Іноді потрібно спробувати пожити в декількох країнах, щоб знайти саме ту, яка буде найбільш комфортною та затишною для життя.

Марина Манченко народилася та виросла у Києві. Жила у Чехії, Таїланді та Бельгії, а останні шість років проживає на півдні Італії у місті Палермо. У 2019 році Марина захистила докторську роботу з прав людини в університеті Палермо. Наразі працює у NGO, де займається проєктами, які стосуються вищої освіти, жінок в науці та міграції. Пише статті про життя в Італії та активне громадянство для українських та міжнародних порталів.

Разом з нею поговоримо про життя на Сицилії, громадянське суспільство на острівній Італії та українців у Палермо.

Шлях до Сицилії

Певний час Марина жила в Таїланді, потім повернулася до України. По поверненню вона роздумувала: хоче залишитися на Батьківщині чи пожити ще десь, адже її тягло в екзотичні місця, наприклад до Північної Африки. Тож вона почала шукати волонтерські програми, згодом натрапила на пропозицію від Європейської волонтерської служби поїхати до Сицилії. 

Сицилія виявилася дивовижним місцем, адже цей острів в минулому був периферією між культурою Європи та культурою Північної Африки, що знайшло свій відголос в архітектурі, менталітеті та традиціях. Марина працювала в офісі проєкту, який займався питаннями міграції і загалом пробула на Сицилії рік. Після закінчення контракту знову повернулася в Україну. Однак зрозуміла, що хоче таки продовжити роботу на Сицилії, адже її зачарував острів, а робота прийшлася до душі. Тому Пані Марина подала заявку до університету в Палермо, отримала стипендію і повернулася до свого сонячного острова.

Українська діаспора на Сицилії

Як відомо, українська діаспора в Італії доволі значна, однак на Сицилії, особливо у Палермо, кількість українців не дуже велика. На острові немає централізованого об’єднання, яке б збирало діаспору на свята, різноманітні заходи чи організовувало б освітні гуртки. Проте Марина та інші представники української діаспори плекають бажання такий орган самоорганізації створити.

“Загалом тут не дуже багато українців, частіше всього чомусь зустрічала людей з Херсону. В Палермо українська діаспора поки що порівняно маленька, в той час як в місті Трапан, для прикладу, є орган самоорганізації української діаспори. Як я бачила, то вони проводять різноманітні свята, вечори української культури. Є надія що після карантину, який в Італії більш жорсткий, аніж в Україні, зможу поїхати до Трапена і  познайомитися з тамтешніми українцями”, – розповідає Марина.

Адаптуватися до життя в Італії Пані Марині вдалося доволі швидко, адже острів привітний до іноземців. Крім того, програма, за якою вона поїхала до Палермо і університет, в якому навчається турбуються про безпеку та добробут своїх людей. 

Самі ж італійці дуже привітні і комунікабельні, що теж полегшує адаптацію, сприяє побудові теплих відносин між українцями, які переїхали до Сицилії, та італійцями.

Громадянське суспільство у Палермо

У місті є велика кількість громадських та культурних організацій, які забезпечують жителям міста мати можливість розвивати свою спільноту, реалізовувати прогресивні ідеї та покращувати життя свого міста. Також громадянам Палермо пощастило обрати хорошого мера, який відкритий до пропозицій, сприяє заохоченню до роботи іноземців, підтримує розвиток багатьох сфер життя громади.

Місцева влада постійно організовує зустрічі з населенням, мер часто консультується з місцевими жителями щодо питань, які мають на меті принести якісь зміни в побут міста. Наприклад він запросив на зустріч американських студентів, які вивчали питання міграції, аби обговорити з ними проєкти, які можна реалізувати в цьому напрямку.

В Палермо не можливі незаконні забудови чи такі, які б порушили історичний комплекс міста. Також у Палермо є громадська організація, яка займається питаннями реконструкції будинків, що мають історичну цінність, однак знаходяться в аварійному стані. Тому ця організація, спільно з активними громадянами, збирає кошти та заохочує місцеву владу до відбудови культурних надбань.

Примітка. Місія «Активної Громади»: досягти добробуту через демократичний розвиток громад України. Мета на 2025 рік: активізувати та залучити щонайменше 1% громадян до участі у прийнятті рішень та просуванні реформ в Україні на системній основі для добробуту в громадах України. Ініціатива створена в межах діяльності Інституту «Республіка». Ми працюємо задля підвищення свідомої активності громадян.