Звітування депутатів

Згідно зі статтею 16 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» депутат місцевої ради періодично, але не рідше одного разу на рік, зобов’язаний звітувати про свою роботу перед виборцями відповідного виборчого округу, об’єднаннями громадян. 

Порядок звітності депутатів Якимівської громади зазначений в Регламенті роботи Якимівської селищної ради Якимівського району Запорізької області, ухваленому рішенням Якимівської селищної ради від 17 грудня 2020 року №3 «Про затвердження Регламенту Якимівської селищної ради». Відповідна стаття, що регламентує звітування депутатів, дослівно повторює текст закону: «Розділ IV. Глава 1. Стаття 112. Депутат періодично, але не менш як один раз на рік, зобов’язаний звітувати про свою роботу і роботу ради перед виборцями, громадськими об’єднаннями».

Варто зазначити, що депутатський корпус має досвід звітування: на офіційному сайті Якимівської селищної ради були опубліковані депутатські звіти за попередні роки. Втім, зараз громада має оновлений сайт, і публічне звітування на його базі ще не відбувалось.

Що ж стосується звітування депутатів Якимівської селищної ради у 2020 році? Оскільки депутати приступили до своїх повноваження лише в листопаді 2020 року, тому й звітування за цей рік вони не проводили. 

Наразі в Якимівській селищній раді 25 депутатів. З них:, нових депутатів – 18, переобрані на новий термін – 7 депутатів. 

Проте, варто зауважити, що офіційний сайт Якимівської селищної ради у мережі Facebook активно оновлюється. Там публікуються не тільки рішення, проєкти рішень та інші нормативні документи, але і новини громади, що стосуються благоустрою, інфраструктури, культури та інших суспільно важливих сфер життя. Селищний голова Олександр Правосуд активно веде свою сторінку в соціальній мережі Facebook, де також звітує про виконані роботи.

Карта розвитку громади

Якимівська Карта Розвитку Громади створювалась шляхом опитування жителів громади в липні-серпні 2020 року. Громадяни проявили себе активно та креативно. Тож, складається даний документ аж з 60 пунктів, котрі поділяються на 9 напрямів. Загалом у напрямі побудови стратегії розвитку громади – 9 пунктів:, бюджет – 4 пункти, майно громади – 4 пункти, медицина – 7 пунктів, освіта – 4 пункти, культура – 8 пунктів, благоустрій – 16 пунктів, комунальні послуги – 6 пунктів, транспорт – 2 пункти. 

КРГ була представлена усім депутатам та голові громади в період з листопада 2020 року по лютий 2021 року. Також,  депутатам і голові громади, після ознайомлення із КРГ, було запропоновано підписати Декларацію відповідальності – документ у якому депутати чи голова, в індивідуальному порядку, декларували свої добрі наміри про те, що вони будуть працювати над вирішенням проблем, вказаних в Карті Розвитку Громади.

Представники місцевої влади у Якимівській ОТГ доволі щільно та продуктивно співпрацюють з місцевими активістами. Тож, у подіях, тренінгах та форумах “Активної Громади” теж періодично брали участь. Так само вони долучались до обговорення місцевих ініціатив та проєктів, які ці ініціативні групи подавали на різні грантові конкурси та проєкти.

На сьогодні можна говорити про те, що переважна частина пунктів Карти Розвитку Громади знаходяться в процесі виконання. Практично усі напрями, зазначені у Карті, не залишені без уваги місцевої влади. Втім, найбільш продуктивна робота була проведена у сфері медицини, освіти  та транспорту, адже, зазвичай це ті питання, що є найбільш актуальними й болісними для населення. Наприклад, було вирішено питання нових шкільних автобусів, облаштовано сучасну шкільну їдальню, закуплені нові меблі та обладнання для Якимівської ЦРЛ. – У тому числі, коштом благодійної допомоги від громадських організацій.

Також чимало зроблено ув сфері благоустрою. Але, так, як запитів від населення в цій сфері забагато (16 пунктів), встигли виконати лише частину з них. Зокрема, почалось відновлення центрального парку в смт. Якимівка, були проведені прибирання та обрізка дерев в інших зелених зонах громади, відбулася реконструкція зупинок тощо. Варто відзначити роботу над створенням Стратегії розвитку Якимівської громади, а також розробку серії інших стратегічно важливих документів, наприклад, Програмою охорони навколишнього природного середовища на 2021-2022 роки, Програма розвитку культури та мистецтва Якимівської селищної ради на 2021-2025 роки тощо.

Найбільш проблемними для виконання стали питання, що мають системний, інфраструктурний характер і потребують суттєвих капіталовкладень: наприклад, заміна водогону і потреба в чистій питній воді, розчищення річок і лиману, демонтаж недобудов і занедбаних споруд.

Деякі пункти КРГ були визнані такими, що не є актуальними до виконання. В основному, це пункти, що стосуються застосування джерел альтернативної енергії замість наявних комунікацій.

Для аналізу проводився моніторинг офіційного сайту Якимівської селищної ради, місцеві ЗМІ, сторінки громади та селищного голови в мережі Facebook. Станом на сьогодні, 18 пунктів (30%) із КРГ знаходяться в процесі виконання, щодо них іде плідна праця. Виконано повністю – 9 пунктів (15%), виконані частково – 6 (10%). 9 пунктів (15%) стосуються системної роботи, яку місцева влада проваджує постійно. 16 пунктів (27%) – не виконані зовсім, по 2 пунктам (3%) – немає інформації у вільному доступі.

Підбиваючи підсумки, можна сказати, що місцева влада комунікує з громадськістю на доволі високому рівні: про це свідчить і ступінь виконання Карти Розвитку Громади, і активність посадовців у соціальних мережах, і їх долучення до публічних заходів. Окремим викликом є звітування депутатів, особливо, – новообраних. Але зробити висновки щодо звітування стане можливим лише восени.

Довідка. Проєкт “Задай курс владі” реалізується за підтримки Національного Демократичного Інституту.

Примітка. Місія “Активної Громади”: досягти добробуту через демократичний розвиток громад України. Мета на 2025 рік: активізувати та залучити щонайменше 1% громадян до участі у прийнятті рішень та просуванні реформ в Україні на системній основі для добробуту в громадах України. Ініціатива створена в межах діяльності Інституту “Республіка”. Ми працюємо задля підвищення свідомої активності громадян.