Швеція – восьома країна, яку відвідали велоактивісти з Хмельницького.

Ще восени 2019 року ми почали розповідати про мандрівники велоактивістів в рамках проєкту “80 днів за сонцем” Юлії Мазур та Сергія Толстіхіна, а вже пишемо про 8-му відвідану ними країну з 22. Цього разу про Швецію! Це дивовижна країна з цікавими особливостями, притаманними лише їй, про які команда ВІ “Активна Громада” м. Хмельницький із задоволенням нам розповідає.

Перший день у Швеції мандрівники провели в місті Умео. Місто показали їм українські друзі – Сергій, Тетяна, Михайло і Наталя, які переїхали до Швеції декілька років назад. Юлія та Сергій дізналися, що тут знаходиться завод вантажівок Вольво, а також тут просто рекордна кількість велосипедів та на дахах шкіл і навіть церков ставлять сонячні панелі. Місто дуже енергійне, живе, з цікавою сучасною архітектурою.

швеція5

– Швецією ми їхали найдовше! Цілих 2 тижні ми досліджували цю чудову країну. Вона зустріла нас дощами, які продовжувалися протягом всього часу нашого перебування тут. Під час подорожі ми відвідали багато шведських міст і містечок, познайомилися з неймовірними українцями які нас рятували, зігрівали та годували. Ми в захваті від цієї країни, – розповідає Юлія Мазур регіональна координаторка ВІ “Активна Громада” в Хмельницькому.

Свою мандрівку Швецією велоактивісти умовно розділили на 2 частини: до Стокгольму і після, адже у Стокгольмі вони влаштували аж 3 дні відпочинку. У Швеції на них чекали не лише дощі, а й величенькі та затяжні підйоми. Їхати їм доводилося сільськими дорогами, тому вони часто проїжджали повз пасовища, на яких мирно паслись корови та вівці. Однак, були дні, коли вони взагалі не зустрічали людей, а навкруги була повна тиша. Все це дарувало відчуття спокою та умиротворення.

У шведському селі Шілафорс Юлія та Сергій відвідали українську родину Мицко. Тут проживає всього 1200 людей, але воно виглядає, як крутий український райцентр майбутнього. Тут є залізнична станція, банк, пошта, 2 великі супермаркети, декілька пристойних кафе і піцерій, кінотеатр та декілька фірм, що мають власне виробництво.

швеція7

– Чудова українська родина Мицків: Володимира, Марії та їх малюка Івана-Віктора запропонували нам зупинитися в них на цілий день. Вони показали нам унікальний старовинний храм в селі Trönö, який було відновлено після пожежі (в 90-х роках). Цікавинка в тому, що відновили рівно половину храму, а інша половина залишилася без даху, такий собі open air простір, де люди слухають службу, одночасно перебуваючи і в храмі, і на вулиці. А ще тут знімали деякі сцени з відомого фільму “Дівчина з татуюванням дракона”, – розповідає Сергій Толстіхін, комунікаційний координатор ВІ “Активна Громада” в Хмельницькому.

Юлія і Сергій відвідали місцеву гору Хоргабергет. За місцевою легендою сам диявол заманював сюди молодь. Він грав на скрипці, щоб молодь танцювала так довго, доки не залишалися лише труби від ніг. За словами наших мандрівників, на верхівці гори є дерев’яна оглядова вежа, а також будиночок, в якому можна, за потреби, безкоштовно заночувати, або зготувати собі кави чи чаю.

Наступний пунктом призначення був Стокгольм! Його по праву називають одним із найкрасивіших міст Європи та містом на воді, адже він розгорнувся на 14 островах, з’єднаних 57 мостами. Найперше, що відвідали в Стокгольмі Юлія та Сергій – стара частина міста зі знаменитим Королівським палацом та кафедральним собором Стурчюркан. А також площу Сторторгет, яка є найстарішою площею міста та оточена старовинними будинками купців із кольоровими фасадами. Також тут розташований найстаріший у світі музей просто неба – Скансен. Це понад 150 будівель: будинків, церков, шкіл, майстерень, які “розповідають” про життя в країні, в часи Середньовіччя.

швеція3

Мандруючи територією Швеції Сергій та Юлія зупинялися в гостинних українців і навіть побували на найкращій молочній фермі в Швеції. Ірина та Олексій Кравчуки (українці, які переїхали сюди на заробітки) провели для них екскурсію фермою та познайомили з її власницею – Крістіною Вінблад. Крістіна отримала за свою роботу премію, а вручив її особисто Король Швеції! А Ірина та Олексій – найкращі працівники цієї найкращої ферми!

