Global Innovation Index 2020 року показує країни, в яких підтримка інновацій відбувається на рівні держави. В першу п’ятірку увійшли Швейцарія, Швеція, США, Великобританія та Нідерланди, що представляють держави з високим рівнем
розвитку економіки та впровадження інновацій. Україна ж посіла 45-те місце серед 131 країни світу даного індексу. Натомість у рейтингу інноваційних економік-2020, який склав Bloomberg, Україна опустилася на 3 сходинки в порівнянні з 2019 роком і посіла 56 місце серед 60 країн. Рейтинги показують рівень викликів і важливість вже сьогодні знаходити рішення для розвитку
інновацій та, як наслідок, розвитку економіки країни в цілому.

Уряди економічно розвинутих країн ініціюють державні закупівлі інноваційних розробок із подальшим впровадженням їх у муніципалітетах, державних та комунальних підприємствах. Механізм державних закупівель чітко прописаний і не лише відкриває шлях для інноваційних продуктів, а й стимулює розвиток інновацій.

В Україні ж на сьогодні майже відсутня практика державної закупівлі інновацій. Державні установи не довіряють інноваційним рішенням як таким, не дбають про рівень безпеки цих розробок, оскільки часто глибоко не досліджують їх користь.
Держава та інноваційна екосистема в Україні – це два різні світи, які практично не мають точок перетину.

Тема державних закупівель інновацій є надзвичайно важливою і потребує законодавчого врегулювання, оскільки економічний прогрес важко уявити без розвитку та впровадження наукових розробок, інноваційних продуктів.

Вирішити дану проблему може інноваційне партнерство у державних закупівлях. Учасники публічних консультацій обговорили виклики даної сфери, інструменти закупівель інновацій, що можуть існувати в Україні, ризики та перші кроки, які варто втілити.

Публічні консультації «Закупівля інновацій в Україні» були проведені Комітетом Верховної Ради України з питань цифрової трансформації в партнерстві з Всеукраїнською ініціативою «Активна Громада» від Інституту «Республіка» в межах Програми USAID РАДА, що виконується Фондом Східна Європа.

Консультації являли собою два ідентичних обговорення на платформі Zoom 20 та 22 квітня 2021 року та відрізнялись учасниками з різних цільових аудиторій зусіх областей України, а саме представниками:

  • Профільних органів державної влади та державних підприємств;
  • Органів місцевого самоврядування та місцевої влади;
  • Інноваційних підприємств;
  • Наукових інститутів, університетів, конструкторських бюро;
  • Профільних громадських організацій, зокрема Асоціації міст України,
  • Асоціації відкритих міст України та ін.

Цей документ є детальним звітом про проведення серії публічних
консультацій на тему закупівлі інновацій в Україні.

У цьому документі представлено детальний опис етапів підготовки, методології організації та проведення публічних консультацій, аналіз масиву даних, отриманих з урахуванням пропозицій, зауважень та коментарів цільових груп, напрацьованих під час їх роботи в групах.
Пропозиції, зауваження та коментарі, озвучені та обговорені в ході публічних консультацій, будуть враховані в процесі підготовки відповідного проєкту закону.

Детальніше у звіті: