В 2019 році Національним демократичним інститутом проведено загальнонаціональне опитування “Можливості та перешкоди на шляху демократичного переходу України” стосовно українських політичних партій. В ході дослідження отримали такі результати:

Значна частина українських громадян не довіряє партіям. Таке ставлення пояснюється тим, що часто-густо діяльність політичних сил йде врозріз із завданням, яке покладається на них Конституцією України. 

Вікторія Подгорна, народна депутатка і представниця робочої групи ВРУ з розробки закону про політичні партії, таку ситуацію пояснює тим, що частина положень Закону “Про політичні партії в Україні” вже застаріла. Аналіз його роботи за 20 років виявив низку гострих проблем, які критично знизили рівень довіри громадян до політичних партій.

Загальнонаціональне опитування “Можливості та перешкоди на шляху демократичного переходу України”, Національний демократичний інститут
Загальнонаціональне опитування “Можливості та перешкоди на шляху демократичного переходу України”, Національний демократичний інститут

Важливе значення також має і підхід до регулювання політичних партій, наявний в державі. Існує дві концепції регулювання:

Зауважимо, що ліберальний підхід притаманний актуальній політичній системі в Україні, а до демократично-елітарного наразі тяжіють держави ЄС.

Очевидно, що  потреба змінити партійну та політичну системи в Україні більш ніж на часі. 

Позитивні зміни в партійній системі можливі. Прийти до цього можна завдяки таким етапам:

В 2020-му році  ВІ “Активна Громада” та Центр політико-правових реформ за сприяння НДІ та підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) провели серію публічних консультацій щодо розробки законопроєкту “Про політичні партії”. До цих заходів, які охопили всі регіони України, долучились відповідальні політики,  громадські активісти та експерти.

Наступний крок – розроблення дієздатного законопроєкту. Він має сприяти еволюції політичних інститутів в Україні та створити поле для якісного партнерства, співпраці між громадянами та політичними партіями, і як результат – підвищити довіру до останніх.

“Важливо, щоб партії були зацікавлені у співпраці із виборцями не тільки під час передвиборчого процесу, а й на постійній основі. Ми хочемо запровадити нові підходи і стандарти, що сприятиме розвитку і взаємодії партій із суспільством, щоб  вони стали стрижнем демократії,  як це є у інших країнах. Поки що робота над таким документом триває,” – наголосила Вікторія Підгорна. 

Довідка. Заходи проводить робоча група Верховної Ради України з розробки закону про політичні партії в партнерстві з Всеукраїнською ініціативою “Активна Громада” та Центром політико-правових реформ за сприяння Національного демократичного інституту та завдяки підтримці Агентства США з міжнародного розвитку (USAID).

Примітка. Всеукраїнська ініціатива “Активна Громада” – об’єднання людей та громадських рухів задля самоорганізації та участі у розв’язанні місцевих проблем. Ініціатива створена в рамках діяльності Інституту “Республіка”.