Школа “Активної Громади” з антикорупційних інструментів впливу триває! Ключову інформацію з минулого тренінгу ви можете переглянути тут. А зараз ділимось найважливішим з другої зустрічі, на якій ми детально обговорювали юридичні питання. Сергій Миткалик розповів:

  • як оформити запит про доступ до публічної інформації;
  • як писати депутатські звернення;
  • як змусити відкрити кримінальне провадження за заявою про злочин.

Отже, що робити, якщо ви перевіряєте тендер або вже знайшли порушення?

В запиті про доступ до публічної інформації мають бути дата, адресат, адреса, ваш запит. Нижче можете побачити приклад:

В ефективному зверненні має бути вступна, мотивувальна, описова та прохальна частини.

Якщо ви впевнені, що порушення дійсно мало місце, тоді вам треба звернутися із заявою про злочин до правоохоронних органів. А якщо вони проігнорують вас, то ви все одно можете змусити їх відкрити кртмінальне впровадження. Для цього потрібно буде звернутися до суду.

Куди звертатися, коли ви знайшли порушення в тендері?

Державна аудиторська служба України проводить моніторинг та перевірку закупівель, а також фінансовий аудит. Під час моніторингу ДАСУ перевіряє, чи не було порушено законодавство на всіх стадіях публічної закупівлі. До Держаудиту зазвичай звертаються з проханням провести моніторинг.

До правоохоронних органів звертаються в тому випадку, коли наявні очевидні порушення та корупційний злочин.

Якщо учасники закупівлі бачать порушення, то вони звертаються до Антимонопольного комітету. Часто вони просять встановити антиконкурентну домовленість між іншими учасниками або між замовником та учасником.

Що робити, якщо договір було укладено, але роботу не виконали?

“Якщо договір укладений, то це не значить, що по ньому хтось буде щось виконувати” — зазначає Сергій Миткалик. Це слушно, адже не завжди замовнику вдається знайти спільну мову з підрядником. Тож спочатку треба перевірити, чи отримав підрядник гроші, а потім робити висновки про те, що гроші на роботу були вкрадені. Це можна зробити на ресурсі “007”.

Як ми бачимо, існує чимало інструментів, які дозволяють громадянам виявляти порушення в тендерах, повідомляти про них та притягати до відповідальності порушників.

Запис тренінгу ви можете подивитись на нашому каналі на Youtube.

Довідка. Заходи відбуваються в рамках проєкту “Право вибору”, що підтримується Національним Демократичним Інститутом (NDI) за фінансування наданим Агентством США з Міжнародного Розвитку.

Примітка. Місія «Активної Громади»: досягти добробуту через демократичний розвиток громад України. Мета на 2025 рік: активізувати та залучити щонайменше 1% громадян до участі у прийнятті рішень та просуванні реформ в Україні на системній основі для добробуту в громадах України. Ініціатива створена в межах діяльності.