Добра новина про дерева та інші рослини: за останні 5 років їхня кількість в Україні зросла на 17%! Однак, є проблеми, які заважають органам місцевого самоврядування ефективно дбати про зелені зони. Йдеться насамперед про відсутність чітких програм збереження зелених насаджень у 53% міст та 94% селищ та сіл. Такі документи передбачають інвентаризацію та паспортизацію зелених зон. Це дозволяє місцевій владі якісніше піклуватись про довкілля, що є її безпосередньою відповідальністю

А що робити, якщо у вашій громаді є захаращені зелені зони, на стан яких місцева влада не звертає уваги? Розберімось далі.

Статус вирішує?

З департаменту екології Київської обладміністрації ми отримали відповідь, що місцева влада зобов’язана займатися благоустроєм навіть тих ділянок, що не мають правого статусу парку чи скверу. Тож якщо належний догляд відсутній, то ви маєте право звернутись із заявою до органів місцевого самоврядування (голова населеного пункту чи обладміністрації, голова Департаменту екології ОДА, тощо). Тут ви знайдете основні вимоги до її оформлення.


Однак зауважимо, що відсутність правого статусу може загрожувати втратою цінних зелених зон. За таких умов забудовники не цураються знищувати насадження, на місці яких виростають багатоповерхові ЖК. Однак досвід багатьох природоохоронних організацій свідчить, що небайдужі люди готові боротися за довкілля, яке є надбанням усіх громадян. Так,  активісти Костянтин Коновал, Людмила Бей та  Володимир Бохняк з організації зі збереження цінної зеленої зони на березі Дніпра найкраще рішення вбачали у створенні офіційного парку “Прибережний”.

Навіщо потрібні парки?

Якщо ділянка із зеленими зонами має офіційний статус парку, то місцева влада зобов’язана знайти підприємство, яке буде доглядати за нею. Це дозволяє зберегти рослини та запобігати розвитку їхніх захворювань. Також це можливість створити території для рекреації, де буде чисто, безпечно та комфортно. І, звісно, це один зі способів захистити зелену зону від забудови, винищування чи засмічення. 

Ось декілька функцій парків: 

 • збереження цінних природних та історико-культурних комплексів;
 • туризм, відпочинок та рекреація;
 • екологічна просвіта.

Зауважимо: коли ми говоримо про важливість набуття статусу парку, ми маємо на увазі невеликі ділянки зелених насаджень, а не ліси. Організація “ЧЕСНО” докладно описала проблеми, які можуть спричинити рішення щодо перетворення лісів на парки.

Як сприяти тому, щоб ділянка стала парком?

Якщо ділянка із зеленими насадженнями несе цінність, то їй варто надати  статус об’єкту природно-заповідного фонду. Це може бути ландшафтний парк, якщо важливими є саме природні об’єкти, або штучно створені комплекси, як-от дендропарки чи пам’ятки садово-паркового мистецтва. 

В цій справі доведеться докласти чимало зусиль. Як зазначає активіст створення парку на березі Дніпра Костянтин Коновал, “якщо ти сам не будеш оббивати пороги кабінетів, ніхто нічого не зробить”. Тож запасайтеся терпінням та захищайте довкілля!

Спосіб 1. Клопотання до органів місцевого самоврядування про необхідність надання природоохоронного статусу. Ефективніше буде звернутися від громадської організації, ще краще якщо вона є природоохоронною. 

Тут знайдете приклад заяви. Крім цього, клопотання супроводжується додатковими матеріалами:

 • наукове обґрунтування необхідності створення парку (клацніть, щоб побачити орієнтовний зміст обґрунтування; а також хороший приклад);
 • дані про локацію, розміри, характер використання, власників та користувачів природних ресурсів;
 • картографію;
 • можливі також фотознімки.

За даними сайту Громадської кампанії “Збережемо українські степи!”, обґрунтування має бути підписано вченими, координатором по створенню заповідних об’єктів вашої організації та головою  організації. Підписи науковців мають бути завірені канцелярією наукових установ, де вони працюють.

Матеріалами, які доповнюють обґрунтування можуть бути характеристика історико-культурної цінності території, його етнографічне значення, сучасний стан та перспективи розвитку рекреації та народних промислів.

Крім цього, треба перевірити на Кадастровій карті, чи розташовані зелені насадження на землі комунальної власності. Якщо земля орендується, то розв’язати це питання складніше. Але історія парку “Прибережний”, який ми раніше згадували, почалась як раз з того, що активісти домоглися розірвання договору з орендарем, що порушував норми законодавства.

Спосіб 2. Парки в Києві.

В столиці можна звернутися з ініціативою щодо створення зеленої зони. Ось алгоритм дій:

 • звернутися до Департаменту земельних ресурсів КМДА з проханням надати висновок, чи можливо на обраній ділянці створити зелену зону;
 • після отримання висновку, написати заяву до постійної комісії КМДА з питань екології, в якій ви розповідаєте про ініціативу;
 • додати до неї плани-схеми розташування зеленої зони;
 • також треба надати витяг з міського земельного кадастру.

Активіст Костянтин Коновал зазначає, що буде добре, якщо ви знайдете комунальне підприємство, яке буде готове піклуватись про зелену зону. Загалом міська влада має знайти компанію, що візьме парк на свій баланс, але ви матимите перевагу, якщо зробите це раніше.

Спосіб 3. Громадський бюджет.

Громадський бюджет — це демократичний інструмент, що дозволяє громадянам вплинути на те, куди піде частина грошей з місцевого бюджету. Ви можете подати концепт парку на конкурс у вашій громаді. Якщо отримаєте достатньо голосів, то ділянка обов’язково набуде природоохоронного статусу, а також отримає фінансування з бюджету.

Для цього вам треба попрацювати над проєктом, концепцією парку та кошторисною документацією. Обов’язково зафіксуйте на фотознімку, якщо зелена зона піддається порушенням чи засміченню. Тут ви знайдете детальну інструкцію з заповнення проєктної заявки, а також розрахування бюджету. На різних етапах підготовки проєкту може стати в пригоді ця громадська ініціатива, яка перемогла на конкурсі та наразі реалізується.

Сподіваємось, наші рекомендації допоможуть вам у створенні парку та збереженні довкілля України!

Примітка. Місія “Активної Громади”: досягти добробуту через демократичний розвиток громад України. Мета на 2025 рік: активізувати та залучити щонайменше 1% громадян до участі у прийнятті рішень та просуванні реформ в Україні на системній основі для добробуту в громадах України. Ініціатива створена в межах діяльності Інституту “Республіка”. Ми працюємо задля підвищення свідомої активності громадян.