9-та історія-мандрівка активних хмельничан в рамках проєкту “80 днів за сонцем”.

Продовжуємо нашу постійну рубрику Активна Громада = Активна Діаспора, де ми розповідаємо про веломандрівку країнами Європи довжиною в 80 днів. Команда ВІ “Активна Громада” Хмельницького Юлія Мазур та Сергій Толстіхін здійснили цю неймовірну подорож минулого року. Її мета – популяризувати практики зеленого туризму та розповісти українським діаспорам про приклади громадської активності в України. Натомість, вони привезли з собою гору неймовірних вражень та розповідей про життя інших країн, українців в цих країнах та ті речі, які на їхню думку, можуть стати прикладом для нас. Сьогодні наша історія про загадкову та неймовірно гарну країну тролів Норвегію! Поїхали!

Юлія та Сергій прибули до столиці Норвегії (Осло) після двотижневого перебування у Швеції. Наші мандрівники з захопленням розповідали про Осло, як про одну з найсучасніших та екологічно чистих столиць Європи з великою кількістю цікавої архітектури, музеїв, виставок і магазинів. Центр Осло дуже компактний і повністю звільнений від транспорту, що надзвичайно зручно для туристів. Для зменшення автомобільного трафіку в місті побудовано багато підземних тунелів. Осло – це місто комфорту, білосніжних яхт і модерних будівель, електромобілів “Тесла” і велосипедів. Це справжній рай для лижників, велосипедистів, легкоатлетів, плавців та інших любителів спорту. В місті дивним чином поєднується історія та сучасність, традиції та інновації. Вже почали планувати поїздку? Читайте далі.  

норвегія

Сергій та Юлія виділили ТОП-5 вражень від Норвегії та її столиці:

1.) Країна електрокарів! 

– Ми чули про це, але ніколи не бачили 6 Tesla одночасно чекаючи зеленого світла світлофору. Держава стимулює громадян переходити на зелену енергетику. Для власників електрокарів є пільги та додаткові стимули, наприклад безкоштовні парковки та знижки на плату за користування тунелями, – розповідає Юлія Мазур.

2.) Збереження ресурсів.

– Ми жили в будинку, який обігрівається геотермальними джерелами. Воду для душу теж нагріла Земля. Хоч Норвегія багата на ресурси, державна політика спрямована на їх збереження та стимулює використання альтернативних джерел енергії. Зокрема всі нові будинки будуються з автономними джерелами енергії, зокрема встановлюють спеціальне обладнання для отримання тепла з термальних підземних вод, – розповідає Сергій Толстіхін. 

3.) Найдорожча столиця?

– Осло давно отримало звання одного з найдорожчих міст світу. Це нас трохи здивувало, бо ми не помітили, що ціни тут надто високі. Так, тут дорожче ніж у Швеції та Фінляндії, але не в 2 рази. Наприклад, хліб тут коштує 120 гривень, – розповідає Юлія Мазур. 

4.) Швидкий розвиток. 

– Ми не знали, що в 60-х роках минулого століття (до відкриття нафти) Норвегія була найбіднішою європейською державою. В той час велика кількість норвежців емігрувало до США, однак зараз ситуація кардинально інша, – розповідає Сергій Толстіхін.

5.) Повага до традицій. 

– У Норвегії ми потрапили на свято, яке дуже схоже на обряд нашого миропомазання в церквах. І нас вразило, що всі норвежці були одягнені в національний одяг. Жіночий національний костюм складається з вишитої блузи, розшитого жилету, пишної спідниці та панчіх. А чоловічий – з сорочки, жилету, верхньої куртки, панталон та шерстяних панчіх. Жилети оздоблені вишивкою і прикрашені блискучими деталями – ґудзиками та шпильками. Костюми неймовірно гарні та передаються від батьків до дітей та онуків, – розповідає Юлія Мазур.

Звісно Юлія та Сергій не могли відвідати Норвегію і не зустрітися з українською громадою. Вони завітали до української греко-католицької церкви в Осло, де після служби Божої мали зустріч із більш ніж 20 українцями.

