Що таке публічні консультації? Як публічні консультації впливають на громади? Куди втрачають гроші громади? Як організувати публічні консультації в громаді? Про це та багато іншого розповів Віталій Гліжинський, координатор Всеукраїнської ініціативи «Активна Громада», керівник проєкту з публічних консультацій на вебінарі:  «Як публічні консультації бережуть гроші громади».

Запис вебінару можна переглянути за посиланням: https://www.youtube.com/watch?v=KylTH1aGLnY&feature=youtu.be

Історія: одні із перших публічних консультацій починалися в Канаді та Великобританії. Ми цей досвід зараз активно використовуємо, як і ряд розвинених європейських країн.

Виклики місцевих рад

Що таке місцеві ради?

Місцеві ради здійснюють активну політичну діяльність у наших громадах. Вони відповідають майже за всі процеси, які відбуваються в громаді, забезпечують потоки ресурсів у громади.

Ми зараз живемо в епоху реформ, коли від того, чи реформується наша країна, залежатиме, чи буде Україна як така. Ми всі ці зміни відчуваємо, вони постійно відбуваються у Верховній раді, на місцевому рівні. Тому іноді дуже часто зорінтуватися у всіх нюансах. Наприклад, процес децентралізації приносить дуже багато всього нового. Відповідно, у громад і місцевих зараз дуже багато питань.

Куди втрачають гроші громади

Основні напрямки, якими має займатися влада громади:

 • Стратегування
 • Ефективне управління
 • Економічне зростання (залучення інвестицій)
 • Якісні послуги
 • Комфорт та безпека мешканців у громаді

Основні питання, які хвилюють мешканців:

 • Комфорт та безпека
 • Робота
 • Діти

Рівень комунікації між владою та мешканцями в громаді

Люди не дуже цікавляться подіями, які відбуваються в громаді, діяльність місцевих рад. Часто мешканці стають свідками ситуацій, коли влада робить щось у місті, але це зовсім недоречно сьогодні.

Часто комунікація не відбувається без сторонньої допомоги, поки не з’являться активні мешканці, які готові крок за кроком цю комунікацію налагоджувати.

Інколи виникають ситуації, коли влада робить щось хороше, а ми, побачивши результати цієї роботи, розуміємо, що можна було зробити і краще.

В Україні є таке упередження, що з владою немає сенсу спілкуватися, все одно. Мешканці не будуть почуті. І влада нічого не зробить. Іноді варто сходити на прийом до мера або на зустріч зі своїм депутатом і проблема може бути вирішена.

Куди витрачають гроші громади?

Завжди будуть такі проблеми, про які знають мешканці, але не знає влада. Тому важливо ці проблеми доносити, говорити про них.

Всі гроші, які є в громаді – це наші гроші, тобто, гроші платників податків. Тому, ми маємо впливати на те, куди вони витрачаються. Вплинути якраз можна завдяки якісній комунікації.

Що таке публічні консультації? Це інструмент комунікації, який направлений на розбудову довірчих процесів між усіма учасниками громади і покликаний змінювати і розвивати ці громади на краще. Це виключно подія і вид комунікації, ініціатором якої є місцева влада.

Чим публічні консультації відрізняються від інших інструментів?

Громадські слухання – це процес, який закладений в законі, обов’язковий до проведення. Він направлений на обговорення змін до генеральних планів, важливих питань, які не можна вирішувати без залучення до обговорення громадськості.

Громадські збори – це також дієвий інструмент участі, який допомагає якісно вплинути на прийняття рішень місцевими радами. З іншого боку – вони не завжди потребують участі влади. Тому в наших умовах, це іноді виглядає, як тиск на саму владу.

Бюджет участі – стосується більше питання розподілу фінансів. Тобто, є частина фінансів, які влада виділяє на те, щоб саме громадяни вирішили, куди ці гроші вкласти, що розвивати в громаді.

Петиції – зручний інструмент, який також не потребує участі влади. Кожен громадянин може подавати петицію. Проте, чи дослухається до цієї петиції влада – це теж буде питання.

Що важливо зрозуміти про публічні консультації?

Це інструмент, який допомагає владі добровільно спілкуватися з громадянами щодо того, як же краще прийняти те чи інше рішення в громаді.

Переваги ПК для громадян:

 • Ділитесь своїми точками зору та ідеями;
 • Налагоджуєте діалог з органами влади;
 • Мобілізуєте людей навколо певного питання;
 • Покращуєте оперативність реагування та підзвітність влади;
 • Вдосконалюєте прийняття рішень;
 • Вирішуєте місцеві проблеми.

Переваги ПК для влади:

 • Спілкуєтесь безпосередньо з громадянами;
 • Покращуєте обізнаність громадян щодо питань та альтернатив;
 • Активно залучаєте громадян до прийняття рішень;
 • Використовуєте зворотній зв’язок з боку громадян та налагоджуєте діалог;
 • Пояснюєте дії влади;
 • Вдосконалюєте політику.

Як публічні консультації бережуть наші гроші?

Чим кращий діалог з громадянами, тим вищий рівень відповідальності під час прийняття рішень.  Відповідно, ті кошти, які влада витрачає на речі, які сьогодні для людей непотрібні, можна зберегти або правильно розподілити і використати.

Як організувати публічні консультації в громаді?Виберіть питання для консультації:

1. Виберіть питання для консультації:

формулювання мають бути не складні, зрозумілі людям. Реальне у виконанні найближчим часом та не суперечить мешканцям та владі.

2. Оберіть формат для консультації:

визначити, хто основна цільова аудиторія. Формати: жива зустріч, онлайн «Наживо», онлайн-анкетування, платформа «Ваша думка»);

3. Розпочніть інформаційну кампанію зі звернення:

стартова прес-конференція, поширення інформації про ПК у ЗМІ, соціальних мережах;

4. Залучення громадян:

Надрукуйте достатню кількість листівок, надрукуйте красиві оголошення і розмістіть їх в людних місцях. Задіюйте рекламні площі громади, прокомунікуйте і попросіть про допомогу у всіх представників громади. Розішліть інформацію про ПК по базі контактів ради.

4. Оголосіть результати та спільні кроки:

Проведіть фінальну прес-конференцію, оголосіть переможний варіант, поясніть подальші кроки.

5. Впроваджуйте результати консультацій.

Довідка. Клуби Активної Громади – діалог з громадянами про політичні реформи, відбуваються в рамках проекту «Право вибору», що підтримується Національним Демократичним Інститутом (NDI) за фінансування наданим Агентством США з Міжнародного Розвитку.

Примітка. Місія «Активної Громади»: досягнути добробуту через демократичний розвиток громад України. Мета на 2025 рік: активізувати та залучити щонайменше 1% громадян до участі у прийнятті рішень та просуванні реформ в Україні на системній основі для добробуту в громадах України. Ініціатива створена в межах діяльності Інституту «Республіка». Ми працюємо задля підвищення свідомої активності громадян.