття медіагігієни та медіаграмотності. І нам це вдалося. 

***

Южне

10 жовтня у м. Южному в ЗОШ №1 відбувся тренінг на базі Клубу «Активної Громади» для учнів старших класів на тему: «Інформаційна гігієна та медіаграмотність». Тренеркою даного заходу була керівниця  і засновниця Піар-агенції «Semenova-media» Ірина Семенова.

Напочатку тренінгу учасники дізналися про теорію поколінь, а також її важливі аспекти. Згідно цієї теорії, кожні 20-25 років народжується нове покоління людей, що мають риси характеру, звички та особливості, які виділяють їх на тлі всіх інших і потім повторюються у майбутніх поколіннях. Ця інформація допомагає краще розуміти людей, особливості їхньої поведінки, сприяє кращому налагодженню взаємовідносин у різноманітних сферах життя.

Інформацію учасники закріпили практичною роботою у групах. Завдання полягало у тому, аби кожна із команд створила подію, яка могла зацікавити певну группу людей певного віку, виходячи із особливостей, які притаманні тому чи іншому поколінню. Учасники креативно підходили до поставленого завдання, цікаво було спостерігати за їхніми презентаціями.

южне

– У наш час дуже важливо бути озброєнним знаннями стосовно суті та особливостей таких понять, як фейки, маніпулятивна інформація та пропаганда. Тому потрібно навчати людей більш об’єктивніше ставитися до отриманої інформації, перевіряти її на достовірність за допомогою корисних ресурсів, вміти аналізувати, відрізняти якісні новини від фейків. Сучасне покоління народилося та зростало з телефонами, інтернетом та телебаченням. Вони є “дітьми інформаційного суспільства” тому багато знань вони знають від народження, – розповідає Ірина Семенова.

До того ж в ході тренінгу було обговорено риси, ознаки та методи виявлення пропоганди та фейків. Тренерка звернула увагу на сайти та видання, яким можна довіряти, визначала способи перевірки тієї чи іншої новини. Учасникам заходу були продемонстровані декілька відеороликів, в яких була наявна фейкова інформація. Учням було запропоновано розібратися, що не так в даних сюжетах, що викликає підозру, неоднозначність під час перегляду. Далі спільно із тренеркою вони визначали елементи недостовірності та методи, за допомогою яких можна перевірити подібні відеоролики, або ж інший матеріал на істинність.

Дякуємо адміністрації ЗОШ №1 та педагогу-організатору даного закладу за співпрацю та допомогу в організаційних моментах, а також всім учасникам заходу за активну участь.

***

Рівне

9 жовтня в Рівненському державному гуманітарному університеті відбулося засідання Клубу «Активної Громади». Темою засідання було – «Партії: що про них варто знати?». Під час заходу тренерки Наталія Малиновська та Наталія Головач спілкувалися зі студентами політологами про політичні партії та життя партій у Верховні Раді після обрання.

Під час тренінгу обговорили такі питання:

  • коротка історія політичних партій – що таке партія, якими були перші партії на прикладах країн;
  • яке життя у парламенті після виборів?
  • депутатські фракції та групи – що це таке, як вони утворюються.

Тренерки пояснили, що депутатська фракція — це група народних депутатів України, обраних за виборчим списком відповідної політичної партії (виборчого блоку політичних партій). Спілкувалися щодо загальних вимог до створення фракцій. Наприклад, чи знали Ви про те, що однією з загальних вимог є чисельність групи (фракції), яка не може бути меншою від 15 депутатів?

Учасників особливо зацікавило питання про державне фінансування політичних партій, як за кордоном так і у нас. В Україні, з 2016 року діє закон, згідно якого політичні партії отримують державне фінансування. Після прийняття закону, фінансування отримали ті партії, які подолали 5% бар’єр, подали фінансовий звіт та пройшли зовнішній аудит фінансової діяльності. Державне фінансування партійної діяльності в країнах Заходу почалося ще з середини 1960-х років.

рівне

– Одним з питань тренінгу було питання коаліцій та типів коаліцій. Ми розглянули 5 типів парламентських коаліцій та можливості їх утворення. Жваве обговорення викликали такі типи коаліцій, як “модель домовленостей” та “мінімально перемагаюча коаліція”. Суть мінімально перемагаючої коаліції в тому, що в парламенті утворена коаліція з мінімально необхідною кількістю депутатів, а модель домовленостей – власне тут назва говорить сама за себе. Учасники зазначили, що в обох моделях присутній елемент домовленості, вміння домовлятися та вести переговори, – розповіла Наталія Малиновська, координаторка ВІ “Активна Громада”.