92280658_249617772889998_6315549246112137216_n

– Нам надзвичайно пощастило святкувати День Незалежності України з українською громадою в Осло та взяти участь в офіційних урочистих заходах. Ми долучилися до поминальної панахиди та покладання квітів до могили Миколи Радейка (1920-2005), засновника першого українського товариства в Норвегії, воїна УПА із Західної України. Особливо емоційним моментом було виконання гімну України разом з нашою громадою! Такі емоції важко передати, адже ми відчували гордість та величезне щастя, що почули рідну мову далеко від Батьківщини, – розповідає Юлія Мазур, координаторка ВІ “Активна Громада”. 

Вони розповіли про діяльність ВІ “Активна Громада”, про розвиток громадянського суспільства в Україні та громадські ініціативи. Також розповідали про бажання громадян долучатися до управління своїми громадами та приклади того, як вони цього досягають, зокрема за допомогою публічних консультацій.

Натомість українці, які прийшли на зустріч з Юлею та Сергієм розповіли їм про заходи та проєкти, які вони організовують в Норвегії. Зокрема, найбільш поширеними щорічними благодійними заходами, які проходять за ініціативи української громади у Норвегії є “Різдвяна майстерня” та “Пасхальна майстерня”. Всі охочі можуть долучитися до виготовлення різдвяних новорічних іграшок і прикрас та виготовлення традиційної народної писанки. Зібрані під час благодійних акцій кошти передають в Україну до одного з дитячих будинків у Львівській області, а також для допомоги дітям, які потребують лікування легеневих хвороб та на потреби ООС.

З 2015 року українська громада в Осло почала проводити заходи, щоб познайомити норвежців з українською культурою. Вони організували виступи ансамблю народного танцю “Барвінок” та вокальних виконавців на “Фестивалі біля ріки”. А також провели благодійний концерт в Танген Церкві, на “Фестивалі мови і культури” в історичному центрі Осло та на території фортеці Акерсхюс. При українській громаді в Норвегії (м. Осло) діє недільна школа, а з 2015 року почав свою діяльність осередок “Пласту”.

92227754_252092205969172_5364486793485877248_n

Також Юлія та Сергій мали зустріч з послом України в Норвегії В’ячеславом Яцюком. Він розповів багато цікавого про життя місцевої української громади, про відносини України та Норвегії, про історію та звичаї Норвегії. Його розповідь вони зафільмували і її можна переглянути нижче:

 

У міжнародному рейтингу Democracy Index, який вимірює рівень демократії Норвегія посідає перше місце протягом останніх 10 років. Її жителі активно впливають на ухвалення рішень, не бояться висловлювати свої погляди та знають, як відстоювати свої права. Їх навчають цього з дитинства, а держава через програми та стандарти сприяє сучасним підходам до навчання/викладання. Вже в початкових класах учні розглядають актуальні проблеми сучасного світу, а школа мотивує їх ставати активними громадянами.

В початковій школі діти розглядають такі теми: вплив людини на клімат та довкілля; права, якими володіють діти та як протидіяти їх порушенню; можливості та виклики цифрової взаємодії; почуття, тіло, стать та сексуальні права, особистий простір; як люди в різних частинах світу впливають на життя одне одного. Досвід Норвегії показує, що говорити з дітьми про серйозні для країни та світу речі ніколи не рано. Найбільша цінність такої освіти – те, що вона відповідає вимогам сучасності. Це гарний приклад того, як рівень громадської активності та успішності країни залежить від освіти, зокрема початкової.  

Дякуємо всім, хто всіляко сприяв велоподорожам Юлії та Сергія, хто надав допомогу під час їх перебування за кордоном. А також українцям, які завжди радо зустрічали їх, ділилися своїм досвідом та щодня підтримують Україну. 

Довідка. Веломандрівки Європою реалізовуються в рамках проекту “80 днів за сонцем”, який ініціювали велоактивісти Сергій Толстіхін та Юлія Мазур. Вони заснували ініціативу “Green Ways”, головною метою якої є розвиток зеленого туризму в сільській місцевості з залученням громади.