На тренінгах “Активної Громади” ми вже говорили про роль помічника нардепа. А тепер з’ясуємо, чим займається помічник депутата місцевої ради. Олександр Солонтай, експерт Інституту Політичної Освіти, детально відповів на такі запитання:

  • роль помічника депутата місцевої ради;
  • чим він відрізняється від помічника народного депутата;
  • чому так багато вакансій на цю посаду і вони досі не закриті.

Ділимось ключовою інформацією з тренінгу.

Помічники це команда депутата місцевої ради. Так виглядає процес формування команди:

Мотивація помічника

“Помічники — це такі ж самі, як депутати, місцеві люди, які хочуть змін та реалізовувати певні проєкти. Вони працюють над розвитком своєї громади” — розповідає Олександр Солонтай.

Позиція помічника депутата місцевої ради з’явилась лише 15 років тому. Експерт каже, що через навантаженість депутат потребував офіційної команди. 

На законодавчому рівні діяльність помічника регулює Закон “Про статус депутата місцевих рад” (ст. 29-1). В окремих громадах положення про помічника-консультанта регулює деталі. Олександр Солонтай зазначає, що це положення може надати помічнику майже ті самі повноваження, що є в депутата. Крім можливості голосувати на засіданні ради, звісно.

Рівні помічників

Яка одна з головних відмінностей між помічниками нардепів та депутатів місцевих рад?

У великих містах є тенденція брати помічників на оплату. Особливо коли це стосується приймання громадян — складної частини депутатської діяльності. 

Підсумуємо: помічник депутата місцевої ради — це активна людина, яка добре знається на житті своєї громади. Може йти на цю посаду через прагнення змін або інтерес до такого досвіду. Фактично може отримати ті ж самі повноваження, що й депутат, крім можливості голосувати на засіданнях.

Довідка. Захід відбувається за підтримки Національного Демократичного Інституту (NDI).

Примітка. Місія «Активної Громади»: досягнути добробуту через демократичний розвиток громад України. Мета на 2025 рік: активізувати та залучити щонайменше 1% громадян до участі у прийнятті рішень та просуванні реформ в Україні на системній основі для добробуту в громадах України. Ініціатива створена в межах діяльності Інституту «Республіка». Ми працюємо задля підвищення свідомої активності громадян.

Авторка: Діана Делюрман, менеджерка по роботі з Telegram та Tik-Tok ВІ “Активна Громада”