Як активісти Житомирщини доводили, що палити органічні відходи – не ок.
Щороку Державна служба з надзвичайних ситуацій фіксує 50 тисяч лісових пожеж. Але у 2020 році вони зросли на 25%, і значно вразили ліси Житомирщини та Київщини. Усе – через спалювання трави та органічного сміття.
Лісова пожежа на Житомирщині. Фото: ДСНСУ
Палити органіку – просто, але відновлювати екосистеми, людське здоров’я та домівки – важко, а подекуди й неможливо.
“Для нашого краю масштаб цієї проблеми вже котрий рік поспіль сягає критичної позначки”, – зазначає активістка Діна Корчевна.
Але пожежі 2020-го стали каталізатором, і небайдужі громадяни почали діяти. Завдяки їхній активності та наполегливості, ставлення житомирян для спалення відходів змінилось. Вони розуміють, що це – порушення закону і шкода довкіллю.
Як це стало можливим?
Активісти Житомирщини перемогли у конкурсі та змогли долучитись до навчального проєкту “Не пали – компостуй”, який реалізувала Лабораторія інноваційного розвитку ПРООН в Україні разом із Центром розвитку інновацій.
“Від Житомирщини ми написали мотиваційний лист, в якому розповіли про проблеми та свої ідеї”, – розповідає активістка Діна Корчевна.
Після навчання активісти розпочали інформаційну кампанію про проблему та ідеї вирішення. В Житомирі і Тетерівській громаді вони проводили зустрічі з місцевими, круглі столи з громадами, розносили листівки, писали заклики в соцмережах та коментарі в ЗМІ.
Ба більше: писали листи-звернення про припинення спалювання не лише в приватних господарствах, а ще й не заводах.
“На одному з заводів палили тверді побутові відходи. В результаті постійно стояв чорний дим і люди скаржились. Я написала звернення до Поліської інспекції. Вони відреагували, провели двотижневий огляд і виписали санкції. Зрештою, підприємство припинило це робити”, – розповідає Діна.
Крім того, виходили на рейди, аби виявити тих, хто палить органіку. “Активісти пояснювали, в чому проблема, або ж викликали поліцію”, – каже Діна Корчевна.
Пані Діна зауважує, що під час кампанії активісти тісно співпрацювали з поліцією, органами місцевого самоврядування, благоустроєм, Поліською екологічною інспекцією.
“Якщо ви виявляєте, що хтось палить поля чи очерет, – викликайте поліцію або доводьте людям, що не так. Ми всі можемо волонтерами і допомогти зберегти довкілля!” – радить активістка.
Примітка. Місія “Активної Громади”: досягти добробуту через демократичний розвиток громад України. Мета на 2025 рік: активізувати та залучити щонайменше 1% громадян до участі у прийнятті рішень та просуванні реформ в Україні на системній основі для добробуту в громадах України. Ініціатива створена в межах діяльності Інституту “Республіка”. Ми працюємо задля підвищення свідомої активності громадян.
Авторка: Діана Делюрман, менеджерка по роботі з Telegram та Tik-Tok ВІ «Активна Громада»