Не залишилося без уваги питання про електронні ресурси, де можна дізнатися цікаву інформацію про депутатів і не тільки. Зокрема, тренерки розповіли про такі інструменти:

  • RADA4YOU від Громадянської мережі “ОПОРА” – за допомогою якого можна дізнатися за що голосують депутати Верховної Ради,
  • “Золото партій” від громадського руху “Чесно” – за допомогою даного ресурсу можна побачити чи ви випадково не фінансуєте політичну партію та почитати аналітичні матеріали про фінансування партій.

Захід проведено в межах співпраці з кафедрою політичних наук Рівненського державного гуманітарного університету.

Нагадуємо, що Клуби “Активної Громади” у містах – це комунікаційний майданчик для обговорення ідей щодо розвитку міст та їх впровадження, отримання нової інформації про реформи, просвіти та залучення громадян до політичних рішень на місцях.

***

Скадовськ

У Скадовську, з метою підвищення політичної культури команда ВІ “Активна Громада” провела тренінг:  «Політичні партії в Україні та їх вплив на розвиток громадянського суспільства». Під час тренінгу не обговорювалися питання про партійну ідеологію, але спілкувалися про виборчий процес та свідомий вибір.

Використавши матеріал з фестивалю громадянської активності “ХерсON”, який відбувся 5-6 жовтня в Херсоні, учасники в групових вправах розгадували кросворд для активістів та відгадували ключовий вираз “байдужість вбиває”. Загалом, слова кросворду для нас легкі та зрозумілі, але для юних учасників деякі питання залишалися важкими. Тому, комунікаційний координатор Андрій Павлюк провів діалог–дискусію з додатковими запитання: “що собою являє об’єднання депутатських фракцій?”, “колективне звернення?”, “форма правління протилежна монархії?”, “публічний процес обговорення проблем?”.

скадовськ

– Працювати з дітьми дуже відповідально. Наші заняття мають мотивувати дітей вивчати інформацію, бути активними та вірити у власні сили, бо справжні активісти виховуються з дитинства. Ми намагаємося не просто донести до них інформацію, але й зробити спілкування цікавим та веселим. Тому, кросворд, який ми використовували на фестивалі став у пригоді під час тренінгу. Учасники часом поводять себе не сміливо, але коли їм приділяєш достатньо уваги, пояснюєш усі моменти, відповідаєш на питання вони стають більш впевненими, – розповідає комунікаційний координатор Андрій Павлюк.

Підводячи підсумки заходу координатор ВІ “Активна Громада” Валентина Пономаренко підкреслила, що жодна реформа, жоден напрям державного зростання не дасть прогресивних і сталих результатів без діяльності відповідальних громадян. Діти не народжуються з демократичними цінностями, вони переймають їх у дорослих в процесі своєї соціалізації та навчання. Ми працюємо над тим, аби діти вірили у власні сили.

***

Кропивницький

“Політичні партії: що про них варто знати?” – це тема, яку розглянули в рамках роботи Клубу “Активної Громади” в Кропивницькому 10 жовтня.

В житті більшості країн політичні партії відіграють досить велику роль, адже, йдучи на вибори вони проголошують свої програми, в яких дають обіцянки щодо розвитку держави. Отримуючи перемогу вони прагнуть реалізувати обіцяне. На наступних виборах громадяни можуть оцінити діяльність народних обранців, чи довіряють вони партії за яку віддали свій голос, чи будуть підтримувати її знову.

кропивницький

В Україні набагато складніше говорити про партії та оцінювати їх діяльність, оскільки майже відсутні ідеологічні партії. Тим більше є партії, які проявляють себе лише під час парламентських чи президентських виборів. Громадяни (виборці) не знають про мету, функціонування та державне фінансування політичних партій. Ми прагнули ліквідувати ці прогалини під час тренінгу. Дякую декану факультету економіки та менеджменту ЦНТУ, депутату міської ради міста Кропивницького Володимиру Зайченку за спільну роботу, – розповідає регіональний координатор ВІ “Активна Громада” Анатолій Стоян.

За результатами тренінгу учасники дізналися про історію політичних партій, державне (народне) фінансування. Під час практичних вправ разом з тренерами дослідили програми політичних партій, які пройшли до Верховної Ради України та “партійну пам’ять” тощо.

Головне, що засвоїли учасники під час тренінгу – це правило: голосувати завжди треба зважено та відповідально. Від нашого голосу залежить 5 років життя усіх українців та вектор розвитку нашої держави, який так часто змінювався за останні 20 років. Тому, перед тим, як зробити вибір ми маємо аналізувати діяльність та обіцянки кандидатів, а не просто вірити їх словам.

***

Кам’янець – Подільський

Для студентів молодіжної столиці України-2019 координатор ВІ “Активна Громада” Славко Пол’ятинчук провів 8 жовтня засідання Клубу “Активної Громади”. Студенти, в центральному корпусі Кам’янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка, обговорювали питання, які стосуються діяльності політичних партій.

