18-19 жовтня у Києві пройшла четверта Академія політичної журналістики.

Українське інформаційне середовище, на жаль, не перестає вражати кількістю фейкових новин, маніпуляцій та чорного піару, особливо у сфері політики. Однак, засмучуватися не варто! Варто працювати над підвищенням якості інформації, що напряму залежить, як від журналістів, так і від читачів.

Координатори ВІ “Активна Громада” щотижня проводять інформаційні години у регіонах та спілкуються з громадянами на різні суспільно-важливі теми, таким чином підвищуючи рівень знань українців. З іншого боку, ми працюємо не лише з мешканцями міст, але й з журналістами, від яких залежить якість інформаційного середовища в регіонах. Тому, навчання самих журналістів не менш важливе за навчання громадян.

18-19 жовтня до Києва з’їхалися близько 60 журналістів з усієї України. Учасники працювали у двох групах вивчаючи теоретичну інформацію та виконуючи практичні завдання. Участь у “Академії” взяли, як студенти, так і представники регіональних ЗМІ, які мають 5-10 років практичного досвіду. Це показує, що у “медійному суспільстві” є запит на нові знання та вдосконалення методів роботи журналістів.

photo5289654101275159472

Віталій Гліжинський під час відкриття IV Академії політичної журналістики.

– Це вже четверта “Академія” і я з впевненістю можу сказати, що навчаються тут не лише учасники. Навчання – це завжди обмін знаннями та досвідом. Тому, і спікери, і організатори дізналися для себе багато нового. Я почув цікаві історії з різних куточків України: як працюють регіональні ЗМІ у Миколаєві, Одесі, Львові? як молоді учасники створюють медійні стартапи? як діяти коли тобі погрожуюють? і багато іншого. Приємно, що учасники активні та прагнуть ділитися враженнями. Саме завдяки таким унікальним історіям кожна “Академія” неповторна та цікава, навіть коли відвідуєш її четвертий раз, – розповідає національний координатор ВІ “Активна Громада” Віталій Гліжинський.

Перший день учасники розпочали зі знайомства з Віталієм Гліжинським, національним координатором ВІ “Активна Громада”. Він розповів детальніше про Інститут “Республіка” та мету навчання. Учасники під час знайомства розповідали про себе та свої очікування. Знайомство показало, що на навчання з’їхалися представники зі Сходу, Півночі, Півдня, Заходу та Центру України. Вони представляли не лише різні міста та області, але у різні види ЗМІ: регіональні радіо, телебачення, друковані ЗМІ, он-лайн медіа та студенти. Не дивлячись на те, що учасники дуже різні, очікування у всіх були однакові. Найбільше бажання – отримати нові знання та перейняти досвід спікерів.

За два навчальні дні вони розглянули багато важливих тем. Зокрема, з Євгеном Якуновим спілкувалися щодо фейків, маніпуляцій, дезінформації та російської пропаганди. Розглядали шляхи протистояння цим процесам та методи підвищення якості журналістських матеріалів.

photo5289654101275159482

Учасники “Академії” зі спікером Євгеном Якуновим.

– Критику чутно зараз звідусіль. Чому я загострюю увагу на критичному мисленні…? Я протягом останніх 5 років вивчаю пропаганду та дійшов до висновку, що єдиною зброєю проти всіх фейків і маніпуляції є критичне мислення! Пропаганду не можна побороти своєю пропагандою! І який би авторитетний експерт не говорив вам щось, обов’язково піддавайте все сумніву, перевіряйте, вмикайте своє критичне мислення! На російську пропаганду працюють тисячі людей, і доки ми виявимо 3 нових фейки, вирішимо як діяти та спростуємо їх, то вони за цей час запустять ще тисячу нових фейків, – розповідає Євген Якунов, керівник відділу публікацій “Укрінформу” .

