Олександр Солонтай – експерт з політики та місцевого самоврядування під час вебінару: “Гроші та вибори: хто, кому, за що платить до, під час та після виборів?” відверто розповів публічні фінанси, легальну оплату на виборах, сірі та тіньові бюджети виборчих кампанії, чорні фінанси та підкуп виборців.

За словами Олександра, вертикалей «хто і кому платить на виборах» дуже багато.

Хто платить?

– Кандидати, прохідні та не дуже, заради перемоги.

Наприклад, за право висуватися кандидатом від тієї чи іншої партії – це приклад тіньового платежу, тому що це не задокументовано, немає жодних квитанцій.

– Ті, хто стоїть за кандидатами, інвестори.

– Держава, яка відповідальна за вибори.

Наприклад, є оплата членам дільничної виборчої комісії за день, проведений на дільниці в день голосування. Це офіційний платіж, який закладається в бюджеті. На питання «хто платить» у даному випадку відповідь – всі ми. Ми сплачуємо податки в державний бюджет, відповідно, з державного бюджету всім людям, які видали нам бюлетені на дільницях – заплатили гонорар.

– Бізнес, щоб залишитися з прибутками.

«А от на питання: хто купив місце у виборчому списку якомусь кандидату чи право підтримки від тієї чи іншої партії – тут важливе питання «хто платить?». Інколи це може бути безкоштовно. Але вже дійшло до того, що деякі партії навіть платять кандидатам за те, щоб вони були кандидатами від їхньої партії. Таке було неодноразово, зокрема, на виборах об’єднаних територіальних громад, коли в селищній раді дуже обмежена кількість кандидатів, а партії дуже потрібно прозвітуватись для центру, що вони виставили кандидатів і закрили всі позиції. Доходило навіть до того, що людям платили або напряму, щоб вони від них балотувалися, або платили місцевим авторитетам, щоб вони дали своїх людей у виборчі списки», – розповідає О. Солонтай.

Також на виборах платять спостерігачам. Іноді спостерігачі працюють безкоштовно. Так буває, коли вони є членами родини або близькими друзями кандидата. Або можуть бути переконаними прихильниками своєї політичної групи чи сили.

На питання: «кому платять на виборах» відповідб також може бути – ЗМі за те, що вони розміщують публікації на користь тих чи інших кандидатів чи партій.

Питання «за що платять?». Може бути заплачено кандидату в мери за те, що він зустрічається з виборцями певних мікрорайонів, а з певними виборцями певних мікрорайонів – не зустрічається. Таким чином розподіляються голоси, відбувається електоральний розподіл.

Також на виборах платять за розміщення білбордів.

Скільки платять технічному кандидату?

Технічний кандидат коштує по-різному: від 5 тисяч гривень, до мільйону, в залежності, де він знаходиться і куди балотується.

Чи має оплачуватись робота на виборчій дільниці?

Згідно чинного законодавства, робота на виборчій дільниці оплачується.

«Я вважаю, що ця платня недостатня і вона має бути збільшена. Я не згоден із рішенням ВРУ, які цю зарплату весною 2020 року під приводом боротьби із коронавірусом зменшили. Люди, які підуть на передову виборів, видаватимуть бюлетені, контактуватимуть із великою кількістю людей, навпаки, можуть бути вражені коронавірусом. Тому їм, навпаки, потрібно було збільшити зарплату», – переконаний О. Солонтай.

Реєстраційні внески та інші обов’язкові реєстраційні платежі

Станом на зараз, згідно Виборчого кодексу України, до 90 тисяч виборців – це мажоритарка, далі – партійна система. Всюди, де мажоритарка – немає застави і немає платежів. Коли це буде знижуватися – тоді можуть виникнути платежі. І ми поки що не знаємо, як знизиться цей бар’єр. Там, де його немає  – немає платежів. 

Чи плануються внески за вибори до облради, райради?

В облради внесок планується. З районними радами інша ситуація. Зараз мажоритарна система, тому застави немає. Але у Верховній раді внесли пропозицію і за це платити. Тобто, районні вибори скасувати з «мажоритарки» на партійну основу, а тоді за партійною основою, можливо, і застава прийде. Є й пропозиція скасувати вибори до районних рад. Я підтримую цю пропозицію. Чи буде застава, чи ні залежить від того, яку пропозицію підтримають у ВРУ.

Чи буде зменшена грошова застава 90 тисяч гривень для кандидатів у містах?

Ця правка проголосована, щоб в 2-3 рази зменшити суму застави. Будемо бачити на цьому тижні, комітети у ВРУ.

Довідка. Клуби Активної Громади – діалог з громадянами про політичні реформи, відбуваються в рамках проекту «Право вибору», що підтримується Національним Демократичним Інститутом (NDI) за фінансування наданим Агентством США з Міжнародного Розвитку.

Примітка. Місія «Активної Громади»: досягнути добробуту через демократичний розвиток громад України. Мета на 2025 рік: активізувати та залучити щонайменше 1% громадян до участі у прийнятті рішень та просуванні реформ в Україні на системній основі для добробуту в громадах України. Ініціатива створена в межах діяльності Інституту «Республіка». Ми працюємо задля підвищення свідомої активності громадян.