Парламентська експертна робоча група з питань конституційного реформування та міжфракційне об’єднання “За конституційну реформу та ефективну владу” в партнерстві з Центром політико-правових реформ, Реанімаційним пакетом реформ та Всеукраїнською ініціативою “Активна Громада” від Інституту “Республіка” запрошує зацікавлених народних депутатів, представників влади, політичних партій, науковців та активних громадян на публічні консультації щодо змін до Конституції України.  

Конституція – це суспільний договір, до процесу обговорення якого мають бути залучені всі групи суспільства. На жаль, попередні зміни до Конституції були здебільшого внесені без широкого суспільного діалогу, багато конституційних ініціатив президентів напрацьовувалися в закритому від суспільства режимі та в результаті не були підтримані Парламентом. Тож ми прагнемо змінити цю невдалу традицію і залучити за ініціативи парламентарів якомога ширше коло громадян до обговорення Конституції  України.

Пропозиції, зауваження та коментарі щодо проблем конституційного регулювання, озвучені та обговорені в ході публічних консультацій, будуть враховані в процесі підготовки відповідних законопроектів. 

ВСТУП

Однією з ключових задач Конституції України є захист прав громадян через чітке обмеження владних повноважень. На жаль, на сьогоднішній день значна частина українців вважає, що немає жодних способів захистити свої права. Так, за дослідженням дослідженням Фонду “Демократичні ініціативи” імені Ілька Кучеріва в 2020 році українці оцінили рівень дотримання прав людини в країні як нижчий за середній. В той же час 22 % респондентів вважають, що в Україні взагалі немає способів захистити свої права. Лише 20 % опитаних успішно захищали свої права, а 40 % намагалися їх захистити, але ці спроби були марними. Дана ситуація ілюструє негативний стан реалізації прав громадян, а отже ставить під сумнів виконання ряду норм Конституції.

Окрім того, наприкінці 2020 року загострилися конституційні проблеми, пов’язані з вадами конституційності окремих положень законів при проведення реформ. Зокрема антикорупційна реформа, децентралізація, реформа незалежних регуляторів об’єктивно потребують змін до Конституції. Інакше даний стан речей може призвести до конституційної кризи. 

Після Революції Гідності нам так й не вдалося удосконалити змішану форму правління з метою встановлення балансу гілок влади.

Відповідно дана ситуація показує актуальність широкого обговорення змін до Конституції як з експертним середовищем, так і з залученням широкої громадськості.

У грудні 2020 року народні депутати схвально відреагували на пропозиції незалежних експертів-конституціоналістів створити експертну робочу групу з конституційного регулювання та почати говорити комплексно про проблеми конституційного регулювання. На сьогодні робоча група у ВРУ сформувала Зелену книгу проблем та готова виносити її на експертне та широке обговорення. 

ПРО КОНСУЛЬТАЦІЇ

Хто проводить? 

Парламентська експертна робоча група з питань конституційного реформування та міжфракційне об’єднання “За конституційну реформу та ефективну владу” в партнерстві з Центром політико-правових реформ, Реанімаційним пакетом реформ та Всеукраїнською ініціативою “Активна Громада” від Інституту “Республіка” за підтримки Національного Демократичного Інституту та завдяки підтримці Агентства США з міжнародного розвитку (USAID). 

Мета публічних консультацій: створити простір для збору думок від представників депутатського корпусу, політичних партій, громадських та наукових кіл щодо конституційних проблем (зокрема, розподіл повноважень різних гілок влади:  виконавчої, судової та законодавчої) для створення Зеленої книги конституційної реформи (опису проблем конституційного регулювання). 

Надалі на основі результатів даних консультацій відбудеться наступна частина конституційного процесу – розробка Білої книги (запропоновані варіанти вирішення проблем, що зафіксовані в Зеленій книзі) та наступні серії консультацій, результати яких стануть основою майбутнього комплексного законопроекту.

З ким консультуються? 

 • Народні депутати України;
 • Державні службовці;
 • Представники парламентських та позапарламентських партій;
 • Представники наукової спільноти, насамперед конституціоналісти;
 • Представники громадських організацій, активні громадяни;
 • Представники органів місцевого самоврядування та місцевої влади;
 • Представники бізнесу.

Про що консультуються? Проведення публічних консультацій передбачає вивчення та оцінку позицій заінтересованих сторін щодо основних проблем у сфері  Конституції. Проблеми детальніше виписані в частині тем консультацій. 

Де та коли проходитимуть консультації? 

Усі консультації відбуватимуться на платформі  ZOOM та охоплюють усі регіони України протягом листопада – грудня 2021 року. Консультації відбуватимуться за таким графіком:

 1. 9 листопада. Тема: “Проблеми конституційного регулювання Парламенту”;
 2. 15 листопада. Тема: “Проблеми конституційного статусу Президента України”;
 3. 29 листопада. Тема: “Проблеми конституційного регулювання виконавчої влади”;
 4. 7 грудня. Тема: “Проблеми діяльності Конституційного Суду України”;
 5. 13 грудня. Тема: “Зміна Конституції України: проблеми  практики”.

Після реєстрації організатори надішлють учасникам лист-запрошення з посиланням на подію в ZOOM. Заявки, що надійдуть після дати завершення реєстрації, розглядатись не будуть. Організатори також залишають за собою право відмовити в участі, якщо зареєстрованих буде більше ніж 120 осіб, або зареєстровані не відповідають виписаним критеріям учасників (якість описаної мотивації участі у консультаціях), що зазначені вище в даному документі.

 Про що можна дізнатись під час консультацій? Під час заходів  можна буде ознайомитися з концептом Зеленої книги, який був напрацьований робочою групою ВРУ. 

Формат консультацій: 

Консультації проводитимуться у форматі онлайн-зустрічі з представниками заінтересованих сторін.

Захід складатиметься з кількох послідовних сесій:

 • Презентація Зеленої книги
 • Робота учасників консультації в групах
 • Презентація та обговорення результатів роботи у групах
 • Підбиття підсумків

         Теми, що виносяться на обговорення в рамках консультацій:

 1. Проблеми конституційного регулювання Парламенту
 2. Проблеми конституційного статусу Президента України
 3. Проблеми конституційного регулювання виконавчої влади
 4. Проблеми діяльності Конституційного Суду України
 5. Зміна Конституції України: проблеми  практики

Результат серії публічних консультацій:

За результатами проведення серії публічних консультацій організаторами буде підготовлено аналітичний звіт. Робоча група ВРУ врахує висновки, зроблені в результаті консультацій, під час підготовки фінальної версії Зеленої книги – переліку проблем. 

На основі Зеленої книги робоча група розпочне напрацьовувати концепцію Білої книги – рішень та розпочне нову серію консультації за участі заінтересованих сторін.