Також вони розповіли про цікаву традицію: коли корів після зими випускають на пасовища, у Швеції влаштовують свято. Конкретної дати проведення цього дійства немає, адже кожен фермер самостійно обирає коли випускати тварин на пасовище. В цей час сюди з’їжджаються жителі сусідніх населених пунктів, а власники ферм пригощають всіх молоком та булочками з корицею. Традиція отримала назву “кослепп”, що в перекладі означає “звільнення корів”. Найчастіше подивитися на тварин приїжджають діти з батьками або з дідусями та бабусями.

69173901_1259522110887049_2882110689852260352_n

У Швеції Юлія та Сергій мали зустріч з українською молоддю (частина з них народилися в Швеції, інші переїхали сюди вже в більш дорослому віці) в Стокгольмі. ГО “Українська молодь Швеції” є однією з найбільш активних українських громадських організацій в цій країні. Її члени проводять низку публічних заходів спрямованих на поширення правдивої інформації про ситуацію в Україні. Вони розповідають про Україну та ситуацію в Швеції, а також організація ділиться кращими практиками та досвідом організації громадянського суспільства Швеції.

На зустріч прийшло близько 15 молодих українців. Юлія та Сергій також поділилися своїм досвідом роботи в Україні. Вони розповідали про практики залучення громадян до вирішення питань місцевого значення, які вони використовують під час роботи на Хмельниччині. Домовилися про співпрацю з представниками ГО “Українська молодь Швеції”. Зокрема, обговорили ідеї запровадження спільних освітніх проектів/подорожей для обміну досвідом та знаннями.

швеція2

Також, у Швеції активно діють інші організації: Українська Жіноча Організація в Швеції, Українсько-шведська культурна спілка, Шведські козаки, Активні українці в Європі, Український Альянс Швеції, Українська громада у м. Гетеборг, ВАТРА – Українська Асоціація у Швеції.

Тут діє Український інститут, мета якого – за допомогою мистецьких та благодійних заходів зблизити культурний простір України та Швеції, відкрити культуру України для світу. Працівники Інституту демонструють, що Україна – країна обдарованих музикантів, художників, поетів, письменників, акторів, режисерів тощо.

Не могли велоактивісти не завітати до Посольства України в Швеції. Заради цієї зустрічі працівники посольства вийшли на роботу у вихідний день. Юлія та Сергій познайомилися з роботою посольства, дізналися про заходи, які тут організовують, про співпрацю з українськими організаціями та громадою України в Швеції.

швеція

Українці в Швеції розповіли Юлії та Сергію про цікавий метод підтримки незалежних ЗМІ в країні. Тут існує так званий “податок на телевізор” (TV-avgift). Кожна сім’я, що має пристрій, здатний приймати ТБ-мовлення, повинна сплачувати цей податок. Раніше він стягувався тільки з тих квартир, де є телевізор, незалежно від того, чи дивиться сім’я телевізор, чи він зберігається в коморі. Були, навіть, спеціальні люди, які робили поквартирний обхід тих, хто не платить цей податок, щоб перевірити, чи є в будинку телевізор.

Але з 2019 року “податок на телевізор” відмінили, тепер його повинні сплачувати всі громадяни віком від 18 років. Цей новий податок називається платою за суспільне телерадіомовлення (public service). До цієї системи (public service) входять Шведське телебачення та Шведське радіо, сюди ж входить і Освітнє радіо. Це не державне радіо та телебачення, а саме суспільне, на противагу комерційному або державному. Таким чином система Public Service фінансується всім суспільством та не залежить від жодної з політичних партій. А журналісти об’єктивно висвітлюють діяльність будь-якої влади та чиновників.

Це гарний приклад для України, як можна самостійно підтримувати незалежні засоби масової інформації. Дякуємо всім українцям, які гостинно зустрічали координаторів ВІ “Активна Громада” у своїх домівках, показували їм свої міста та ділилися досвідом.

Довідка. Веломандрівки Європою реалізовуються в рамках проекту “80 днів за сонцем”, який ініціювали велоактивісти Сергій Толстіхін та Юлія Мазур. Вони заснували ініціативу “Green Ways”, головною метою якої є розвиток зеленого туризму в сільській місцевості з залученням громади.