Інститут “Республіка” через мережу “Активна Громада”, починаючи з 2015 року, працює над посиленням участі громадян у прийнятті рішень щодо активізації громадян та впровадження важливих для суспільства реформ. Ми вже маємо базу історій успіху з регіонів по всій Україні, які демонструють, як завдяки спільним зусиллям можна творити реальні зміни у своїх громадах. Сьогодні звертаємо вашу увагу на чудові ініціативи, які втілюють на Донеччині.

Благоустрій

У цьому році небайдужі містяни займались очищенням водойм Волноваського району. Приходили сім’ями, – всупереч критичним твердженням, що нікого взагалі не буде.

Координаторка ВІ “Активна Громада” в м. ВолновахаЯна Твереза, зазначає, що на початку було більше охочих. Але з часом виокремилась стійка ініціативна група, яка вже підготувала власний проєкт на Бюджет участі.

Команда, що очистила ставок

Тепер ставки набагато чистіші! А від цього, за словами координаторки, навіть смітити почали менше.

Жителі громад Волноваського району самоорганізовувались і задля благоустрою свого подвір’я. Все починалось з прибирання невеличкої ділянки клумби, а тепер містяни з усієї вулиці регулярно збираються на толоки. “А ще чаюють і підтримують одне одного”, – розповідає координаторка ВІ “Активна Громада” в місті Волноваха. 

А близько 4 школи в смт Новотроїцьке ще торік висадили фруктовий сад. Тепер небайдужі містяни продовжують працювати над благоустроєм. У цьому активістів підтримують місцеві підприємці.

Школярі висаджують дерева

Розвиток спорту в Ольгінській громаді

В Ольгинській громаді вже давно міркували над розвитком спорту. Вирішили почати з фітнес-клубу, який тут працює вже два роки. Місцевий підприємець допоміг відремонтувати приміщення занедбаної будівлі. Згодом ініціативна група написала грантову заявку і отримала фінансування.

А так в селі Новотроїцьке проводили відкрите тренування для усіх охочих.

У 2021 в громаді створили дитячий гурток з футболу. Сьогодні вже дві групи дітей відвідують футбольну секцію. А тепер облаштовують зал для гуртка з вільної боротьби.

За ініціативою місцевих жителів в Ольгинській громаді створили гурток з самооборони для жінок. Активісти комунікували з владою, тож змогли отримати фінансування для втілення ідеї.

Суспільство

Ще один чудовий приклад – розвиток цифрової грамотності. Тут для молоді започаткували курс з блогінгу та роботи з соціальними мережами. Згодом провели тренінги для депутатів та молодіжної ради в Селидівській громаді. Практичними знаннями також ділились з представниками культури з Хлібодарівську та Ольгинської громади.

А для популяризації бібліотек активісти з Волновахи разом з місцевою майстринею запустили конкурс для молоді району. Для участі потрібно було прочитати книгу, намалювати свої враження і поділитись світлиною в соцмережах, відмітивши бібліотеку. І на цьому зупинятись не збираються: планують конкурс до Нового року!

Підсумки

Безперечно, великі ініціативи починаються з маленьких кроків. На цьому етапі найбільш вагомою є вмотивована команда. Але для ефективної реалізації ідей важливо шукати партнерів.

У втіленні гарних ініціатив немає єдиного правильного шляху. Це можуть робити небайдужі жителі громади самотужки. Або ж їх підтримають підприємці, місцева влада, міжнародні організації та фонди. Крім того, фінансування можна знайти через такі інструменти демократії, як Громадський бюджет.

Примітка. Місія «Активної Громади»: досягнути добробуту через демократичний розвиток громад України. Мета на 2025 рік: активізувати та залучити щонайменше 1% громадян до участі у прийнятті рішень та просуванні реформ в Україні на системній основі для добробуту в громадах України. Ініціатива створена в межах діяльності Інституту «Республіка». Ми працюємо задля підвищення свідомої активності громадян.

Авторка: Діана Делюрман, менеджерка по роботі з Telegram та Tik-Tok ВІ «Активна Громада».