Анастасія Багаліка, ведуча програм “Громадська хвиля”, “Ранкова хвиля”, “Київ-Донбас” розповідала учасникам про політичну рекламу та джинсу, а також про права журналістів та їх захист. Учасники не лише дізналися про закони, якими гарантується здійснення журналістської діяльності, але й розглянули декілька практичних кейсів про погрози журналістам. Сподіваємося, що у них не буде такого негативного досвіду, як перешкоджання діяльності та погрози, але з необхідною інформацією для захисту своїх прав вони ознайомлені.

photo5289787713412770883

Учасники “Академії” зі спікеркою Анастасією Багалікою.

Валентина Троян, журналістка Громадського радіо, працювала з учасниками в дуже активному режимі, де учасники самостійно вчилися шукати фейкові новини. Головний меседж спікерки стосувався того, що необхідно не просто перевіряти інформацію, а посилатися саме на першоджерело. Навіть якщо ви довіряєте медіа, яке опублікувало новину, ви всеодно маєте писати свою новину опираючися на першоджерело, адже вміння працювати з джерелами та подавати достовірну інформацію – це риса якісного медіа та професійного журналіста.

Не менш цікавою та креативною була вправа про “заголовки”. Її суть полягала в тому, щоб знайти “цікавий” загаловок і пояснити, що потрібно змінити в заголовку і чому. Заголовки говорили самі за себе. Журналісти змогли легко визначити чи якісна новина знаючи лише її заголовок.

photo5289807109485079461

Марина Сингаївська, Валентина Троян та учасниці під час вручення сертифікатів.

– Кожна “Академія” унікальна, однак цього разу захід був дуже насичений практичними кейсами. Саме це дозволилило кожному відчути, як інформаційне середовище впливає на нас усіх незалежно від того, де ми працюємо і ким, журналісти ми чи читачі. Більшість учасників представляли регіональні ЗМІ, однак вони усі добре поінформовані в процесах, які відбуваються на загальнодержавному рівні. Приємно вразила не лише їх обізнаність, але й зацікавленість. Жваві дискусії протягом двох днів свідчать про те, що учасники в першу чергу прагнуть розвиватися, удосконалюватися та ділитися досвідом, – розповідає Лідія Стрільцова, комунікаційна менеджерка Інституту “Республіка”.

Не менш цікавим був виступ заступниці генерального директора Укрінформу Марини Сингаївської. Поряд з теоретичним матеріалом стосовно методів впливу та маніпуляцій, пані Марина подала багато практичних прикладів. Це дало можливість не просто зрозуміти як діють маніпуляції, але й навчитися їм протидіяти. Часто ми самі стаємо жертвами маніпуляцій і навіть не помічаємо цього. Учасники дискутували щодо висвітлення в ЗМІ таких ситуацій, як повернення українських моряків та полонених, прес-конференція Президента України Володимира Зеленського, заява про звільнення Андрія Богдана, акція у Києві 14 жовтня та інші.

photo5289807109485079374

Учасники IV Академії політичної журналістики. 

– Від участі залишилися неймовірні враження! Нам пощастило з дійсно досвідченими спікерами. Цікаво було визначати феки та неякісні матеріали. Також, цікавою була розмова про журналістську етику та редакційну політику. Я краще зрозумів, що потрібно для підвищення рівня журналістської діяльності в Україні та якості матеріалів. Дякую Вашій команді за навчання. Ми будемо змінюватися та розвиватися і очікуємо на нові навчання, – ділиться враженнями учасник “Академії” Олександр Підручний.

Щиро дякуємо усім учасникам за два мегакруті дні. Сподіваємося, що Ви будете не лише використовувати набуті знання, але й продовжите спілкуватися та обмінюватися досвідом.

Нагадуємо, що «Академія» проходить у межах проекту «Якісна інформація – якісний вибір». Він направлений на підвищення політичної культури серед населення України та підвищення якості інформаційного простору в період парламентських виборів.

Примітка. Проект «Якісна інформація – якісний вибір» реалізовується Інститутом «Республіка» в партнерстві з Громадським радіо за підтримки «Медійної програми в Україні», що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) і виконується міжнародною організацією Internews.