Бажаєте змінити місто, район або ОТГ на краще, але не впевнені, що отримаєте достатньо підтримки та коштів для реалізації вашого проєкту? Тоді зверніться до бюджету участі.

Бюджет участі – це демократичний процес, який дозволяє кожному жителю міста або ОТГ брати безпосередню участь в розподілі фінансів місцевого бюджету. Ви можете розробити власний проєкт, долучитися до конкурсу та перемогти в голосуванні. Щоб зробити внесок у вдосконалення вашого середовища, не обов’язково  пропонувати власні ідеї, важливо також підтримувати ті чи інші ініціативи своїм голосом. 

Бюджет участі – це ефективний інструмент для розвитку не лише таких великих міст, як Київ чи Львів. Одним з успішних прикладів є місто Краматорськ. Торік містяни подали 61 проєкт, з яких до етапу голосування дійшло 31 ініціативи. Найбільше голосів зібрало 10 проєктів, і наразі всі вони реалізовані. 

Оскільки місцеві жителі Краматорську найбільше переймаються станом освіти, координатор ВІ “Активна Громада” Олександр Іванов лобіював ведення в цільову програму місцевого бюджету міста саме шкільного громадського бюджету (ШГБ).

Чому окремий шкільний громадський бюджет є важливим?

  • з більшою кількістю ресурсів школи отримають ремонт, техніку та інші необхідні речі для комфортного навчання наших дітей;
  • демократичність громадського бюджету зробить і процеси змін в школах більш прозорими та чесними;
  • авторами проєкту ШГБ мають бути учні. Це не лише дозволяє почути голос тих, кого безпосередньо стосуються зміни, але й вчить дітей вже з сьомого класу реалізовувати власні ідеї, взаємодіяти з місцевою владою, голосувати.

Як це працює? Всередині школи ініціативні групи молоді подають свої проєкти на конкурс (близько 3-4 на школу) та в разі перемоги отримають можливість втілити свої задуми в життя.

Програмі шкільного громадського бюджету виділено 1,5 млн грн. “Цього більше, ніж достатньо для реалізації проєкту” – каже Олександр Іванов.

Примітка. Місія “Активної Громади”: досягти добробуту через демократичний розвиток громад України. Мета на 2025 рік: активізувати та залучити щонайменше 1% громадян до участі у прийнятті рішень та просуванні реформ в Україні на системній основі для добробуту в громадах України. Ініціатива створена в межах діяльності.