Якою має бути виборча реформа? Які виклики та реалії виборчого законодавства побудують в Україні? – Про це говорили під час Форуму.
14 жовтня у Сумах відбулася публічна дискусія з виборчої реформи за участі представників місцевої влади, політпартій, громадських активістів, експертів та небайдужих громадян. Метою форуму: «Яка виборча реформа потрібна українцям?» було обговорити стан виборчої реформи в Україні, визначити першочергові кроки зміни виборчої системи.
З вітальним словом захід розпочав Михайло Горкуша, регіональний координатор ВІ «Активна Громада» в м. Суми. Він презентував результати експертного опитування щодо основних недоліків виборчого законодавства.
Спікерами сумського форуму стали голова Сумської міської організації «Комітет виборців України» — Олексій Захарченко та керівник депутатської фракції «БПП «Солідарність» — Дмитро Лантушенко. (До слова, варто зазначити, що запрошувались усі керівники депутатських фракцій в Сумській міській раді).
Протягом дискусії, учасники погодились, що необхідність прийняття виборчого кодексу назріла принаймні через те, що потрібна систематизація законодавства. Як спікери, так і активні громадяни зазначали неприпустимість зміни виборчого законодавства до кожних виборів, незалежно від їх виду чи часу проведення.
У той же час, у випадку прийняття виборчого кодексу логічним було б забезпечення окремого механізму стримання щодо внесення змін до нього. Наприклад, введення механізму внесення змін лише за підтримки 2/3 депутатського корпусу Верховної Ради України.
Що ж до відповідальності за порушення виборчого законодавства, протягом заходу було визнано, що сама проблема є похідною. Учасники констатували, що найпершою проблемою в цій сфері є недосконалість виборчого законодавства як такого. А це, в свою чергу, призводить до виборчих порушень.
Цікавою була пропозиція внести додаткову відповідальність щодо бездіяльності в сфері протидії виборчим порушенням. Однак, досягти згоди щодо суб’єктного складу такого правопорушення не вдалося. Одна з причин — складність констатувати бездіяльність щодо припинення або запобігання правопорушення у день голосування при безпосередньому волевиявленні громадян та необхідності збереження таємниці голосування.
Що ж до проблеми з визначенням виборчих округів, під час заходу було визнано, що «нарізка» округів до виборів у ВРУ, є доволі нерівномірною та суперечливою. Основною ж вадою на місцевих виборах стало те, що окремі округи отримали по 3 представника до міської ради. У той час, коли інші округи були просто не представлені. При чому, фактична кількість голосів за депутатів з непредставлених округів могла бути більшою, аніж кількість за депутатів, які отримали мандат.
Це напряму впливає і на діяльність в окрузі: в окремих районах міста постійно оновлюються дорожнє та тротуарне покриття. Своєчасно ведуться роботи у сфері покращення інфраструктури ЖКГ. Тоді, як в районах, що не отримали фактичного представництва в міській раді, практично не вирішуються проблеми громадян.
Як для спікерів, так і для учасників форуму виявилась цікавою пропозиція щодо запровадження сертифікації та тестування для кандидатів у виборчі комісії. Та справедливо було зазначено і про той факт, що починати треба з формування досвідченої команди людей. Вони змогли б фахово провести відповідні навчання і тестування потенційних членів виборчих комісій. У той же час, ідея з сертифікацією може нівелюватись і фактором внесення постійних змін до виборчого законодавства в Україні.
Стосовно виборчої реформи та перших кроків впровадження, то більшість погодилась з тим, що на місцевому рівні вибори мають будуватись за мажоритарною системою. А от на всеукраїнському – бажана будь-яка модель пропорційних списків.
Питання щодо можливих законодавчих пробілів, які можуть використовуватися зацікавленими учасниками виборчого процесу, треба нівелювати вихованням свідомих громадян. Таким чином, вони просто не матимуть потреби використовувати подібні вади через неприйняття подібних ідей у межах цінностей, які мають закладатись у вихованні сучасного громадянина.
Форум «Яка виборча реформа потрібна українцям?» проходить у 20-ти містах України в межах проекту «Активна Громада: право вибору» Інституту «Республіка».
Контакти: регіональний координатор ВІ «Активна Громада» у м. Суми Михайло Горкуша, телефон: (050) 450–60–75, e-mail: gm@ilaw.net.ua
Примітка. Всеукраїнська ініціатива «Активна Громада» — об’єднання людей та громадських рухів задля самоорганізації та участі у вирішенні місцевих проблем. Ініціатива створена в рамках діяльності Інституту «Республіка».
Проект «Активна Громада: право вибору» впроваджується за підтримки Національного Демократичного Інституту (NDI) за фінансової підтримки американського народу, наданої через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID).