Естонія – шоста країна, яку відвідали велоактивісти з Хмельницького.  

Здавалося б лише нещодавно ми почали розповідати про мандрівники наших велоактивістів в рамках проєкту “80 країн за сонцем” Юлії Мазур та Сергія Толстіхіна, а вже пишемо про 6-ту відвідану ними країну з 22. Про Естонію. 

Мандрівники відвідали столицю країни – місто Таллінн, звідки паромом попливли до Фінляндії. І для цього в них було всього три дні. За словами Юлії Мазур, Естонія вразила її одразу після перетину кордону: “стало зрозуміло, що ми в іншій країні – інша архітектура, інші люди, навіть природа зовсім інша. Увагу привертають стримані будиночки без особливих прикрас, відсутність парканів, рівнострижені газони, суворіша архітектура будівель та церков і майже відсутній слід радянського минулого”. 

діаспора

– Другого дня ми планували проїхати якнайбільше, щоб на останній день залишився менший відрізок дороги і ми швидко потрапили до Таллінна. Ми дотримувалися нашого плану та й їхати було одне задоволення: погода була прохолодною з легким вітерцем – їдеш наче з кондиціонером. Дорогою ми зупинялися біля лісу, щоб назбирати чорниці, якої було дуже багато, – розповідає ініціатор проєкту “80 днів за сонцем” Сергій Толстіхін. 

Коли запаси Юлії та Сергія закінчувалися вони почали шукати місце для ночівлі. До найближчого кемпінгу було їхати довго, тому вони вирішили запитати у місцевих поради, де можна зупинитися на ніч. Як розповіли мандрівники, в першому будинку до господарів якого вони звернулися їм запропонували залишитися. Українці були прийнятті дуже гостинно, спеціально для них навіть приготували вечерю з м’ясом косулі. 

Наступного дня, сповнені сил, мандрівники вирушили до Таллінна. Дорогою їх очікувало ще одне приємне знайомство. Дізнавшися про приїзд українських велоактивістів до Естонії їм на зустріч виїхав естонський поліцейський Лаурі, який вирішив проїхатися з ними велосипедом до Таллінна. Він розповів багато цікавого про життя естонців, про свою роботу та співпрацю з українцями. Як виявилося, Лаурі веде блог з українськими новинами для естонців, щоб боротися з фейками. Він зазначив, що російська пропаганда активно діє в Естонії та намагається всіляко викривлювати новини про ситуацію в Україні. 

діаспора2

– В такій чудовій компанії ми доїхали до Таллінна. Таллінн – це кохання з першого погляду. Тут дивовижно поєднується старовина історія та сучасність. Особливо вражає добре збережене “Старе місто”, яке включене до списку об’єктів Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО. Таллінн – це вузькі вулички, ворота, численні старовинні вежі, двері будинків, які є витвором мистецтва, готичні будинки, собори, старі ринки. Це затишне місто де пахне сіллю та морем, чути середньовічну музику та гуляють приручені чайки, які можуть і їжу в вас відібрати, перевірено на собі, – розповідає велоактивістка Юлія Мазур. 

Цікаві факти про Таллінн:

  • саме тут вперше в світі було поставлено міську Різдвяну ялинку;
  • мешканці міста користуються громадським транспортом безкоштовно;
  • тут розробили службу онлайн відеоконференцій Skype і безліч інших стартапів;
  • щорічно його відвідують близько півмільйона пасажирів круїзних суден.

Пам’ятаєте велосипед, який подарували нашому президенту в Естонії? Юлія та Сергій каталися на цих велосипедах по Таллінну і вирушили на екскурсію, щоб поглянути на виробництво цих електровелосипедів. Більше того, провідним спеціалістом на цій фірмі є українець, який і показав їм підприємство.

діаспора3

У кожній країні, яку відвідали Юлія та Сергій в рамках проєкту “80 днів за сонцем” вони зустрічалися з українцями, які давно або й нещодавно переїхали з України. Вони також дізнавалися про те, як вцілому живе українська діаспора закордоном, які ініціативи реалізовує, як підтримує зв’язок з Україною. Столиця Естонії не стала виключенням і тут велоактивісти познайомилися з українцем, з людиною-легендою, Анатолієм Лютюком. 

Анатолій Кузьмич Лютюк – український митець та громадський діяч в Естонії, монах Цистерціанського монастиря в Хюланді (Норвегія) з послухом у Таллінні. Він засновник та керівник Центру української культури в Таллінні та заслужений художник України (2007). Нагороджений медаллю “За збереження історичних пам’яток” (Естонія, 2002) та орденом Білої Зірки (Естонія, 2003) та орденом “За заслуги” 3 ступені (Україна 2018).

діаспора5

– В майстерні пана Анатолія я розглядала все з цікавістю малої дитини. Тут повно всього: і креслення, і книги, і дитячі іграшки ручної роботи. Знаючи, що сюди приїздять люди зі всього світу переповнює почуття радості та гордості. Адже саме тут можна дізнатися про Україну від українців. Не з телебачення, не з інтернету, не від чужих, а саме від українців, які продовжують підтримувати культуру та традиції своєї Батьківщини в іншій країні. Це найкращий спосіб створювати позитивний імідж України у світі, – розповіла ініціаторка проєкту “80 днів за сонцем” Юлія Мазур.

Саме він у 1991 році створив першу в Естонії українську греко-католицьку церкву. А у 2002 році заснував (та нині ним керує) Центром української культури у Таллінні, який є одним із найактивніших закордонних українських культурних центрів. Тут українці відзначають усі офіційні та релігійні свята Батьківщини, збирають допомогу військовим, намагаються просувати українську культуру в країнах Балтії. На першому поверсі тут – греко-католицька церква. На другому – клас каліграфії, де дорослі і діти навчаються виводити літери.

Анатолій Лютюк облаштував тут також друкарню, де стародавнім способом створюються книжки та листівки. Власноруч, за давньою технологією, створюється папір, на який наносять літери та малюнки. Щоб відвідати Центр української культури в Таллінні, послухати лекції Анатолія Лютюка чи навчитися у нього виготовляти власноруч дитячі колиски, дерев’яні іграшки, приїздять гості з усієї Європи та навіть світу.

діаспора6

У цьому ж Центрі української культури велоактивісти зустрілися з українською громадою, а саме з представниками Конгресу українців Естонії та головою Конгресу – пані Вірою Коник. В Естонії проживає 29 тисяч українців, половина з них – у Таллінні. У всіх регіонах Естонії діють українські організації, більшість з них входять до Конгресу українців Естонії (11 товариств). 

Культурно-просвітницька робота є одним з головних напрямків діяльності Конгресу. Тут проходять Дні української культури, концерти художніх колективів, відзначають знаменні дати з історії України та життя видатних діячів культури. Також у Конгресі українців Естонії часто проводять круглі столи, організовують лекції, фотовиставки, вечори, презентації книг, акції, відзначають традиційні українські свята. Серед святкових заходів популярними є вечорниці та колядування, різдвяні концерти, майстер-класи з розписування великодніх писанок, свято матері, обряд обжинок, відзначення Дня Незалежності України та Дня Незалежності Естонії. Юлія та Сергій, у свою чергу, під час зустрічі розповіли про діяльність ВІ “Активної Громади”, про заходи які вони організовують у Хмельницькому, про розвиток екотуризму та велоактивізму в Україні. 

діаспора4

Юлія та Сергій не зі слів знають, як залучати громадян до спільного вирішення проблем в громаді. Однак, їм було цікаво дізнатися, які громадські ініціативи мають підтримку в Естонії, зокрема й серед українців. До прикладу, Віра Коник розповіла про акцію, яку вони проводили у книгарнях Естонії. Активісти проводили опис книг, в яких вони знаходили викривлені факти про Україну та домагалися вилучення цієї продукції з книгарень. Це чудова ініціатива, яка допомагає не лише Україні відстоювати правду, але й самим жителям Естонії не потрапляти в інформаційні пастки.  

Звісно, найкориснішим естонським прикладом на який варто звернути увагу Україні це досвід електронного врядування на розвиток якого Естонія впродовж останніх років витрачає в середньому до 1% ВВП. З 2006 р. тут відбувається розгортання високошвидкісних бездротових мереж і сьогодні практично вся країна покрита безкоштовним доступом до мережі Інтернет. Більше 80% громадян Естонії є активними Інтернет-користувачами. Понад 98% транзакцій купівлі-продажу та близько 95% податкових декларацій естонці здійснюють через Інтернет. У 2014 році Естонія стала першою країною, яка впровадила сервіс “електронного громадянства” для іноземців. Власник такого громадянства може дистанційно реєструвати тут бізнес, заводити банківські рахунки, сплачувати податки. 

Традиційно Сергій та Юлія зафільмували зустріч з українцями. Це та інші відео можна також переглянути на нашому ютуб -каналі.

Сподіваємося, що наша держава з кожним роком все більше перейматиме найкращі практики врядування з європейських країн, в тому числі й з Естонії. А ми в свою чергу, працюватимемо над розвитком громадянського суспільства. Дякуємо українцям, які проживають в Естонії за підтримку України у важкі часи, за допомогу, яка для нас дуже важлива.

Довідка. Веломандрівки Європою реалізовуються в рамках проекту “80 днів за сонцем”, який ініціювали велоактивісти Сергій Толстіхін та Юлія Мазур. Вони заснували ініціативу “Green Ways”, головною метою якої є розвиток зеленого туризму в сільській місцевості з залученням громади.