Захід був проведений в контексті подій української революції, які відбувалися 100 років тому. ВІ «Активна Громада» провела його спільно з партнерами від Кам’янець-Подільського Державного історичного музею-заповідника.

камянець

– Хто не знає своєї історії, той не зможе творити достойного майбутнього. Хто не вивчає історичних помилок, той буде повторювати їх у майбутньому. Події 100 річної давнини та політичні партії, що діяли в період становлення української державності доби Директорії УНР 1919 року є гарним прикладом для сьогодення. Як впливали симпатії українців на становлення партій, хто підтримував та не підтримував 4-й Універсал УНР? Ми провели короткий екскурс від минулого до сучасного та визначили роль партій в житті держави, – розповідає Славко Пол’ятинчук, координатор ВІ “Активна Громада”.

Учасники спілкувалися не лише про розвиток партій в Україні, але й про сучасні політичні партії. Тренер розповів про їхні програмні засади та вплив їх на хід історії України. Спілкування відбувалося у форматі діалогу. Це показало, що учасники добре знають історію та цікавляться діяльністю сучасних політичних партій.

 ***

Івано – Франківськ

Гарна осіння погода подарувала команді ВІ “Активна Громада” Івано-Франківська ще декілька теплих днів та можливість провести інформаційну годину на вулицях  міста! Комунікаційна координаторка ВІ “Активна Громада” в Івано-Франківську Ірина Серняк поспілкувалася з мешканцями про “Стратегію розвитку Івано-Франківська до 2028 року”.

Мусимо з сумом зазначити, що серед співрозмовників майже ніхто не чув про такий документ. Всі учасники інфогодини були дуже здивовані, чому зміст цього документу не був оприлюднений для ознайомлення.

франківськ

 – Радує те, що люди відкриті до спілкування. Вони не просто долучалися до обговорення, відповідали на питання та висловлювали свою думку, але й з інтересом слухали інформацію, занотовували. Стратегія розвитку міста – це дуже важливий документ і перш ніж його приймати потрібно проводити обговорення з мешканцями, а після прийняття потрібно робити все можливе, щоб якомога більше мешканців дізналося про цей документ та його зміст. На жаль, мешканці Івано-Франківська не знають про “Стратегію”. Але я впевнена, що після нашого спілкування більшість прочитають цей документ та розкажуть про нього друзям, знайомим. Думаю, варто продовжувати інформувати мешканців саме в цьому напрямку, – розповідає комунікаційна координаторка ВІ “Активна Громада” Ірина Серняк.

Окремі “Стратегії” та її цілей, Ірина обговорювала питання створення музею “під відкритим небом” на місцях археологічних розкопок у центральній частині міста. Ця новина була сприйнята мешканцями міста негативно.

Учасники висловили зацікавленість у запровадженні механізму участі громадян під час ухвалення важливих для міста рішень. А тому ідею публічних консультацій влади з громадськістю в Івано-Франківську сприйняли з оптимізмом і підтвердили свою готовність брати участь у голосуванні.

  ***

Херсон

Фестеваль “ХерсON Фест” пройшов насичено та з позитивним результатом. Перший день змусив всіх учасників змінити локацію проведення фестивалю та скорегувати розклад заходів, а саме виступ спікерів “Алеї Громадських Організацій”. Організатори фестивалю запропонували презентувати діяльність ВІ “Активної Громади” виступом зі сцени перед учасниками.

Неочікуваним також виявилось те, що вулиці Херсону зустріли своїх гостей ріками дощу. Але активісти сміливі люди і вони не бояться нічого! Тому, перший день фестивалю пройшов в приміщенні і кожна з організацій замість активностей презентувала свою діяльність у форматі розповіді та відповідаючи на запитання учасників.

херсонфест1

Другий день порадував учасників сонечком, що дозволило провести повноціний фестиваль під відкритим небом! Цього разу ВІ “Активна Громада” Скадовщини здивувала усіх присутніх інтерактивним кросвордом. Кількість учасників була більшою, ніж кількість підготовлених кросвордів. Коли не вистачило бланків з кросвордами, довелося збирати громадян у невеличкі групи та колективно розгадувати кросворд! Це було ще краще, адже гуртувало учасників над вирішенням спільного питання.

Одним із запитань кросворду було запитання про “публічні консультації”. Громадяни були приємно враженні, що існує такий інструмент. Для того, щоб познайомити громадян з історією та реалізацією публічних консультацій в Україні, комунікаційний координатор Андрій Павлюк зробив міні презентацію цього інструменту, поспілкувався з кожним учасником, що завітав до нашої локації та роздав листівки з детальною інформацією про нашу діяльність.