На цьому тижні стартувала Школа “Активної Громади” з антикорупційних інструментів впливу. Спікером серії тренінгів став Сергій Миткалик, голова правління ГО “Антикорупційний штаб” та заступник Голови Громадської ради при НАЗК.

Перші тендери запровадив Петро Порошенко, коли він був міністром економіки.  Однак з 2008 до 2013 року цю систему намагалися послабити. Один з яскравих прикладів — підготовка до Євро 2012, під час якої тендери не охоплювались системою Prozzoro та часто-густо були корупційними. Натомість у 2014 році з’являється закон “Про здійснення державних закупівель”, а ще за два роки — “Про публічні закупівлі”.

Розберімось в основних поняттях.

Як відбуваються спрощені закупівлі та відкриті торги?

Під час аукціону перемагає той, хто запропонує найменшу ціну за свої послуги чи товари. Однак саме на цьому етапі найчастіше трапляється корупція. Наприклад, закупівельних хоче придбати послуги свого кума, хоча той пропонує дорожчу ціну. До оголошення переможців відбувається кваліфікація торгів, під час якої замовник перевіряє, чи відповідає пропозиція зазначеним раніше вимогам. Тоді закупівельники може умисно забракувати потенційного переможця, навіть коли проблеми не такі істотні.

Однак в учасників є 24 години для усунення недоліків. Ба більше, договір укладається щонайменше десять днів, тож за цей період учасники можуть оскаржити рішення до АМКУ.

Види закупівель та порогові ціни

Як зазначає Сергій Миткалик, за часів Януковича у 2012 році 60% бюджетних коштів на тендерах розкрадалося. Однак від старту роботи Prozzoro спостерігається позитивна тенденція. Так, цей показник впав до 10-20%, а в деяких випадках корупція взагалі відсутня.

Однак треба залишатись пильними. Тож розгляньмо основні індикатори корупції.

https://bi.prozorro.org/

А детальніше про реальні кейси корупції на тендерах в записі тренінгу: https://youtu.be/7WRuopqCkK0

Довідка. Заходи відбуваються в рамках проєкту “Право вибору”, що підтримується Національним Демократичним Інститутом (NDI) за фінансування наданим Агентством США з Міжнародного Розвитку.

Примітка. Місія «Активної Громади»: досягти добробуту через демократичний розвиток громад України. Мета на 2025 рік: активізувати та залучити щонайменше 1% громадян до участі у прийнятті рішень та просуванні реформ в Україні на системній основі для добробуту в громадах України. Ініціатива створена в межах діяльності.