Кампанія «Задай курс владі» реалізується за підтримки Національного Демократичного Інституту (NDI). Мета цього проєкту – роз’яснити громадянам про:

  • децентралізаційні процеси; 
  • функції місцеві ради;
  • повноваження місцевих депутатів та голів громад;
  • способи наповнення бюджетів, 
  • інструменти впливу та взаємодії громади та влади, 
  • дієві методи участі у формуванні місцевих політик через інструменти участі, органи самоорганізації населення, ініціативні групи, тощо.

В результаті діяльності цього проєкту громадяни як отримали знання щодо функціонування ОМС, так і долучились до визначення пріоритетних векторів розвитку громад. Реалізація даної кампанії приносить користь і громадянам, і місцевій владі, робить місцеві політики якіснішими, а довіру між громадяни та владою – більшою.

За словами учасників, інформація, яка подавалась координаторами «Активної Громади», щодо реформи децентралізації та функціонування ОМС, є дуже цінною, оскільки мешканцям бракує доступної та зрозумілої інформації, адже мало хто має змогу прочитати та зрозуміти нормативно-правові акти, а сайти місцевих рад рідко оновлюють інформацію, а якщо оновлюють – то подають її незручним та незрозумілим для сприйняття чином. Крім того, мешканцям громад (особливо сільських і селищних), їх громадсько-політичній просвіті приділяється мало уваги як на загальнонаціональному рівні, так і громадськими організаціями, які здебільшого працюють лише на аудиторію великих міст. Тож ВІ “Активна Громада” вирішила сфокусувати увагу на просвіті громадян задля ефективного розвитку громад, покращення взаємодії між громадою та владою, підвищення рівня комунікаційних навичок задля подолання проблемних питань в середині громад.

У 2020 році проведення освітніх заходів відбувалось з найбільшими складнощами, які не мали місця в попередні роки діяльності. Адже епідемія COVID-10 внесла свої корективи, а ініціатива була змушена перебудовувати формат роботи та програму заходів. Однак, Активній Громаді вдалося швидко налагодити роботу в онлайн-режимі, а долучитися до заходів змогла більша кількість громадян, адже для цього потрібні були лише комп’ютер, інтернет та заповнена на захід онлайн-форма.

Неочікуваним результатом для нас було те, що наші активності мали гарний вплив навіть на ті громади, які не брали участь у нашому проєкті. Через інформаційні матеріали та соціальні мережі про цей проєкт дізналися багато людей, з якими ми ніколи не співпрацювали раніше. 

Під час діяльності кампанії в кожній з громад, де ми працюємо, сформували «Карти Розвитку Громад», які будуть взяті в роботу новообраними депутатами та головами місцевих рад радами. Ми розраховуємо, що спільними зусиллями ініціативних груп та новообраних депутатів, які взяли на себе зобов’язання виконувати ці Карти надалі будуть виконані на максимальний відсоток. 

Варто згадати серед досягнень і той факт, що в рамках освітніх заходів мешканцям громад залучені експерти та координатори ініціативи у регіонах надали багато практичної інформації, завдяки якій вони краще розуміють функціонування ОМС та зможуть ефективно взаємодіяти з владою.

Вихідні анкети учасників наших освітніх заходів свідчать про їх актуальність і ефективність. Учасники відзначали тренінги в середньому на 9-10 балів і це з 10 максимальних! Дуже позитивні відгуки отримали і сформовані нами «Карти Розвитку Громади»

Їх якість та всеохопність відмітив експерт Інституту Політичної освіти Олександр Солонтай: “Сформовані карти містять як поточні важливі проблеми, так і далекоглядні стратегічні рішення, важливі для подальшого розвитку громади”

В ході реалізації проєкту “Задай курс владі” ми отримали чимало неочікуваних «історій успіху». Приміром,  ініціативні групи, які формувались на заходах, активно продовжували свою роботу під консультаційним супроводом і допомогою координаторів. Приміром в Іршаві міська рада взяла до уваги дві петиції від мешканців, в Ольгінській громаді було створено Молодіжний простір, в Опішнянській громаді група домоглась виконання кількох позицій «Карт Розвитку Громади» ще на етапі її формування.