5 липня, в рамках Всеукраїнської кампанії “Успішна Громада”, відбувся Національний форум “Практичний вплив реформи місцевого самоврядування в Україні”. Головна мета – обговорення й ознайомлення з результатами запровадження відповідної реформи на місцях. Серед присутніх – народні депутати, представники уряду, Мінрегіонбуду, громадських організацій, активісти та ініціативні громадяни.

На початку форуму організатори окреслили завдання, принципи та інструменти впливу в процесі децентралізації. Вони представили присутнім відео, в якому висвітлювалося розуміння простих людей та їх ставлення до децентралізації.

Про стан впровадження реформи на законодавчому рівні розповідали народні депутати. За їх словами, наразі, низка законопроектів знаходяться лише на розгляді в профільних Комітетах ВРУ. Адже для багатьох парламентарів реформа місцевого самоврядування не є пріоритетною. Група обранців висловила бажання й надалі боротися за доопрацювання відповідної документації та включення проектів законів (їх 11 – 4676, 4355) до порядку денного пленарних засідань ВРУ. Зокрема, законопроект № 4772 – включений до розгляду найближчим часом у профільному Комітеті з питань місцевого самоврядування.

13631526_1165906910097279_4431312879387939897_n

Протягом діяльності Форуму присутні ставили запитання до експертів з приводу економічного підґрунтя реформи, зони доступності районів після об’єднання, рівня обізнаності населення щодо реформи місцевого самоврядування. Палкі дискусії розгорнулися навколо проблеми, що стосується діяльності та доцільності існування районів.

13626542_1165907270097243_7979786959606161752_n

Експертом на Форумі виступила також керівник Всеукраїнської ініціативи “Активна Громада” від Інституту “Республіка” Олександра Скиба. Під час свого виступу вона розповіла  про ситуацію на місцях, а саме про реальний рівень освіченості та обізнаності громадян стосовно децентралізації.

“Коли ми прийшли в наші (залучені до кампанії “Успішна Громада” ред.) населені пункти, що ж ми там побачили […]  інформації практично немає на місцях. Ми здивувалися, адже реформа вже йде цілий рік, люди ніби мають володіти інформацією, як мінімум представники влади. Проте, коли ми говорили з ними про конкретні питання щодо законодавства, зрозуміли, що там потрібно починати з основ”, – підкреслила Олександра Скиба.

Олександра процитувала відповідь Міністерства інформаційної політики на запит Інституту “Республіка”, де було вказано, що кампанія з приводу інформування населення про децентралізацію йшла 3 місяці. За цей період, як повідомили в Міністерстві, було встановлено 600 бігбордів, 200 сітілайтів та надіслано 20 тис. постерів формату А3 для інформування громадян.

Також подібні запити надсилались в органи місцевого самоврядування.

“Ми надсилали запити стосовно того, як часто проводяться заходи стосовно децентралізації, чи був застосований закон про співробітництво, чи є стратегія в місті. Нажаль, ми отримали не дуже хороші результати, адже інформаційна кампанія фактично не відбувається. Мені сподобалась відповідь Ужгороду, коли вони прозвітували за 2 заходи стосовно децентралізації, один з яких проводив Інститут “Республіка”, – наголосила громадська активістка.

Наостанок дівчина сказала, що тільки володіючи інформацією можна бути “озброєними” і впливати на ті процеси, які відбуваються.

 Примітка. Форум відбувся в рамках Всеукраїнської кампанії “Успішна Громада” у партнерстві Інституту громадянського суспільства та Всеукраїнської ініціціативи “Активна Громада” від Інституту “Республіка” за підтримки Національного демократичного інституту міжнародних відносин та Міністерства закордонних справ Канади.