Представники Інституту “Республіка” з освітнім візитом відвідали міжнародну організацію ADRA, яка функціонує у Чеській Республіці. 

У межах співпраці з проекту ADRA (Чеська Республіка) «Зміцнення громадянського суспільства в галузі управління, комунікацій, фандрайзингу та PR в Україні» відбувся освітній візит для трьох представників Інституту “Республіка”. Учасниками стали аналітикиня Інституту “Республіка” Вікторія Орисюк, регіональна координаторка ВІ “Активна Громада” Анна Єрьоменко та керівник проекту “Територія насилля” Інституту Олександр Ружицький.

Метою перебування українців у Чехії був обмін найкращими практиками та досвідом. Учасники мали змогу познайомитися з діяльністю майже всіх структурних підрозділів ADRA в Чехії. Вони отримали інформацію про управління проектами та кризовими ситуаціями, дізналися, як відбувається процес фандрейзингу та фінансування, хто займається PR, як співпрацює з іншими громадськими організаціями.

Інститут Республіка в Чехії (1)

На фото Радомір Спінка (голова ADRA в Чехії) та представники Інституту “Республіка”

– Подібні поїздки, які мають на меті обмін міжнародним досвідом, приносять багато користі та натхнення. Ми мали змогу побачити найкращі практики ADRA у сфері проектного менеджменту, PR, фандрайзингу, волонтерства. Цікаво було зсередини дізнатися, як функціонує організаційна структура організації та загалом громадський сектор у Чеській Республіці. Ми маємо багато, як спільного, так і відмінного в нашій роботі. Попри те, що громадянське суспільство в Чехії відчутно є більш розвиненим, ми маємо справу з подібними проблемами і в Україні. Щиро захоплююся тією важливою та необхідною роботою, яку реалізує ADRA в різних куточках світу. Адже, попри різні підходи та інструменти – ми поділяємо спільні цінності та цілі. Вдячна організаторам за гостинність, щирість та відвертість в комунікації, – розповідає учасниця обміну Вікторія Орисюк.

Однією з відмінностей діяльності ADRA є те, що ця організація реалізовує проекти, як у власній країні, так і за межами. До прикладу, надає допомогу та підтримку дітям з країн Африки, будує в цих країнах резерв для питної води. В Україні вона надає допомогу жителям на Сході України.

Фінансування організація отримує частково від держави. Держава визначає проект, який необхідно реалізувати та країну, ADRA самостійно визначає шлях реалізації проекту. Близько 90% коштів на реалізацію проектів організація отримує з державного бюджету, 10% збирає самостійно.

До прикладу, для збору коштів активісти влаштовували благодійний забіг, який мав на меті популяризувати їх цінності: за гендерну рівність, проти голоду, проти зміни клімату, за популяризацію освіти, за доступну працю. Для всіх учасників забігу були підготовлені футболки з написом цінності, яку вони підтримують.

Це хороший приклад одночасно і фандрейзингу, і піару. Окрім коштів, які учасники сплачують за участь у забігу, вдалося нагадати про цінності ADRA та привернути до її діяльності більшу увагу. Хоча сама організація не витрачає багато коштів на піар, адже вона працює з різними цільовими аудиторіями, у різних країнах. Кошти на реалізацію проектів, поза держфінансуванням, ADRA отримує співпрацюючи з великим бізнесом.

Інститут Республіка в Чехії (2)

На фото Йозеф Колачек ( координатор гуманітарної допомоги) та Адрей Арвенсіс (проектний менеджер відділу закордонних проектів) з представниками Інституту.

– Ми познайомилися з діяльністю організації в різних країнах. Найбільше сподобалася тема “допомога в кризових ситуація та волонтерство”. Нам розповіли саме про основи психології та надання психологічної підтримки в кризових ситуація. Також, вразили розповіді про надання допомоги в Сирії. Люди там живуть в жахливих умовах: без питної води, без житла, без можливості навчатися. Ми розповідали про переселенців з Криму та Сходу України. Представники ADRA хотіли дізнатися більше інформації з приводу “українського питання”, – розповідає учасниця обміну Анна Єрьоменко.

Програма, також, передбачала зустріч з представниками інших неприбуткових організацій, відвідування будинку для людей похилого віку та благодійного магазину. Волонтерство в Чехії поширене не лише серед громадських організацій, але й серед простих громадян. Для них є звичним відвідувати будинки для літніх людей, дитячі будинки. Якщо вони не допомагають фінансово цим закладам, то проводять багато часу просто спілкуючись із людьми, які в них знаходяться.

Ще одним цікавим прикладом, за словами активістів, є функціонування сайту “Добровольці”. На цьому ресурсі публікуються усі “проблеми” та питання, які потребують вирішення. Будь-який житель Чехії може знайти детальну інформацію про тих, кому потрібна допомога, перелік потреб та як можна долучитися.

чехія адра 3

– Ця поїздка показала нам відмінності між діяльністю українських громадських організацій та іноземних. До прикладу, тут є ГО, які надають допомогу у соціальній сфері, а є політичні організації. Якщо організація підтримує реалізацію реформ, або відстоює певні перетворення державного сектору, – це політична організація, але не політична партія! У нас громадські організації часто долучаються до реалізації реформ, але при цьому не вважаються політичними. Це цікавий розподіл, адже політичні партії здійснюють реформи і намагаються утримувати владу, а політичні організації також впливають на реформування країни, але не беруть участь у виборах і не є владою. Вони працюють окремо та незалежно, – розповідає учасник обміну Олександр Ружицький.

Хоч ADRA величезна організація, яка реалізовує немало проектів, її теж критикують. Наші партнери розповіли, що найчастіше чують зауваження щодо надання допомоги іншим країнам. Адже, багато чехів вважають, що в їх країні достатньо проблем і громадські організації повинні вирішувати їх, а потім надавати допомогу іншим.

За словами учасників, навчання запам’ятається не лише візитерам, але й усім співробітниками ADRA, для яких ця зустріч дала можливість збагатитися досвідом.

Інститут “Республіка” дякує чеським колегам за запрошення та гостинність!

Проект освітнього обміну реалізований за підтримки Міжнародного Вишеградського фонду та Міністерства закордонних справ Республіки Корея.