Внутрішньопартійна демократія – це низка демократичних процедур всередині партії, які забезпечують доступ кожного партійного члена до процесів обговорення політики партії та прийняття спільних рішень.

В країнах ЄС внутрішньопартійна демократія стала ключовим чинником розбудови політичних сил. “Але коли йдеться про партії в Україні доречніше говорити не про  внутрішньопартійну демократію, а про диктатуру” – стверджує експерт Центру політико-правових реформ Денис Гартвіг.  На таку ситуацію вплинули деякі норми Закону “Про політичні партії України” від 2001 року. На практиці вони виявились неефективними, тож сьогодні потребують змін.

Які ж зміни пропонують внести розробники законопроєкту про політичні партії України? Насамперед варто відзначити, що їх головне призначення – встановити рівні правила гри для всіх політичних партій і створити підґрунтя для забезпечення реальної внутрішньопартійної демократії. 

Такі зміни внутрішньопартійної демократії,  очікують експерти, мають  посилити роль членів партій у партійному будівництві, забезпечити соціальну мобільність рядових членів партії, а також зумовити партизацію суспільства для належного представлення його інтересів.

Довідка. Заходи проводить робоча група Верховної Ради України з розробки закону про політичні партії в партнерстві з Всеукраїнською ініціативою “Активна Громада” та Центром політико-правових реформ за сприяння Національного демократичного інституту та завдяки підтримці Агентства США з міжнародного розвитку (USAID).

Примітка. Всеукраїнська ініціатива “Активна Громада” – об’єднання людей та громадських рухів задля самоорганізації та участі у розв’язанні місцевих проблем. Ініціатива створена в рамках діяльності Інституту “Республіка”.