Наприкінці квітня вже вшосте відбулась Школа “Верховна Рада зсередини!” Разом з партнерами “USAID” та “Фонд Східна Європа” ми провели серію тренінгів з метою поглибити знання громадськості про український парламент. “Школа допоможе громадянам ефективно взаємодіяти з владою” впевнена Олександра Гліжинська, співзасновниця Всеукраїнської Ініціативи “Активна Громада”.

Спікери: 

Олександр Солонтай, експерт з політики Інституту політичної освіти

Олександр Марусяк, експерт Центру політико-правових реформ

Наталія Малиновська, кандидатка політичних наук, експертка з політики Інституту «Республіка» та Всеукраїнської ініціативи «Активна Громада»

Віктор Таран, політолог, засновник Центру “Ейдос” (підтверджується)

Олександра Гліжинська, виконавча директорка Інституту “Республіка”.

Чотири дні в інтенсивному режимі обговорювали з тренерами важливі теми, що стосуються роботи Верховної Ради:

  • структуру державної влади та взаємодію її гілок;
  • роль Верховної ради у структурі державної влади;
  • які стадії проходить законопроєкт, щоб стати законом;
  • фракції та міжфракційні об’єднання;
  • діяльність комітетів Верховної ради;
  • діяльність народних депутатів;
  • як громадяни можуть впливати на діяльність ВРУ;
  • діалог між депутатами ВРУ та громадянами.

Ділимося ключовими моментами з тренінгів.Серію тренінгів розпочав Олександр Солонтай, який розповів про структуру державної влади та взаємодію її гілок. Так, парламент — це вищий законодавчий орган, який діє від імені народу. Експерт зазначає, що правової точки зору Верховна Рада має бути головним органом. Однак на практиці в процесі ухвалення рішень парламент займає другу позицію.

Далі Олександр Солонтай  звернувся до статусу народного депутата.

Віктор Таран зосередився на діяльності фракцій. Фракції  — це групи депутатів конкретної партії, які формують уряд. Тобто коли ви голосуєте на парламентських  за партії ви фактично обираєте фракції. Саме тому експерт радить перед виборами поставити партії ряд простих запитань:

  • Хто ваш кандидат на пост прем’єр-міністра?
  • Хто кандидати в уряд?
  • З ким ви бачите майбутню коаліцію?

Крім фракцій, в парламенті існують депутатські групи. Порівняймо ці об’єднання:

При цьому прихильність до програми чи ідеології фракціями виявляється в законодавчих ініціативах, які вони висувають або підтримують. 

Олександр Марусяк докладно розповів про роботу Комітетів в парламенті. 
“В ході своєї діяльності Комітети дають висновки народним депутатам. Ті своєю чергою можуть дослухатися до рекомендацій, відхиляти їх. Також обмін інформацією відбувається і між Комітетами та іншими органами влади: міністерствами, службами, чи державними установами”, – розповідає Олександр Марусяк.

Наталія Малиновська детально описала законотворчий процес:

Експертка також звернула увагу на об’єкти законодавчої ініціативи:

законопроекти — це проекти законів, постанов Верховної Ради, які містять положення нормативного характеру;

проекти актів — проекти постанов, резолюцій, декларацій, звернень, заяв, що випливають з установчих, організаційних, контрольних та інших функцій ВРУ;

пропозиції — внесення змін до тексту законопроекту (статей, їх частин, пунктів, речень), зміни порядку розміщення, об’єднання розділів, глав, статей, їх частин і пунктів, а також виділення тих чи інших положень в окремі розділи, глави, статті;

поправка — внесення виправлень, уточнень, усунення помилок, суперечностей у тексті законопроекту (ч. 5 статті 84 Регламенту Верховної Ради України).

Тепер час використовувати знання на практиці! Олександра Гліжинська поділилась порадами з ефективної комунікації громадян з депутатами.

А після переговорів з депутатом важливо організувати публічні консультації. Це допоможе розробити ефективну стратегію вирішення проблеми.

Авторка: Діана Делюрман, менеджерка по роботі з Telegram та Tik-Tok ВІ “Активна Громада”

Довідка. Школа проводиться Всеукраїнською ініціативою “Активна Громада” від Інституту “Республіка” в межах Програми USAID РАДА, що виконується Фондом Східна Європа.

Примітка. Місія “Активної Громади”: досягти добробуту через демократичний розвиток громад України. Мета на 2025 рік: активізувати та залучити щонайменше 1% громадян до участі у прийнятті рішень та просуванні реформ в Україні на системній основі для добробуту в громадах України. Ініціатива створена в межах діяльності Інституту “Республіка”. Ми працюємо задля підвищення свідомої активності громадян.