Антикорупційна реформа розпочалась в Україні ще у 2014 році, після прийняття Верховною Радою Закону “Про запобігання корупції”. Що було далі і що нас чекає в майбутньому ми говорили на зустрічі Клубу Активної Громади “Антикорупційна реформа в Україні”.

Спікер: Євген Воробйов, координатор юридичних проектів Bihus.Info, адвокат.

Закон 2014 року “Про запобігання корупції”, на думку Євгена, є революційним, на відміну від усіх попередніх антикорупційних законів, адже включав багато моментів, які раніше не були врегульовані. Проте, назвати його ідеальним не можна, тому на сьогодні ще йдуть поправки до цього Закону від правників, адвокатів та спеціалістів.

З чого починається антикорупція в Україні? З антикорупційних органів. Розглянемо детально їх структуру.

НАЗК – Національне Агентство з питань запобігання корупції. Базовий орган, який акумулює та передає всю інформацію. Перевіряє декларації, врегульовує конфлікти інтересів, готує висновки по правопорушеннях, проводить експертизи та ін.

НАБУ – Національне Антикорупційне бюро України. Здійснює оперативно-розшукові заходи, розслідує кримінальні правопорушення, пов’язані з корупцією, розподіляє кримінальні провадження. Налічує 220 осіб.

Національна Поліція. Має право складати протоколи щодо корупційних адміністративних правопорушень.

Органи Прокуратури, САП – Спеціалізована Антикорупційна Прокуратура. Нагляд, затвердження обвинувальних актів, здійснюють представництво, направлення до суду.

Спікер зазначив, що станом на зараз робота цих органів відносно один одного доволі регульована, спеціальними актами визначено, хто за що відповідає.

Що таке корупція?

Пояснює, які правопорушення є корупційними стаття 45 Кримінального Кодексу України. А це: 191, 262, 308, 312, 313, 320, 357, 410, а також 210, 354, 364, 364 (1),365 (2), 368 3), 369, 369 (2), 369 (3) статті цього Кодексу.

Також є адміністративні правопорушення, пов’язані з корупцією. Про них розповідає Глава 13-А, Кодексу України про адміністративні правопорушення.

А хто такі викривачі?

Це фізичні особи, які за наявності переконання, що інформація є достовірною повідомили про факти корупційного правопорушення. У повідомленні має міститись інформація про конкретну особу та представлено конкретні факти. Воно може бути подане відкрито або анонімно до НАЗК за будь-якими каналами (телефон, лист, онлайн). Протягом 45 днів викривачам повинні надати інформацію про розгляд повідомлення, в іншому випадку – викривач має право подати в суд на НАЗК.

Поняття визначається статтею 60 Кримінально-процесуального Кодексу України.

Винагороду зможуть отримати лише ті викривачі, які розкрити інформацію про себе, а розмір винагороди визначить суд.

Дякуємо Євгену за детальне роз’яснення, як мешканцям громад, міст і сіл долучитися до боротьби з корупціонерами. та інші питання!

Зі свого боку, учасники високо оцінили компетентність спікера.

Зокрема, Олег Костюченко зазначив, що “отримав нові знання в питаннях цивільної конфіскації та незаконного збагачення. Суміщення посад та відповідальності за це».

Лінк на запис розмови з Євгеном Воробйовим: https://youtu.be/PcaBugELRPA

Довідка. Клуби Активної Громади – діалог з громадянами про політичні реформи, відбуваються в рамках проекту «Право вибору», що підтримується Національним Демократичним Інститутом (NDI) за фінансування наданим Агентством США з Міжнародного Розвитку.

Примітка. Місія «Активної Громади»: досягнути добробуту через демократичний розвиток громад України. Мета на 2025 рік: активізувати та залучити щонайменше 1% громадян до участі у прийнятті рішень та просуванні реформ в Україні на системній основі для добробуту в громадах України. Ініціатива створена в межах діяльності Інституту «Республіка». Ми працюємо задля підвищення свідомої активності громадян.